Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Najdroższe OC - ranking polskich miast

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Najdroższe OC - ranking polskich miast

Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, którą wykupić musi każdy posiadacz samochodu, na każdy posiadany przez siebie pojazd. Takie rozwiązanie pozwala na finansowe zabezpieczenie interesów osób, które mogą być potencjalnie poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych, których niestety z roku na rok jest coraz więcej. Kształt i formuła ubezpieczenia OC są dość jasno sformułowane i ujednolicone. Wszyscy zagrożeni muszą mieć takie same możliwości dochodzenia swoich praw. Oznacza to, że suma ubezpieczenia i forma ochrony jest zawsze taka sama. Jednak ceny OC są bardzo różne. Skąd więc wynikają te dysproporcje, skoro każda polisa wygląda i działa tak samo?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Co wpływa na cenę OC

Na cenę OC wpływa wiele różnorodnych czynników. Pierwszym i najważniejszym jest samo towarzystwo ubezpieczeniowe. To ono określa, jaka stawka będzie dla niego wyjściowa. Co za tym idzie, to towarzystwo ustala stawki według których potem wyliczane są ewentualne zniżki lub zwyżki. Drugim czynnikiem jest kierowca. Jego wiek oraz czas od jakiego posiada prawo jazdy. Im osoba młodsza, tym wyższa składka, ale później, po przekroczeniu pewnego wieku, również im osoba starsza tym wyższa składka. Krótki staż za kierownicą to składka wyższa, a długi to niższa. Znaczenie ma również sytuacja rodzinna ubezpieczonego. Osoby będące w związkach małżeńskich i mające dzieci płacą niższe składki, ponieważ statystycznie są mniej wypadkowe niż osoby samotne. Trzeci czynnik to samochód. Jego model, rok produkcji, pojemność silnika i przebieg znacząco wpływają na wartość i wysokość ubezpieczenia OC. Co za tym idzie, składka może tu być bardzo zróżnicowana. I na koniec, wpływ maja również różnorodne czynniki społeczno – demograficzne. Co to oznacza? Miasto, w którym mieszka osoba kupująca ubezpieczenie może mieć wpływ na to, czy będzie ono droższe, czy tańsze, region polski może mieć wpływ. Przeczytaj więcej: Przebieg auta a wysokość ubezpieczenia OC

Jakie miasta w Polsce są najdroższe pod względem OC?

Wydaje się to nieprawdopodobne, bo niby jak miasto ma wpływać na składkę ubezpieczeniową? Otóż, według licznych, różnorodnych badań, miasto pochodzenia czy aktualnego zamieszkania ma wpływ na styl jazdy. Są miasta, w których wypadków jest statystycznie więcej i miasta, gdzie jest ich statystycznie mniej. To powoduje, że tam gdzie wypadków jest więcej, ubezpieczenie będzie po prostu droższe, bo ten oddział generuje więcej wypłat. Zgodnie z tymi badaniami, miastem, w którym ubezpieczenie OC jest najdroższe jest obecnie Wrocław. Przy założeniu, że OC wyliczane jest dla tego samego kierowcy i tego samego auta, a jedyną różnicę stanowi miasto, w którym auto będzie spędzało najwięcej czasu, we Wrocławiu za OC można zapłacić, średnio 1133 zł. Drugim w kolejności miastem będzie Gdańsk ze składką 1046 zł, Warszawa 1027 zł, Łódź 1014 zł. W Poznaniu składka, na tych warunkach liczona, będzie wynosiła 977 zł, w Szczecinie 925 zł, a w Bydgoszczy 910 zł. Najtańsze ubezpieczenie można kupić w Rzeszowie – 704 zł, Opolu 766 zł i Kielcach 778 zł. Widać zatem pewien podział na Polskę północno - zachodnią o wyższych cenach ubezpieczenia i południowo – wschodnią, gdzie stawki te są znacznie niższe.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty