Mniejsze OC dla rodziców - dlaczego single płacą więcej?
Składka ubezpieczenia komunikacyjnego rośnie z roku na rok. Klienci są bardzo zainteresowani zarówno tym, skąd biorą się tego rodzaju zwyżki, ale również, interesuje ich to, w jaki sposób można te składki obniżyć. Wiadomo bowiem, że na wysokość składki wpływa bardzo wiele różnorodnych czynników. Mało kto jednak wie, że skład rodziny kierowcy, również może podnieść lub obniżyć składkę. W jaki sposób rodzina wpływa na wysokość OC i jakiego rzędu są to różnice?
Rodzina w ubezpieczeniu OC
Zdaniem specjalistów zajmujących się ubezpieczeniami OC, kierowcy, którzy mają dzieci są znacznie spokojniejszymi kierowcami. Na drodze odznaczają się większą kulturą i ostrożnością, a co za tym idzie, powodują mniej stłuczek i mniej poważniejszych kolizji. Bezpieczniejsza jazda i statystycznie mniejsza szansa na spowodowanie wypadku czy kolizji powoduje, że składka może zostać wyliczona na znacznie niższym poziomie. Skoro więc nie niosą ze sobą takiego ryzyka, mogą mieć ulgę w postaci tańszego ubezpieczenia. W efekcie kierowcy, którzy są singlami, nie mają żadnej rodziny, za składkę ubezpieczeniową muszą zapłacić znacznie więcej.
Liczba dzieci w rodzinie kontra ubezpieczenie OC singli
Liczba dzieci również ma istotne znaczenie dla wyliczanej przez towarzystwo składki. Mianowicie, kierowca, który ma tylko jedno dziecko, zapłaci za swoje ubezpieczenie nieco taniej niż samotny kierowca. Jego polisa będzie jednak droższa niż kierowcy, który ma dwoje dzieci. Ten zaś zapłaci więcej niż kierowca z trójką i więcej dzieci. Okazuje się zatem, że nie tylko fakt bycia rodzicem powoduje, że kierowca jeździ bezpieczniej i spokojniej, ale również to, za ile dzieci jest odpowiedzialny. Zniżki sięgają nawet kilkuset złotych, co dla takiej rodziny może mieć niebagatelne znaczenie. W efekcie, przy średniej, standardowej składce, różnica między ubezpieczeniem osoby samotnej, a rodzica trójki dzieci może wynosić nawet około 300 złotych. Przy opłacaniu polisy jedną składką jest to dość spora różnica. Oczywiście, wszystko zależy też od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz od innych czynników, które kształtują składkę. W powyższym przykładzie założono, że jedynym czynnikiem zmiennym jest właśnie fakt bycia lub nie bycia rodzicem. Na uwagę również zasługuje fakt, że tego rodzaju dane o kliencie mają jedynie czasowe znaczenie. Otóż, gdy pociechy przekraczają piętnasty rok życia, ich obecność w życiu rodziny przestaje mieć znaczenie. Dzieci piętnastoletnie i starsze nie wpływają więc na wysokość składki za ubezpieczenie komunikacyjne. Zniżki można dostać jedynie w przypadku, gdy w rodzinie są dzieci małe. Podsumowując, single są zmuszeni do płacenia wyższej składki za ubezpieczenie komunikacyjne, ponieważ, zdaniem analityków ubezpieczeniowych, są kierowcami mniej odpowiedzialnymi, mniej ostrożnymi, a sposób ich jazdy jest znacznie bardziej niebezpieczny i ryzykowny.