Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Najtańsze OC 2019 - kto je oferował na początku roku?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
zrzut-ekranu-2019-04-10-o-16-28-44

Niski poziom składki to praktycznie jedyne kryterium, jakie przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia stosują rodzimi kierowcy. Trudno się temu dziwić, bo każda polisa OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych zapewnia taki sam zakres ochrony (tzn. na poziomie minimalnych limitów z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). Znaczenia niskiej składki przy zakupie OC nie zmieniło wprowadzenie systemu bezpośredniej likwidacji szkód (BLS). Można nawet uznać, że po wzrostach kosztów OC w 2016 r. i 2017 r. polscy kierowcy jeszcze intensywniej szukają obowiązkowych polis o jak najniższej cenie. Z myślą o takich właścicielach samochodów postanowiliśmy sprawdzić, którzy ubezpieczyciele w I kw. 2019 r. proponowali najtańsze OC.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kierowca może łatwo przepłacić nawet dwa razy

Wnioski dotyczące poziomu cen ubezpieczeń OC oferowanych przez różne firmy, warto wyciągać na podstawie faktycznych kalkulacji. Mowa o porównaniach przeprowadzanych przez kierowców w internetowym kalkulatorze OC. Eksperci porównywarki Porowneo.pl wykorzystali właśnie takie anonimowe dane pochodzące ze stycznia, lutego oraz marca 2019 r. Poniższa tabela przedstawia wspomniane statystyki dla każdego z trzech miesięcy oraz średnią dotyczącą całego I kw. 2019 r. Podczas analizowania średniej składki OC proponowanej kierowcom online, pod uwagę zostały wzięte następujące zakłady ubezpieczeń i marki ubezpieczeniowe:

text

Jeden z wymienionych powyżej ubezpieczycieli dość mocno wyróżnia się na tle konkurentów. Mowa o You Can Drive, czyli marce Ergo Hestii, która została wprowadzona na rynek z myślą o młodych klientach. Takie osoby zwykle są oceniane jako bardziej ryzykowni kierowcy, co znajduje uzasadnienie w różnego rodzaju policyjnych statystykach. Specyficzny profil młodych właścicieli samochodów sprawił, że w zestawieniu przygotowanym przez ekspertów Porowneo.pl marka You Can Drive wyróżnia się najwyższym poziomem składki (średnio 1467 zł od początku stycznia do końca marca 2019 r.). Ten wynik okazał się znacznie większy od przeciętnej wartości obliczonej z uwzględnieniem siedmiu ubezpieczycieli (847 zł w całym I kw. 2019 r.). Warto podkreślić, że jeszcze mniej (średnio: 575 zł) od stycznia do marca bieżącego roku płacili za ochronę klienci Proamy. Ten ubezpieczyciel należący do Grupy Generali cechował się najmniejszą średnią składką w styczniu oraz lutym 2019 r. Później palmę pierwszeństwa przejęło Generali (zobacz poniższa tabela). Różnica pomiędzy obydwoma markami należącymi do Grupy Generali (tzn. Proamą i Generali) była jednak bardzo mała w marcu 2019 r. (619 zł vs 624 zł). Jeżeli z obliczeń wyłączymy markę You Can Drive, która cechuje się dość ograniczonym zakresem klientów, to można stwierdzić, że różnica cenowa pomiędzy zakładem ubezpieczeń proponującym najmniejszą średnią składkę OC (Proama - 575 zł) i największą taką składkę (MTU24 - 913 zł) wynosi niemal 60%. Przykładowe kalkulacje wykonywane na stronie Porowneo.pl wskazują, że często widoczne są nawet dwukrotne lub trzykrotne różnice najniższych oraz najwyższych składek OC oferowanych kierowcom przez Internet. Taka sytuacja przemawia za koniecznością porównywania ofert ubezpieczycieli. Często okazuje się bowiem, że firma lub marka oferująca najtańsze OC rok temu, obecnie nie jest już atrakcyjna cenowo dla tego samego kierowcy (nawet z identyczną liczbą szkód na koncie jak wcześniej).  

W I kw. 2019 r. widać było spadek średniej składki

Na podstawie danych z powyższej tabeli, można wyciągnąć jeszcze inny ciekawy wniosek. Mianowicie chodzi o zmiany średniej składki OC obliczonej w styczniu, lutym oraz marcu 2019 r. z uwzględnieniem ofert siedmiu analizowanych ubezpieczycieli. Taka przeciętna składka zmieniała się następująco:

  • Styczeń 2019 r. - 896 zł
  • Luty 2019 r. - 832 zł
  • Marzec 2019 r. - 814 zł

Powyższe wyniki wskazują na bardzo wyraźny spadek przeciętnej składki za OC (-9,2% od stycznia do marca br.). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że bardzo duża część tej zmiany była związana z obniżką kosztu polis You Can Drive (YCD). Po wyłączeniu wspomnianej marki ubezpieczeniowej z analizy okazuje się, że przeciętna składka OC od stycznia do marca 2019 r. spadła o 2,1%. Ten wynik wydaje się lepiej odzwierciedlać sytuację rodzimych kierowców, którzy ze względu na wiek (ponad 30 lat) nie mogą już skorzystać z propozycji YCD.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty