Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Najtańsze OC dla młodych kierowców – jak je znaleźć?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Najtańsze OC dla młodych kierowców – jak je znaleźć?

Udało się – zdałeś egzamin na prawo jazdy! Gratulacje! Kolejna rzecz, o jakiej z pewnością teraz myślisz, to zakup samochodu. Niestety, wielu początkującym kierowcom sen z powiek spędza przede wszystkim cena obowiązkowego ubezpieczenia OC. Składka w przypadku młodych osób może być sporym obciążeniem dla portfela. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym postaramy się podpowiedzieć Ci, w jaki sposób możesz znaleźć najtańsze OC dla młodych kierowców.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Dlaczego OC dla młodych kierowców jest takie drogie?

Według oficjalnych statystyk policyjnych, w 2018 roku zgłoszono 31 674 wypadków drogowych i 436 414 kolizji. Aż 87% wypadków spowodowane zostało z winy kierujących. Najczęstsze przyczyny wypadków od lat pozostają takie same. Do większości z nich dochodzi na skutek nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze, nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu czy niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami. Niestety, młodzi kierowcy w wieku 18-24 lat charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tysięcy populacji. W 2018 roku byli oni sprawcami aż 5 113 wypadków, co stanowi 18,6% wypadków powstałych z winy kierujących. Zginęło w nich 428 osób, a 6 734 zostały ranne. Główną przyczyną wypadków, do których doprowadzili młodzi kierowcy, było niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. Brak doświadczenia w połączeniu z brawurową jazdą to najczęstsza przyczyna tragedii, do których doprowadzają młodzi kierowcy. Z tego powodu tak ważne jest to, aby młodzi kierowcy mieli świadomość, że to właśnie oni najczęściej są sprawcami wypadków. Jednocześnie nie powinien dziwić fakt, że ceny ubezpieczenia OC w większości towarzystw ubezpieczeniowych są dla młodych kierowców tak wysokie. Firmy te również muszą zabezpieczyć się na wypadek zdarzenia drogowego – tym bardziej, że ryzyko jest tak wysokie.

Co wpływa na wysokość składek OC?

Choć wiek – szczególnie w przypadku młodych kierowców – jest decydującym czynnikiem, na cenę OC wpływa wiele innych elementów. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada swój własny system wyliczania składek. Uwzględniają one dane kierowcy, takie jak wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny, dzieci, doświadczenie za kierownicą, zawód czy szkodowość jazdy. Oprócz tego pod uwagę brany jest pojazd – model, marka, rocznik, pojemność silnika czy miejsce, gdzie auto parkowane jest w nocy. Młodzi kierowcy płacą z reguły o wiele wyższe składki OC niż ich rodzice czy dziadkowie. Niemniej jednak pewne czynniki mogą mieć istotny wpływ na cenę ubezpieczenia – towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że kierowca kierowcy nierówny. I mają w tym całkowitą rację. Nie wszyscy młodzi kierowcy stanowią zagrożenie i jeżdżą brawurowo. Czasem odrobina rozsądku i pokory na drodze wystarczy, aby uniknąć kolizji. Na co dokładnie zwracają uwagę firmy ubezpieczeniowe?

Miejsce zamieszkania, zawód i stan cywilny – jak wpływają na OC?

Zastanówmy się nad tym, w jaki sposób ubezpieczyciele postrzegają młodych kierowców. Wystarczy porównać dwie osoby: są to młodzi mężczyźni, mający 24 lata. Jeden z nich mieszka w niewielkiej miejscowości (10 tysięcy mieszkańców), ma żonę i małe dziecko, pracuje jako ratownik medyczny w pobliskim szpitalu. Jeździ 10-letnim autem z silnikiem o pojemności 1,4 i 70 KM. Drugi z mężczyzn to barman, mieszkający w Warszawie, który na co dzień porusza się sportowym, czerwonym autem z 2-litrowym silnikiem. Nie ma żony i dzieci. Nietrudno domyślić się, który z mężczyzn zapłaci więcej za OC – i choć jest to poniekąd kierowanie się stereotypami, firmy ubezpieczeniowe opierają się na statystykach. To na ich podstawie tworzą swoje algorytmy. Młodzi kierowcy, którzy chcą zaoszczędzić na OC, powinni pamiętać o tym, na co zwracają uwagę firmy ubezpieczeniowe. W ten sposób mogą, przynajmniej częściowo, wpłynąć na wysokość składki. Nie chodzi oczywiście o to, aby jak najszybciej brać ślub czy przeprowadzić się na wieś, ale wybór odpowiedniego samochodu może mieć tutaj spore znaczenie.

Najtańsze OC dla młodych kierowców – jak je znaleźć?

Istnieje kilka sposobów na to, aby w miarę sprawnie znaleźć najtańsze OC dla młodych kierowców. Jednym z nich może być rejestracja samochodu w małej miejscowości. Obecnie wiele osób pochodzi z niewielkich miast lub wsi, jednak po ukończeniu liceum lub studiów decydują się na przeprowadzkę do dużego miasta. Ceny OC w małych miejscowościach są często o wiele niższe, dlatego warto zarejestrować auto pod adresem domu rodzinnego. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.   Kolejny sposób to skorzystanie ze zniżek rodziców. W większości przypadków mają oni wieloletnie doświadczenie za kierownicą, a tym samym posiadają 50% zniżek. Mogą one obniżać cenę OC nawet o połowę, co z pewnością pozwala na spore oszczędności. Jeśli właścicielem samochodu będzie rodzic, a młody kierowca jedynie współwłaścicielem, cena OC spadnie. Dodatkowo młodemu kierowcy z czasem zaczną naliczać się zniżki – oczywiście pod warunkiem, że nie spowoduje wypadku lub kolizji, bo wtedy każdy z właścicieli auta może stracić zniżki OC. Wybór odpowiedniego auta to kolejny istotny czynnik, mający wpływ na OC. Na samym początku przygody z prowadzeniem auta nie warto decydować się na samochód ze zbyt dużym silnikiem. Lepiej wybrać nieco skromniejsze auto, które w oczach ubezpieczyciela nie będzie stanowiło tak dużego zagrożenia. Jest to istotne również dla młodego kierowcy. Jeżdżąc nieco słabszym autem nie będzie on tak skory do jazdy z nadmierną prędkością, co w oczywisty sposób przełoży się na bezpieczeństwo jego, pasażerów i innych użytkowników drogi.

Kalkulator OC – niezawodny sposób na tanie OC dla początkujących kierowców

Każda firma ubezpieczeniowa posiada własny sposób na wyliczanie składek OC. Z tego powodu młody kierowca powinien poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie najbardziej korzystnej oferty. Samodzielnie poszukiwanie taniego OC może być bardzo czasochłonne, biorąc pod uwagę, jak wiele istnieje towarzystw ubezpieczeniowych. Tutaj dobrze sprawdzi się kalkulator OC – pozwoli on łatwo znaleźć najtańsze OC dla młodych kierowców. Jak działa porównywarka? Wystarczy uzupełnić prosty formularz, podając najważniejsze dane, takie jak wiek czy informacje o samochodzie. Kalkulator OC przygotuje analizę cen składek w poszczególnych firmach, dzięki czemu uzyska się szybką informację na temat tego, gdzie będzie najtańsze OC dla młodych kierowców. To dobra propozycja dla młodych osób, ponieważ szybko sprawdzą, które towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały najlepsze oferty dla mniej doświadczonych kierowców.

Najtańsze OC dla młodych kierowców – podsumowanie

Początkujący kierowcy nie mają łatwo. Przede wszystkim towarzyszy im stres, związany z jazda samochodem – na szczęście znika on wraz ze zwiększającym się doświadczeniem. Choć poszukiwania najtańszego OC dla młodych kierowców nie należą do najłatwiejszych, kalkulator OC i inne sposoby mogą być bardzo pomocne podczas szukania dobrej oferty. Oczywiście najważniejsza jest ostrożna jazda – to ona zagwarantuje bezpieczeństwo na drodze oraz rosnące z każdym rokiem zniżki OC.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty