Leki a prowadzenie pojazdu – które są zabronione?

Rynek suplementów diety rozwija się w Polsce błyskawicznie. W 2020 roku jego wartość wyniosła niemal 6 mld złotych. Polacy chętnie sięgają również po leki, często takie, które dostępne są bez recepty. I choć najczęściej się nad tym nie zastanawiamy, popularne tabletki mogą wpływać na prowadzenie pojazdów, a tym samym na nasze bezpieczeństwo. Sprawdź, po jakich lekach nie należy prowadzić samochodu!
Leki bez recepty a prowadzenie samochodu
Powszechne jest przeświadczenie, że popularne leki, które dostępne są bez recepty – nie tylko w aptekach, ale też w marketach czy na stacjach benzynowych – są całkowicie bezpiecznie. Nie można ich przedawkować i nie mają skutków ubocznych. Niestety, taki pogląd jest całkowicie niezgodny z prawdą. Wystarczy zajrzeć do ulotki popularnych leków z aspiryną. Okazuje się, że lista skutków ubocznych jest bardzo długa, a niektóre z nich są bardzo niebezpieczne.
O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby w każdym przypadku dokładnie przeczytać ulotkę – nawet jeśli bierzesz leki na przeziębienie, ból głowy czy na problemy żołądkowe. Substancje w lekach mają ogromny wpływ na nasz organizm, dlatego łykanie tabletek bez przeczytania ulotki może okazać się bardzo niebezpieczne. Często również może doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, których nie łączymy z zażytymi lekami – a w rzeczywistości są konsekwencją ich stosowania.
"Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn" – to musisz sprawdzić!
Jak się okazuje, po niektórych lekach bez recepty w żadnym wypadku nie należy prowadzić samochodu. W ulotkach znajduje się specjalny punkt "Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn" . Znajduje się tam informacja o tym, czy dany lek może wpływa na prowadzenie pojazdów.
W wielu przypadkach w ulotce znajduje się informacja, że składniki aktywne leku mogą upośledzać funkcje motoryczne, mogą powodować zaburzenia widzenia czy zmniejszać koncentrację, w efekcie czego mogą stanowić zagrożenie dla osób, które decydują się na prowadzenie pojazdu. Jeśli więc w ulotce przyjmowanych przez Ciebie leków znajduje się niepokojąca informacja, że nie należy prowadzić pojazdu, nie warto decydować się na wsiadanie za kółko.
Leki a prowadzenie pojazdu – które są zabronione?
Każdy z nas doskonale wie, że spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu uniemożliwia prowadzenie pojazdu i drastycznie zwiększa ryzyko spowodowania wypadku. Podobnie jest z narkotykami czy wszelkimi substancjami o działaniu psychoaktywnym. Czy jednak możliwe jest, że popularne leki bez recepty mogą zadziałać na nasz układ nerwowy tak samo, jak kilka drinków? Tak! Z tego powodu koniecznie sprawdź, po jakich lekach jazda samochodem jest zabroniona.
Leki przeciwbólowe
Dla wielu z nas stosowanie leków przeciwbólowych jest na porządku dziennym. Co więcej, niektórzy sięgają po nie nawet podczas prowadzenia samochodu! Ważna informacja jest taka, że w przypadku niektórych leków przeciwbólowych nie należy prowadzić pojazdu. Chodzi tutaj przede wszystkim o narkotyczne leki przeciwbólowe, takie jak opioidy (morfina, tramadol, fentanyl, dekstrometorfan itp.).
Takie leki dostępne są w każdej aptece bez recepty. I choć dawka opioidów nie jest tutaj duża, mają one ogromny wpływ na nasz układ nerwowy, percepcję, zachowanie czy koordynację ruchową. Jeśli więc przyjmujesz leki na bazie opioidów, w żadnym wypadku nie powinieneś prowadzić pojazdu. Uwaga: opioidy bardzo często występują w popularnych lekach na kaszel!
Co z popularnymi lekami na ból głowy?
