Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Mandat z fotoradaru – sprawdź, ile zapłacisz

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Mandat z fotoradaru – sprawdź, ile zapłacisz

Prowadziłeś auto i nagłe zauważyłeś specyficzny błysk, informujący o tym, że stałeś się głównym bohaterem zdjęcia z fotoradaru? Jeśli trochę przesadziłeś z prędkością, musisz liczyć się z tym, że za kilka dni w Twojej skrzynce pocztowej pojawi się niezbyt miła przesyłka. Dowiedz się, ile zapłacisz za mandat z fotoradaru i jaka będzie jego orientacyjna wysokość.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jak działają fotoradary?

Zacznijmy od tego, w jaki sposób działają fotoradary. Fotografują one pojazdy, które przekraczają prędkość na określonym odcinku. W zależności od jego umieszczenia, może on robić zdjęcie pojazdowi, który zbliża się do obiektywu lub tego, który się oddala. W drugim przypadku na zdjęciu nie ma jednak twarzy kierowcy, co uniemożliwia identyfikację osoby, która przekroczyła prędkość. Nowoczesne fotoradary charakteryzują się tym, że dane zapisywane są albo na elektronicznym nośniku, albo przesyłane są bezpośrednio do centrali.

Jakie informacje rejestruje fotoradar? Na zdjęciu znajduje się samochód, tablice rejestracyjne i – w miarę możliwości – twarz kierowcy. Oprócz tego zapisywana jest data i godzina popełnienia wykroczenia, miejsce, prędkość dozwoloną na danym odcinku oraz prędkość, z jaką poruszał się pojazd.

Wysokość mandatów z fotoradaru w 2020 roku

Jedną z najważniejszych rzeczy, która interesuje kierowców jest wysokość mandatu, który będą musieli zapłacić po otrzymaniu zdjęcia z fotoradaru. Kwota jest zależna od tego, o ile została przekroczona prędkość, podobnie jak liczba punktów karnych.

**Mandat z fotoradaru – sprawdź, ile zapłacisz i ile punktów karnych otrzymasz, za przekroczenie prędkości: **

  • od 11 do 20 km/h: od 50 do 100 zł – 2 pkt.

  • od 21 do 30 km/h: od 100 do 200 zł – 4 pkt.

  • od 31 do 40 km/h: od 200 do 300 zł – 6 pkt.

  • od 41 do 50 km/h: od 300 do 400 zł – 8 pkt.

  • 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł – 10 pkt.

Kiedy spodziewać się mandatu?

Zgodnie z przepisami, kierowca który przekroczył prędkość, powinien otrzymać mandat z fotoradaru w ciągu 180 dni od popełnienia wykroczenia. Czy to oznacza, że możemy otrzymać go nawet pół roku po zrobieniu zdjęcia przez fotoradar? Teoretycznie tak, jednak z reguły kierowca otrzymuje mandat już po kilku dniach, maksymalnie po kilku tygodniach. Zależy to również od miejsca popełnienia wykroczenia. W przypadku przekroczenia prędkości w swoim mieście lub okolicach, mandat z pewnością przyjdzie stosunkowo szybko. Jeśli jednak kierowca przekroczy prędkość w innym województwie, dostarczenie go może zająć więcej czasu.

Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?

Aby zdjęcie z fotoradaru zostało uznane za ważne, musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musi być wyraźne, a na samym zdjęciu powinien znajdować się tylko jeden pojazd. Jeżeli zdjęcie nie jest wyraźne lub znajduje się na nim więcej pojazdów, można odmówić jego przyjęcia i opłacenia.

W jakiej jeszcze sytuacji można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru? Może to zrobić właściciel, który ma pewność, że we wskazanym przez fotoradar terminie to nie on prowadził pojazd – a zatem nie właściciel popełnił wykroczenie. Oprócz samego mandatu w otrzymanej kopercie znajduje się wezwanie do wskazania osoby, która popełniła wykroczenie. Właściciel auta, który nie wskaże takiej osoby, podlega karze grzywny. Jeśli natomiast właściciel wskaże osobę, która prowadziła, to do niej wędruje mandat.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Mandat z fotoradaru można zapłacić przez internet. Przelew to najszybszy i najbardziej wygodny sposób na szybkie opłacenie kary. Na mandacie znajduje się numer konta oraz kwota, na którą trzeba zrobić przelew. W przypadku wykonywania przelewu z konta, które jest dzielone przez współmałżonków, w tytule przelewu należy podać imię i nazwisko osoby ukaranej oraz serię i numer mandatu. Czas na opłacenie mandatu to z reguły siedem dni. Punkty karne pojawiają się na koncie kierowcy Inne sposoby na opłacenie mandatu z fotoradaru to dokonanie płatności na poczcie lub w banku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty