Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Na ile rat można rozłożyć OC?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Na ile rat można rozłożyć OC?

Zbliża się termin płacenia OC, a Twój domowy budżet świeci pustkami? A może zdecydowałeś się na szybkie, sportowe auto, którego ubezpieczenie kosztuje o wiele więcej niż przy poprzednim samochodzie? Jednym z rozwiązań dla kierowców, dla których składka ubezpieczenia jest zbyt dużym obciążeniem, jest możliwość zapłacenia OC na raty. Pojawia się jednak pytanie, czy takie rozwiązanie jest korzystne finansowo? Na ile rat można rozłożyć OC?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

OC na raty – czy to się opłaca?

Zacznijmy od tego, że rzadko zdarza się, aby zapłacenie za coś ratach było bardziej korzystne niż jednorazowe opłacenie całej kwoty. Niezależnie od tego, czy kupujesz telewizor, samochód, czy też chcesz opłacić OC, takie rozwiązanie nie jest korzystne dla drugiej strony. Jednorazowa opłata to dla sklepu lub firmy ubezpieczeniowej mniejszy problem, niż konieczność dzielenia kwoty na kilka mniejszych i przyjmowanie płatności w częściach. Nie jest więc niespodzianką, że OC na raty będzie mnie opłacalne niż jednorazowe uiszczenie całej składki. Jaka jest różnica w kosztach? Może to być 10 lub 15%, a nawet więcej – to zależy od tego, w jaki sposób towarzystwo ubezpieczeniowe podchodzi do opłacania OC w ratach.

Oczywiście - większość firm ubezpieczeniowych pozwala zapłacić za OC jednorazowo lub ratalnie. Ile będą one wynosić, to już zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Co do ilości rat, to najczęściej są 2 lub 4, choć niektórzy ubezpieczyciele mogą nawet zaproponować, by rozłożyć płatność na 12 rat. W tej sytuacji jednak składka na OC będzie dużo wyższa. Z drugiej strony, nie ma co sobie tym zaprzątać głowy, bo niewiele towarzystw oferuje takie rozwiązanie. Standardem więc są raty półroczne i kwartalne.

Na ile rat można rozłożyć OC?

To, na ile rat można rozłożyć OC, również zależy od firmy ubezpieczeniowej. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest podzielenie płatności na dwie raty. Pierwsza płacona jest na początku okresu obowiązywania ubezpieczenia, a druga po sześciu miesiącach. W niektórych firmach można również rozłożyć płatność OC na cztery raty – należy jednak pamiętać, że im więcej rat, tym wyższy będzie całkowity koszt składki. O ile to możliwe, warto wybrać płatność w dwóch ratach. Większa ich ilość spowoduje, że Twoje OC w skali roku może kosztować nawet o 15 lub 20% więcej niż przy jednorazowej płatności.

OC na raty – czy towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie się na to zgadzają?

Spójrzmy na całą sprawę z perspektywy towarzystwa ubezpieczeniowego. Podzielenie OC na raty to dla takich firm bardzo duże ryzyko finansowe. Odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej obowiązuje od momentu zapłacenia umowy – z reguły klient opłaca wtedy pierwszą ratę, a na resztę kwoty firma musi poczekać kwartał albo pół roku – w zależności od tego, na ile lat można rozłożyć OC. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej obowiązuje w dalszym ciągu, nawet jeśli klient nie zapłaci raty. W praktyce oznacza to, że jeśli kierowca spowoduje wypadek samochodowy, firma będzie zobowiązana do wypłacenia pełnego odszkodowania – niezależnie od tego, czy klient zapłacić ratę OC, czy też nie.

Czy OC działa w przypadku nieopłacenia raty?

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku, jeżeli kierowca nie opłaci raty, ubezpieczenie nadal będzie obowiązywało. Informacja na ten temat znajduje się w Art. 12 wspomnianej Ustawy: Art. 12. 1. Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń trwa przez okres wskazany w umowie i kończy się z upływem ostatniego dnia tego okresu, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie. 2. W przypadku opłacania składki ubezpieczeniowej w ratach, niezapłacenie przez ubezpieczonego lub ubezpieczajàcego raty składki w terminie oznaczonym przez zakład ubezpieczeń nie powoduje ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Co wobec tego można zrobić firma ubezpieczeniowa w sytuacji, kiedy klient nie płaci rat? Niestety, ochrona musi dalej obowiązywać, a jedyne wyjście to działania windykacyjne. W skrajnych przypadkach firma może skierować sprawę do sądu i komornika. Firmy ubezpieczeniowe również próbują zabezpieczyć się na wypadek, gdyby któryś z klientów nie opłacił składki OC. Jeśli decydujesz się na OC w ratach, koniecznie dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i sprawdź, jakie konsekwencje spowoduje nieopłacenie raty w terminie. Z reguły jest tam dokładnie opisane, jak wygląda postępowanie w przypadku braku płatności za raty OC.

Na ile rat można rozłożyć OC i czy warto – podsumowanie

Choć w niektórych przypadkach OC na raty wydaje się jedynym wyjściem, na przykład z uwagi na brak możliwości opłacenia całej składki jednorazowo, warto dokładnie to przemyśleć. Takie rozwiązanie będzie niestety kosztowało więcej w skali roku, a w przypadku nieopłacenia składki może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli jednak kierowca nie ma innej możliwości i musi zdecydować się na takie rozwiązanie, warto sprawdzić, na ile rat można rozłożyć OC i jakie są dokładne warunki ubezpieczenia. W ten sposób klient ubezpieczeniowej zyskuje szczegółowe informacje na temat tego, jakie są dokładne warunki zawartej z towarzystwem umowy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty