Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

LED-owe zamienniki żarówek – poradnik

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: LED-owe zamienniki żarówek – poradnik

Wielu kierowców bardzo chętnie zdecydowałoby się na montaż LED-owych zamienników żarówek, które nie tylko unowocześniają samochód, ale też odznaczają się wyjątkową trwałością i przyjemną dla oka, chłodną barwą światła. Obecnie jednak stosowanie LED-owych zamienników jest niezgodne z prawem, choć niektórzy twierdzą, że w tym przypadku przepisy nie do końca nadążają za rzeczywistością.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Lampy LED – idealna alternatywa dla żarówek halogenowych?

LED-owe zamienniki żarówek, czyli retrofity LED, mogą dawać o wiele jaśniejsze, bardziej intensywne światło niż tradycyjne żarówki halogenowe. Wielu kierowców zmaga się nie tylko z regularnym przepalaniem się żarówek, ale też narzeka na niezbyt intensywny strumień światła, który nie zapewnia wystarczającej widoczności w trudnych warunkach, na przykład w czasie deszczu czy w nocy.

Oczywiście rozwiązaniem może być wymiana żarówek na nowe, polerowanie lub zakup nowych lamp, jeśli powodem niewystarczającego oświetlenia jest ich nadmierne zmatowienie. Niemniej jednak w opinii wielu osób retrofity LED podnoszą jasność światła, pozwalają na jego lepsze nakierowanie, a zatem poprawiają widoczność.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że ich barwa jest bardzo zbliżona do światła dziennego, dzięki czemu podczas jazdy w nocy światło to jest bardziej przyjazne dla oczu kierowców. Retrofity LED charakteryzują się również doskonałą trwałością, nie ma tu więc mowy o częstym przepalaniu.

Jak zamontować LED-owe zamienniki żarówek?

Montaż retrofitów LED to zadanie, z którym poradzi sobie każdy kierowca. Wiele osób jest na tyle zainteresowanych tym, jak świecą takie żarówki, że montuje je „na próbę” w zaciszu własnego ogródka. Jak się okazuje, montaż retrofitów LED nie jest skomplikowany. Wielu kierowców jest zdania, że LED-owe zamienniki żarówek pozwalają na znaczne poprawienie jakości oświetlenia i chętnie sprawdzają to w swoich autach.

Jak wobec tego zamontować retrofity LED? Wykonuje się to dokładnie w taki sam sposób, jak wymianę tradycyjnych żarówek w samochodzie. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zmieniać żarówkę, bez kłopotu poradzisz sobie z montażem retrofitów LED. W większości przypadków na miejsce tradycyjnej żarówki wystarczy wkręcić nową żarówkę LED-ową.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy montaż retrofitów LED nie jest tak bezproblemowy. Z reguły dzieje się tak, gdy moduły LED nie mieszczą się w reflektorze. W sklepach nie można znaleźć zestawów, dedykowanej dla danej marki i modelu pojazdu, a jedynie zestawy uniwersalne. Kierowcy stosują tutaj szereg rozwiązań, jednak – z uwagi na fakt, że stosowanie retrofitów LED nie jest legalne – nie warto decydować się na przykład na wiercenie dodatkowych otworów, gdyż później może przedostawać się przez nie wilgoć. Pewnym rozwiązaniem może być posiłkowanie się doświadczeniem osób, które testowały oświetlenie LED w danym modelu auta – mogą one powiedziedzieć, które retrofity LED będą odpowiednie.

Dlaczego przepisy zabraniają stosowania retrofitów LED?

No właśnie – skoro LED-owe zamienniki żarówek zapewniają o wiele lepsze oświetlenie, a przy są bardzo trwałe, to dlaczego nie są one legalne? Ich użytkowanie jest w Polsce nielegalne z uwagi na brak homologacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie należy stosować retrofitów LED w przypadku oświetlenia zewnętrznego pojazdów, a zatem w reflektorach głównych, kierunkowskazach czy w lampach pozycyjnych.

Co ważne, w czasie kontroli drogowej wykrycie zamienników może skończyć się mandatem lub odebraniem dowodu osobistego. Auto, w którym zastosowano retrofity LED, nie przejdzie również badania technicznego. Nie warto więc ryzykować. Oczywiście LED-owe żarówki można stosować m.in. w oświetleniu wnętrza i bagażnika, przy podświetleniu tablicy rejestracyjnej czy nawet w przypadku oświetlenia do jazdy dziennej.

Retrofity LED – czy kierowcy doczekają się legalizacji?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W niektórych krajach, na przykład w Niemczech, retrofity LED są warunkowo dopuszczone do użytku. Dotyczy to jednak wyłącznie wybranych modułów LED, i to w przypadku ściśle określonych modeli samochodów. Co prawda rozmowy nad koniecznością legalizacji takiego oświetlenia trwają, jednak trudno przewidzieć, czy dojdzie ona do skutku. Jeśli tak się stanie, przepisy z pewnością będą dokładnie regulować, jakie LED-owe zamienniki żarówek mogą być stosowane i jakie warunki muszą spełniać. Z pewnością każdy zestaw musiałby zostać zalegalizowany i homologowany, a oświetlenie przetestowane w taki sposób, aby można było mieć pewność, że mieści się ono w normach. Na ten moment rozbieżności pomiędzy retrofitami LED są za duże, aby kierowcy mieli dowolność w ich doborze – choć z pewnością mają one wiele zalet, z czego doskonale zdają sobie sprawę zarówno kierowcy, jak i producenci oświetlenia i samochodów.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty