Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Najważniejsze różnice między Minicasco a Autocasco

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Najważniejsze różnice między Minicasco a Autocasco

Badania przeprowadzone kilka lat temu przez TNS Polska na zlecenie firmy Ergo Hestia pokazały, że jedynie 27% kierowców decyduje się na zakup AC. Jednocześnie niemal połowa osób, które nie zdecydowały się na Autocasco przyznała, że powodem tego była zbyt wysoka składka. Choć od badania minęło kilka lat, nadal utrzymuje się identyczny trend – kierowcy rezygnują z zakupu AC, ponieważ z góry zakładają, że jest ono zbyt drogie. Jest w tym nieco racji – klasyczne AC nie może być tanie, jednak jego ostateczna cena zależy od usług, które wejdą w skład pakietu. Istnieje jednak pewna alternatywa dla tradycyjnego Autocasco – jest nią Minicasco.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Co to jest Minicasco?

Minicasco to tak naprawdę bardziej okrojone Autocasco. Tego typu ubezpieczenie jest dobrą propozycją dla tych kierowców, którzy nie decydują się na zakup AC. Ubezpieczenie Minicasco jest dobrym zabezpieczeniem w wielu przypadkach, nie jest jednak tak kompleksowe jak tradycyjne Autocasco. Popularne ubezpieczenia Minicasco sprawdzi się przede wszystkim u osób, które nie mają potrzeby zapewniania swojemu samochodowi tak dużej ochrony, jaka ma miejsce w przypadku tradycyjnego Autocasco. Minicasco to również dobra opcja dla tych kierowców, którzy mają niewielki staż i nie zdążyli jeszcze wypracować zniżek na ubezpieczenie komunikacyjne. Należy wiedzieć, że w przypadku Minicasco na próżno szukać jakiejkolwiek standaryzacji w ofertach poszczególnych ubezpieczycieli – w różnych towarzystwach zakres Minicasco jest mocno zróżnicowany, dlatego warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i wybrać taką ofertę, która najtrafniej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Różnice między Minicasco a Autocasco

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni samochód oraz jego wyposażenie standardowe i dodatkowe. Tradycyjne OC pozwala na uzyskanie odszkodowania przez osobę poszkodowaną podczas kolizji, natomiast AC to rodzaj zabezpieczenia dla osoby, która jest sprawcą. Zakres AC jest bardzo szeroki – niezależnie od tego, czy zahaczysz o słupek przy parkingu podczas cofania czy też spowodujesz stłuczkę na drodze, otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia AC. Jedną z największych zalet posiadania Autocasco jest możliwość otrzymania odszkodowania w sytuacji, kiedy samochód będzie skradziony – jednocześnie jest to jedna z najbardziej popularnych usług. Badania TNS Polska pokazują, że ponad 50% osób, które zdecydowały się na zakup AC, zabezpieczyło swój samochód na wypadek kradzieży. Autocasco nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, jednak z pewnością jest bardzo przydatne – dzięki jego posiadaniu nie musisz samodzielnie pokrywać kosztów naprawy auta, nawet jeśli zostanie ono uszkodzone z Twojej winy. Samochód zabezpieczony jest również na wypadek zdarzeń losowych czy kataklizmów – na przykład jeśli podczas burzy spadnie na nie gałąź lub całe drzewo. Niemniej jednak poszczególne ubezpieczenia Autocasco mogą być mocno zróżnicowane pod względem zakresu, dlatego warto dokładnie zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia) przed podjęciem ostatecznej decyzji. Minicasco to okrojona wersja AC – ma ono o wiele mniejszy zakres, jednak nadal jest bardzo korzystne dla osób, które potrzebują dodatkowej ochrony dla swojego auta. W wielu przypadkach jednak Minicasco obejmuje ochroną auta, które objęte są szkodą całkowitą. Co to oznacza? Jeśli koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu, mamy do czynienia ze szkodą całkowitą – w takiej sytuacji w przypadku wielu rodzajów Minicasco możliwe jest otrzymanie odszkodowania, które pokryje koszt naprawy pojazdu. Podstawowa różnica pomiędzy Minicasco a Autocasco, oprócz zakresu ubezpieczenia, to oczywiście cena – Minicasco jest o wiele tańsze niż klasyczne AC, dzięki czemu jego zakup nie obciąża portfela tak bardzo jak Autocasco.

Jak wybrać najlepsze Minicasco?

Wybierając ubezpieczenie Minicasco, należy kierować się przede wszystkim jego zakresem. W zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, Minicasco może obejmować wiele wariantów, takich jak kradzież, żywioły oraz szkodę całkowitą, jednak wiele firm ograniczone swoje Minicasco do kradzieży i pożaru – z tego powodu bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z OWU, aby później uniknąć niespodzianek. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, jakiego ubezpieczenia dokładnie potrzebujesz. Warto negocjować z agentem ubezpieczeniowym oraz szczegółowo porównywać różne warianty ubezpieczenia – na szczęście porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych pozwalają na bardzo szybkie zapoznanie się z ofertami poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu w łatwy sposób możesz znaleźć propozycję najlepszą dla siebie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty