Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Co to jest małe AC i Mini Assistance? Dla kogo jest przeznaczone?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Co to jest małe AC i Mini Assistance? Dla kogo jest przeznaczone?

Kupiłeś używane auto i zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie oprócz obowiązkowego OC powinieneś wykupić? Samochód nie jest nowy, dlatego zakup pełnego Autocasco mija się dla Ciebie z celem? Na szczęście ubezpieczyciele starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów. Właśnie dlatego w ich ofercie możesz znaleźć takie rodzaje polisy, jak małe AC czy Mini Assistance. Sprawdź, jaką ochronę możesz dzięki nim zyskać!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Małe AC – na czym polega?

Ubezpieczenie Autocasco nie jest obowiązkowe, jednak wiele osób decyduje się na jego wykupienie. Zapewnia ono samochodowi dodatkową ochronę. Na odszkodowanie można liczyć między innymi w sytuacji, kiedy samochód zostanie skradziony, kiedy będzie uszkodzony na skutek warunków atmosferycznych, przez dzikie zwierzęta, na skutek pożaru czy powodzi, a nawet spowodowanej przez nas stłuczki. Ochroną w ramach AC warto objąć nowe, drogie samochody, które mogą zostać skradzione lub w przypadku których uszkodzenie np. przez pożar wiązałoby się z bardzo dużymi stratami finansowymi.

Większość kierowców ma jednak świadomość, że cena ubezpieczenia AC potrafi być bardzo wysoka. Właśnie z tego powodu wiele osób rezygnuje z wykupienia takiej polisy. Na szczęście istnieje pewna alternatywa – chodzi oczywiście o małe AC. Jest to ubezpieczenie Autocasco o mniejszych zakresie niż standardowe AC. W związku z tym jest również o wiele tańsze.

W większości przypadków małe AC chroni przed takimi sytuacjami, jak kradzież czy zniszczenia spowodowane działaniem żywiołów (na przykład intensywne opady gradu czy burze. Czasami ubezpieczenie to obejmuje również ochronę w razie wystąpienia szkody całkowitej. Taka ochrona dla wielu osób jest wystarczająca. No właśnie – kto najbardziej skorzysta na małym AC?

Dla kogo przeznaczone jest małe Autocasco?

Małe AC skierowane jest przede wszystkim do osób, które nie chcą wykupić pełnego Autocasco z uwagi na jego wysoką cenę. Co prawda małe AC zapewnia nieco mniejszy zakres ochrony, jednak często jest o wiele tańsze niż tradycyjna polisa Autocasco. Kto jeszcze powinien zdecydować się na takie ubezpieczenie? Najczęściej wybierają je osoby młode, które martwią się o swoje auto, jednak nie są gotowe na to, aby płacić za pełne AC. W takiej sytuacji małe Autocasco sprawdzi się doskonale. Zapewni młodemu kierowcy spokój i zagwarantuje ochronę, na przykład przed kradzieżą samochodu.

Na małe AC często decydują się również właściciele starszych samochodów, które mają więcej niż 10-15 lat. Niestety, niektóre z tych aut nadal są bardzo popularne wśród złodziei, którzy często dokonują kradzieży na części. Nie da się ukryć, że niektóre auta są wśród złodziei bardziej popularne, a inne modele omijają z daleka. Właśnie z tego powodu właściciele aut, które często padają łupem złodzieja, decydują się na małe AC – pomimo, że samochód jest nieco starszy. Nawet jeśli jego wartość nie jest duża, małe AC pozwoli na uzyskanie odszkodowania, dzięki któremu będzie można zyskać część pieniędzy na zakup nowego samochodu.

Co obejmuje Mini Assistance?

Mini Assistance to kolejna usługa, która jest nieco tańszych odpowiednikiem pełnego ubezpieczenia – w tym przypadku Assistance. Taka polisa jest dobrze znana wielu kierowcom, chociaż – podobnie jak AC – nie jest obowiązkowa. Assistance zadziała w momencie wystąpienia awarii, na przykład uszkodzenia samochodu, przebicia opony czy poważniejszej usterki. Kierowca może wtedy liczyć na to, że otrzyma stosowną pomoc – holowanie pojazdu, wymianę opony, naprawę usterki na miejscu, a nawet samochód zastępczy, jeśli konieczna będzie trwająca kilka dni naprawa w warsztacie. Oczywiście to, w jakich sytuacjach udzielona będzie pomoc, zależy od zakresu ubezpieczenia Assistance. Towarzystwa ubezpieczeniowa starają się jednak jak najbardziej skusić klientów, zapewniając pomoc w wielu sytuacjach.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie Mini Assistance, jest to polisa o okrojonym zakresie, dzięki czemu jego cena również jest niższa. To opcja dla kierowców, którzy chcą zaoszczędzić, jednak jednocześnie zależy im na tym, aby mogli otrzymać stosowną pomoc w razie wystąpienia awarii.

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego różnica w zakresie Mini Assistance może być bardzo duża. W najbardziej podstawowych, a jednocześnie najtańszych rodzajach tego ubezpieczenia kierowca może liczyć na przykład tylko na holowanie pojazdu – często tylko do określonej odległości. Zasada jest tutaj bardzo prosta – im szerszy będzie zakres Mini Assistance, tym więcej będzie kosztowało. Właśnie dlatego kierowca powinien dokładnie się zastanowić, jakich sytuacji najbardziej się obawia i kiedy chciałby otrzymać pomoc od ubezpieczyciela – i na tej podstawie wybrać najlepsze Mini Assistance dla siebie.

Co oferują towarzystwa ubezpieczeniowe?

Obecnie małe AC dostępne jest w większości popularnych firm ubezpieczeniowych. Co dokładnie oferują poszczególne towarzystwa? Oto kilka przykładów:

PZU – AC Mini

AC Mini, dostępne w ofercie PZU, to ubezpieczenie tańsze niż pełne AC, jednak z mniejszym zakresem ochrony. Ochroną nie jest objęte uszkodzenie auta przez inny pojazd czy przez przedmiot. Odszkodowanie zostanie wypłacone, jeśli samochód zostanie uszkodzony przez dzikie zwierzę, które wybiegło na drogę, w przypadku kradzieży, zdemolowania auta lub jego wyposażenia, jeśli samochód zostanie uszkodzony przez burzę, wodę, grad lub inny żywioł lub gdy spadnie na niego gałąź. W przypadku AC Mini w PZU konieczny jest udział własny w wysokości 20 proc., ale nie mniej niż 500 zł. W razie szkody część kosztów kierowca pokryje z własnej kieszeni. Można to zmienić poprzez wykupienie dodatkowej składki.

Link4 – Smart Casco

Ubezpieczenie samochodu Smart Casco w Link4 przeznaczone jest dla osób, które chcą wykupić taką polisę, ale nie potrzebują pełnego AC. Polisa obejmuje ochronę przed żywiołami, np. pożarem, huraganem, gradem czy powodzią, przed kradzieżą auta i rozbojem, a także zapewnia ochronę w przypadku wystąpienia szkody całkowitej. Tutaj można liczyć na odszkodowanie na przykład wtedy, gdy nastąpi zderzenie z innym pojazdem lub zwierzęciem, na skutek wybuchu, działania osób trzecich czy zatopienia. Cena Smart Casco w Link4 uzależniona jest od wartości pojazdu oraz od tego, na jaki zakres ubezpieczenia zdecyduje się kierowca. Koszt waha się od 49 zł do 414 zł.

YouCanDrive – AC Mini

W ofercie firmy YouCanDrive również dostępna jest polisa AC Mini. Samochód objęty jest ochroną na wypadek kradzieży i szkody całkowitej. Ubezpieczenie działa wyłącznie na terenie Polski, a polisę wykupić można dla aut o maksymalnej wartości 150 000 zł. AC MIni w YouCanDrive daje kierowcom poczucie bezpieczeństwa i skierowana jest w szczególności do osób, które obawiają się, że ich auto zostanie skradzione, ale nie chcą płacić za pełne AC.

Małe AC i Mini Assistance – podsumowanie

Każdy kierowca chce jak najlepiej chronić swoje auto – niezależnie od jego wieku czy wartości. W każdym przypadku kradzież czy uszkodzenie auta jest wydarzeniem bardzo stresującym, a dodatkowo może wiązać się ze sporymi kosztami. Niemniej jednak nie każdy kierowca chce zdecydować się na zakup pełnego AC – szczególnie jeśli ma nieco starszy samochodów lub szuka oszczędności. Takie usługi ubezpieczeniowe, jak małe AC czy Mini Autocasco, skierowane są właśnie do tych kierowców. Cena takiej polisy komunikacyjnej nie jest wysoka, dlatego warto dodatkowo zabezpieczyć swoje auto.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty