Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Marki aut, za które zapłacisz najwyższe OC

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Mały samochodzik

Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, którą każdy kierowca musi wykupić, jeżeli chce poruszać się swoim samochodem po drogach. Mało tego, nawet nieużywane auto musi mieć wykupione ubezpieczenie. Jego suma ubezpieczenia i zasady wypłacania świadczeń regulują przepisy prawa polskiego, ale wycena i ustalenie wysokości składki leży już po stronie udzielającego ubezpieczenia towarzystwa. Składki są więc różne, a na ich wysokość wpływ mają różnorodne czynniki i różnorodne elementy. Wśród nich znajduje się również to, jakiej marki jest dane auto.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Parametry decydujące o wysokości OC

Ubezpieczenie OC może mieć bardzo różne ceny. Wszystko zależy od towarzystwa, w którym polisa jest wykupowana, od tego, jak długo kierowca ma prawo jazdy, jaki zawód wykonuje i w jakim jest wieku oraz od tego, jakim autem jeździ, kiedy było ono wyprodukowane, jakie ma przebieg, pojemność silnika i jego moc. Cena OC zależy również od tego, jakiej marki jest ubezpieczane auto, przy czym trudno powiedzieć, by dana marka jednoznacznie wpływała na podwyższenie lub obniżenie ceny. Dzieje się tak dlatego, że niektóre marki są przez towarzystwa ubezpieczeniowe bardziej „lubiane”, a inne mniej i na podstawie tych preferencji ustalana jest składka. Jedna firma bowiem ceni sobie daną markę, uważa ją za niskoszkodową i na tej podstawie daje zniżkę na ubezpieczeniu. Inna zaś uważa, że jest to marka o podwyższonym ryzyku i w związku z tym daje zwyżkę.

Zobacz także: OC i AC - co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Jak kształtują się ceny zależnie od marki auta

Mimo wspomnianych wcześniej preferencji, prowadzone ogólnie porównania cen ubezpieczenia OC, w zależności od tego, jakiej marki jest ubezpieczany samochód, pozwoliły na wyodrębnienie pewnych prawidłowości. I tak, za samochód marki Suzuki można zapłacić najniższą składkę ubezpieczeniową. Stosunkowo nisko wyceniane są również samochody marki Kia i Chevrolet. Natomiast najdrożej wycenione zostały polisy ubezpieczeniowe przygotowane dla takich samochodów jak BMW, Audi czy Alfa Romeo. Taki wynik nie dziwi, jeżeli spojrzy się na ogólne statystyki wypadków na drogach w korelacji z właścicielami pojazdów wspomnianych marek. Osoby, które decydują się na Suzuki, Kię czy Chevroleta, to według statystyk osoby stateczne, ustatkowane, spokojne i doświadczone w kierowaniu samochodami. Te auta też bardzo rzadko są uczestnikami wypadków, a jako ich sprawcy występują jeszcze rzadziej. Natomiast autami marki BMW, Audi czy właśnie Alfa Romeo jeżdżą często kierowcy młodzi, dynamiczni, którzy lubią sobie trochę zaszaleć i lubią przyspieszyć. Te marki samochodów bardzo często są uczestnikami wypadków i również bardzo często, biorą w nich udział jako sprawcy. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również specyfika tych samochodów. Te, które znalazły się w droższej grupie są znacznie mocniejsze i szybsze, a to również wpływa na ich wypadkowość. Auto słabe i powolne, nie spowoduje takiego zdarzenia, jakie spowodować może szybki samochód. Mając tę wiedzę, warto więc starannie poszukać odpowiedniej dla siebie polisy, ponieważ być może okaże się, że i za droższe auto uda się zapłacić nieco mniej, jeżeli starannie się wybierze odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe.

Przeczytaj więcej:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty