Wypowiedzenie OC MTU24 - jak to załatwić?
Polisy MTU24 ze względu na swoją konkurencyjną cenę cieszą się dość dużym zainteresowaniem ze strony polskich kierowców. Ta marka ubezpieczeniowa należąca do Ergo Hestii, została wprowadzona na rynek specjalnie z myślą o dystrybucji polis przez Internet. Osoby kupujące internetowe ubezpieczenie OC od MTU24, będą mogły bezproblemowo zrezygnować z takiej polisy przez pierwsze 30 dni (np. w razie znalezienia tańszej oferty). Warto wiedzieć, że przedterminowe zakończenie obowiązkowej ochrony zapewnianej przez MTU24 (Ergo Hestię) jest możliwe również w wielu innych sytuacjach. Z uwagi na dość dużą popularność polis OC oferowanych przez tego ubezpieczyciela, postanowiliśmy wyjaśnić zasady ich wypowiedzenia.
Wysłanie listu w ustawowym terminie to skuteczna opcja
W nawiązaniu do kwestii odstąpienia od umowy OC kupionej przez Internet lub telefon, warto podkreślić, że ten wariant jest dostępny tylko dla konsumentów, czyli osób kupujących obowiązkowe ubezpieczenie w celach bezpośrednio niezwiązanych z ich działalnością gospodarczą lub zawodową. Tacy konsumenci skutecznie odstąpią od umowy internetowej polisy OC nawet wtedy, gdy tuż przed upływem ustawowego terminu (30 dni od zakupu) wyślą odpowiednie oświadczenie na adres ubezpieczyciela za pośrednictwem poczty. W takiej sytuacji, warto zachować potwierdzenie wysyłki oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Potwierdzenie nadania listu na poczcie może się bowiem przydać w razie ewentualnych nieporozumień z ubezpieczycielem. Kwestii związanych z zakończeniem niechcianej ochrony, lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę. Czasem trudno jednak postąpić inaczej. Odpowiednie oświadczenie w ostatniej chwili mogą wysłać lub dostarczyć ubezpieczycielowi również te osoby, które nie chcą przedłużać obowiązkowej ochrony z MTU24 na kolejny rok. W opisywanej sytuacji, graniczny termin wysyłki lub dostarczenia dokumentów do ubezpieczyciela/jego agenta to jeden dzień przed zakończeniem bieżącego okresu ochrony.
Podwójne albo „odziedziczone” OC wypowiemy łatwo…
Na ustawowe terminy na szczęście nie muszą uważać te osoby, które zakupiły polisę od MTU24 wraz z pojazdem albo posiadają dwa ubezpieczenia OC (w tym jedno z MTU24, które odnowiło się automatycznie). W tym kontekście warto nadmienić, że polisę zakupioną razem z autem, obecnie można wypowiedzieć w dowolnym momencie (np. po otrzymaniu niekorzystnej rekalkulacji składki). Zaraz po wypowiedzeniu, trzeba jednak zakupić kolejne obowiązkowe ubezpieczenie OC tak, aby nie dopuścić do przerwy w ochronie. Na ciągłość wymaganej ochrony nie muszą uważać te osoby, które oprócz automatycznie przedłużonej polisy OC z MTU24 posiadają już inne (zwykle tańsze) obowiązkowe ubezpieczenie. W takiej sytuacji, automatycznie przedłużoną ochronę można przerwać bez względu na termin. Warto podjąć odpowiednią decyzję jak najszybciej, bo wtedy MTU24 naliczy większy zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony. Do szybkiej rezygnacji z polisy MTU24 kupionej razem z samochodem, może natomiast dopingować poprzedni właściciel pojazdu. Warto pamiętać, że to właśnie poprzedni posiadacz auta, a nie jego aktualny właściciel otrzyma zwrot składki zapłaconej przed sprzedażą.
Zakończenie umowy jest możliwe także w innej sytuacji
Opisywane powyżej przypadki nie są jedynymi, w których kierowca może przedwcześnie zakończyć obowiązkową ochronę oferowaną przez MTU24. Warto wiedzieć, że właściciel auta ma prawo do rezygnacji z przymusowej polisy OC również wtedy, gdy:
- samochód, który wcześniej użytkowano w Polsce, teraz został zarejestrowany za granicą
- doszło do wyrejestrowania auta (nie w celu zezłomowania)
- auto zostało całkowicie zniszczone (np. na wskutek pożaru) albo bezpowrotnie utracone (najczęstszym powodem bezpowrotnej utraty pojazdu jest kradzież)
- auta nie udało się zarejestrować w ciągu kolejnych 30 dni od daty zakupu ubezpieczenia OC oferowanego przez MTU24
- samochód został wyrejestrowany i trafił do odpowiedniej firmy zajmującej się utylizacją pojazdów (stacji demontażu pojazdów)
Warto podkreślić, że każda z wymienionych powyżej sytuacji również uprawnia kierowcę do otrzymania proporcjonalnego zwrotu składki za polisę OC. Taki zwrot powinien uwzględniać relację pomiędzy wykorzystanym i niewykorzystanym przez kierowcę czasem ochrony. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ergo Hestia jako firma sprzedająca polisy MTU24 musi wypłacić zwrot składki w ciągu kolejnych 14 dni (obliczanych np. od przedstawienia dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie auta).
Umowę OC z MTU24 łatwo wypowiemy w trybie online
Tak jak już wspomnieliśmy, marka handlowa MTU24 została wprowadzona na rynek z myślą o powiększeniu sprzedaży polis komunikacyjnych przez Internet. W związku z powyższym, internetowa obsługa ubezpieczeń sprzedanych przez MTU24 jest bardzo sprawna. Oświadczenia dotyczące odstąpienia od umowy takich ubezpieczeń albo jej wypowiedzenia, po wydrukowaniu oraz własnoręcznym podpisaniu można wysłać na odpowiedni adres poczty elektronicznej (poczta@mtu24.pl). Inna opcja to złożenie dyspozycji dotyczącej umowy pod numerem telefonu 58 555 65 00. Warto wiedzieć, że istnieje także możliwość bieżącej obsługi posiadanych ubezpieczeń poprzez specjalny portal iHestia. Czwarty wariant wypowiedzenia umowy ubezpieczenia w MTU24 albo odstąpienia od niej, polega na wysyłce papierowego oświadczenia. Korespondencję do MTU24 trzeba kierować na następujący adres: Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA, ul. Hestii 1, 81 - 731 Sopot. Ostatnim rozwiązaniem jest przekazanie dokumentów (dotyczących wypowiedzenia umowy lub odstąpienia od niej) dowolnemu agentowi współpracującemu ze spółką Ergo Hestia.