Istnieją również nienarkotyczne leki przeciwbólowe. Zaliczają się do nich wszystkie popularne leki, po które sięgamy w pierwszej kolejności – takie jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen czy paracetamol. W przypadku tych leków nie odnotowuje się ich wpływu na zdolność psychomotoryczną, dlatego po stosowaniu tych leków można prowadzić samochód. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy substancje te występują w towarzystwie opioidów.
Leki przeciwhistaminowe
Leki przeciwhistaminowe to popularne leki wśród tych osób, które zmagają się z różnego rodzaju alergiami. Wiele osób sięga po tego typu leki w okresie kwitnienia roślin, czyli wiosną i latem, kiedy zmagają się z licznymi reakcjami alergicznymi, jak katar. Powszechnie wiadomo, że wiele leków przeciwhistaminowych powoduje nadmierną senność, w związku z czym bardzo utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli Ty również reagujesz w ten sposób na takie leki, prowadzenie pojazdu nie jest najlepszym pomysłem.
Dotyczy to w szczególności leków przeciwhistaminowych pierwszej generacji, takich jak difenhydramina, klemastyna, hydroksyzyna, które z łatwością przenikają barierę krew-mózg. W przypadku takich leków na alergię prowadzenie pojazdów jest zabronione. Jeśli chodzi o leki przeciwhistaminowe II generacji, na przykład cetyryzyna, loratadyna, mogą, ale nie muszą wpływać na zdolności psychomotoryczne. Należy tutaj zachować szczególną ostrożność. Jeżeli planujesz jazdę autem, najlepiej sprawdza się leki III generacji, takie jak desloratadyna, lewocetyryzyna. Podczas ich przyjmowania można prowadzić pojazd.
Leki nasenne
Stosowanie leków nasennych i kwestia prowadzenia pojazdu wywołuje sporo wątpliwości. W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z kłopotami ze snem, a przecież każdego ranka trzeba wstać i pojechać do pracy. Zawierają one substancje czynne, które mają działanie uspokajające i nasenne. Mogą one powodować ogólne osłabienie, opóźnienie koncentracji, zaburzenia widzenia czy trudności motoryczne. W przypadku stosowania leków nasennych zawsze sprawdź przeciwwskazania w załączonej ulotce. Możliwe, że siadanie po nich za kierownicą jest zabronione.
Inne leki a prowadzenie pojazdu
Najwięcej wątpliwości budzi kwestia tego, czy w przypadku stosowania leków przeciwbólowych, nasennych i na alergię można prowadzić pojazd. Istnieje jednak wiele innych rodzajów leków, również bez recepty, które mogą uniemożliwiać jazdę samochodem. Mogą to być na przykład:
- antybiotyki – szczególnie takie, które zawierają aminoglikozydy, mogą prowadzić do zaburzeń równowagi,
- krople do oczu, które mają w składzie atropinę mogą powodować zaburzenia widzenia,
- leki dla osób chorujących na cukrzycę – mogą mieć wiele skutków ubocznych, dlatego kwestię prowadzenia pojazdów należy przedyskutować z lekarzem,
- pseudoefedryna – występuje w wielu popularnych lekach. Może powodować nadpobudliwość, nerwowość i prowadzić do zaburzeń równowagi.
Leki a prowadzenie pojazdu – podsumowanie
Jak widzisz, bardzo często nawet popularne leki mogą uniemożliwiać prowadzenie pojazdu. Kondycja i ogólny stan kierowcy w istotny sposób przekładają się na bezpieczeństwo na drodze, dlatego nie warto ryzykować. Nawet jeśli przyjmujesz popularny lek na kaszel czy na alergię, sprawdź, czy można prowadzić po nim pojazd. Jeśli nie, możesz poszukać innego leku albo skorzystać z innej formy transportu. Nie należy bagatelizować wpływu leków na organizm kierowcy, ponieważ w wielu przypadkach siadanie za kółkiem po lekach może skończyć się naprawdę źle.