Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Marki samochodów z najtańszym OC

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Marki samochodów z najtańszym OC

Planujesz zakup samochodu i zastanawiasz się, które marki zagwarantują Ci tanie ubezpieczenie? Czy rzeczywiście towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nieco niższe składki osobom, które posiadają samochody konkretnych marek? A może na cenę ubezpieczenia wpływają zupełnie inne czynniki? Sprawdziliśmy to!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wpływ marki auta na cenę polisy

Jeśli zdarzyło Ci się już szukać najtańszego ubezpieczenia samochodu, być może wiesz, że w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych ceny polisy dla tego samego auta mogą być bardzo zróżnicowane. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczyciele mają opracowane różne algorytmy, na podstawie których wyliczają cenę składki. W niektórych firmach pod uwagę brany jest głównie wiek kierowcy, w innych – doświadczenie za kierownicą, bezszkodowość jazdy czy spowodowane stłuczki, a jeszcze w innych – najważniejsza może być marka i model pojazdu.

No właśnie – czy marka pojazdu ma istotny wpływ na cenę ubezpieczenia? W wielu przypadkach tak. Bardzo często właściciele niektórych samochodów są zdziwieni tym, że po zmianie samochodu cena składki drastycznie poszła w górę. Jeśli więc planujesz zakup nowego samochodu, a nie chcesz płacić zbyt wysokich składek OC, koniecznie sprawdź, jakie marki będą najtańsze w ubezpieczeniu.

Najtańsze OC – jaką markę samochodu warto wybrać?

Cena ubezpieczenia zależna jest przede wszystkim od ryzyka spowodowania stłuczki przez kierowcę. Właśnie dlatego samochody, które uchodzą za "rodzinne" czy "do spokojnej jazdy po mieście" mogą być o wiele tańsze w ubezpieczeniu niż szybkie, sportowe auta, które w kilka sekund osiągają 100 km/h. Trudno dziwić się ubezpieczycielom – w końcu oni również chcą zabezpieczyć się na wypadek konieczności wypłacenia odszkodowania, dlatego starają się minimalizować ryzyko, a właściciele niektórych samochodów muszą zapłacić za ubezpieczenie nieco więcej niż inni.

W przypadku jakich marek można liczyć na tańsze ubezpieczenie OC? Wśród marek, które zagwarantują niższe składki, wymienić można między innymi takie marki, jak Dacia, Suzuki, Kia czy Smart – choć w ostatnim przypadku nie ma żadnego zaskoczenia. Na nieco tańsze ubezpieczenie mogą liczyć również posiadacze aut marki Toyota czy nieco mniej popularne Daihatsu.

Jakie marki są najdroższe, jeśli chodzi o cenę OC?

Warto także zastanowić się nad tym, w przypadku jakich samochodów trzeba liczyć się z wyższą ceną obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wśród kierowców panuje opinia, że najbardziej skłonni do szybkiej, brawurowej jazdy są właściciele samochodów marki BMW. Okazuje się, że ubezpieczyciele również są tego zdania. Niezależnie od tego, czy jest to tylko mit, czy informację tę można poprzeć rzetelnymi danymi, właściciele aut marki BMW muszą liczyć się z tym, że w celu ubezpieczenia auta będą musieli sięgnąć do kieszeni nieco głębiej.

Wśród aut, w przypadku których cena polisy będzie wyższa, wymienić można również takie marki, jak Lexus, Bentley, Ferrari czy Lamborghini. Nic w tym dziwnego – to szybkie auta, które aż zachęcają do tego, aby nieco mocniej docisnąć pedał gazu. Wśród częściej wybieranych modeli z kolei OC może być droższe dla marek Audi, Mercedes, Volvo czy Honda – choć tutaj różnice nie będą już tak drastyczne.

Co jeszcze wpływa na cenę ubezpieczenia?

Należy pamiętać, że marka pojazdu to nie jedyny czynnik, który ma wpływ na cenę polisy. To, ile zapłacimy za ubezpieczenie, zależy od wielu innych elementów. Oczywiście istotny będzie wiek kierowcy, okres posiadania prawa jazdy czy spowodowane stłuczki, jednak skupmy się na samochodzie.

Ogromne znaczenie na cenę polisy będzie miała pojemność silnika. Im większa będzie pojemność silnika, tym droższe będzie ubezpieczenie OC. Dzieje się tak, ponieważ auta z dużym silnikiem mogą osiągać wyższą prędkość – co stwarza niebezpieczeństwo spowodowania kolizji. Z tego powodu, wybierając auto, warto kierować się rozsądkiem. Jeśli nie potrzebujesz auta z silnikiem 4 l, postaw na bezpieczne rozwiązanie, na przykład 1,6 l. W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko na ubezpieczeniu, ale też na paliwie.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie?

Znalezienie najtańszego ubezpieczenia OC nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora OC, a w kilka minut sprawdzić, jaka będzie cena polisy dla Twojego auta w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto zrobić to jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie auta – szczególnie jeśli zależy Ci na jak najtańszym ubezpieczeniu. A co z marką samochodu? Postaraj się wybrać taki model pojazdu, który będzie spełniał wszystkie Twoje oczekiwania, a jednocześnie – w oczach ubezpieczyciela – nie będzie stwarzał zbyt dużego ryzyka. Takie rozwiązanie z pewnością jest najbardziej bezpieczne – zarówno w kontekście wysokości składek, jak i przyszłej jazdy nowym autem.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty