Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Leasingowanie samochodu – czy warto skorzystać z ubezpieczenia GAP

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Leasingowanie samochodu – czy warto skorzystać z ubezpieczenia GAP

Wiele przedsiębiorstw, które decydują się na zakup samochodu, wybiera jako formę finansowania tego zakupu leasing. Jest on pod wieloma względami bardzo korzystnym rozwiązaniem. Pozwala na liczne odliczenia, a sama procedura nie jest skomplikowana. Jednocześnie, wykorzystanie leasingu pozwala na bardzo opłacalne rozliczenie kosztów takiej inwestycji. Decydując się na leasing należy pamiętać, że zakup ubezpieczenia samochodu leży po stronie jego użytkownika, a nie firmy udzielającej leasingu. Jaki zakres tego ubezpieczenia będzie najlepszy? Czy warto decydować się na dodatkową opcję jaką jest na przykład GAP?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Co to jest ubezpieczenie GAP

W ofercie ubezpieczeniowej samochodów GAP pojawia się coraz częściej. Jest to forma ubezpieczenia wartości pojazdu, która pod wieloma względami może okazać się niezwykle opłacalna i korzystna. GAP, to z angielskiego Guaranteed Asset Protection. Jest to ubezpieczenie od straty finansowej. Do takiej straty finansowej może dojść na skutek szkody całkowitej na samochodzie oraz na skutek kradzieży. Szkoda całkowita jest to całkowite zniszczenie pojazdu na skutek wypadku lub kolizji, które nie pozwala na naprawienie auta i nie ma możliwości go odzyskać. Auto, u którego stwierdzono szkodę całkowitą nie zostanie przywrócone do użytkowania. Firmy ubezpieczeniowe oferują pojazdom leasingowym ubezpieczenie GAP z uwagi na to, że jest to bardzo korzystna oferta. W wyniku tego ubezpieczenia, jeżeli dojdzie do szkody lub kradzieży można odzyskać porównywalne auto. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie firmy w GAP ujmują właśnie kradzież. Standardem jest natomiast szkoda całkowita.

Rodzaje GAP

W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych dostępne są trzy rodzaje ubezpieczenia GAP. Jest to ubezpieczenie fakturowe, indeksowe i finansowe.

  • GAP fakturowy pozwala na otrzymanie z ubezpieczenia różnicy pomiędzy kwotą na fakturze a odszkodowaniem otrzymanym z AC. Jeżeli wypłata z AC z tytułu szkody całkowitej jest niższa niż wartość zapisana na fakturze zakupu pojazdu, to ta właśnie różnica (wartość z faktury, a wypłata z AC) zostanie jeszcze dodatkowo wypłacona w ramach omawianego ubezpieczenia. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie przy leasingowaniu nowych samochodów. W tym przypadku ich wartość bardzo szybko spada (sam wyjazd z salonu to różnica kilku tysięcy w stosunku do wartości z faktury), więc taka rekompensata będzie bardzo przydatna.
  • GAP finansowy jest to wypłata różnicy pomiędzy kwotą leasingu pozostałą do spłaty, a wypłatą z AC. Jeżeli do spłaty w ramach umowy leasingu pozostało 50.tys złotych, a wypłata a z AC to 30.tys złotych, w ramach GAP finansowego ubezpieczony otrzyma 20 tys. złotych. Ten rodzaj jest najbardziej korzystny dla tych, którzy mają w umowie wysoką kwotę wykupu pojazdu lub niski wkład własny.
  • GAP indeksowy to ostatni rodzaj ubezpieczenia. W tym wypadku wypłacany jest procent wartości samochodu. Zwykle jest to między 20% a 30% wartości pojazdu. Jest określany z góry i wypłata odszkodowania z AC nie wpływa na wysokość wypłaty z GAP.

Czy warto z tego skorzystać?

Ubezpieczenie GAP nie należy do najdroższych ubezpieczeń, a korzyści z niego płynące zostały przedstawione powyżej. Jest to ubezpieczenie, które uzupełnia polisę AC i pozwala na pełne zabezpieczenie na wypadek szkody całkowitej lub kradzieży, co szczególnie w przypadku leasingu ma ogromne znaczenie. Leasingodawca nie umorzy spłaty rat leasingowych tylko dlatego, że auto zostało skradzione lub zniszczone. Trzeba je nadal opłacać, dlatego każde dodatkowe pieniądze mogą w tym momencie pomóc.

Sprawdź nasz kalkulator leasingowy

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty