Obowiązkowe wyposażenie samochodu na Słowacji

Niezapomniane górskie krajobrazy, bogata kultura, znajdujące się w wyjątkowej scenerii zamki czy zabytki – Słowacja to kraj, w którym króluje naturalna sceneria. Każdy znajdzie tam coś dla siebie – zarówno wielbiciele długich wędrówek czy fani folkloru, jak i turyści, którzy cenią sobie różnego typu nowoczesne atrakcje. Słowacja znajduje się bardzo blisko Polski, dlatego warto wybrać się tam w długi weekend. Z uwagi na tę bliskość można pojechać tam autem – odległość z Warszawy do Bratysławy to niecałe 700 km. Przed wyjazdem warto jednak dowiedzieć się trochę więcej o wymaganych dokumentach, przepisach oraz o tym, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu na Słowacji.
Wyjazd samochodem na Słowację – obowiązkowe dokumenty
Aby odwiedzić Słowację, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Oprócz tego należy mieć dowód rejestracyjny pojazdu i prawo jazdy. Nie ma tutaj konieczności posiadania paszportu. Nie trzeba mieć również Zielonej Karty, a zatem kierowca nie musi martwić się o wyrobienie dodatkowych dokumentów przed planowanym wyjazdem. Aby swobodnie poruszać się po Słowacji, kierowca jest zobowiązany do posiadania OC ze swojego kraju – w tym przypadku z Polski. Choć większość towarzystw ubezpieczeniowym wydaje Zieloną Kartę bez problemu, możliwość podróżowania wyłącznie z polskim OC z pewnością jest dużym ułatwieniem. Osoby, które planują wycieczkę do Słowacji, powinny jednak pamiętać o Karcie EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na jej podstawie możliwe będzie udzielenie bezpłatnej, niezbędnej pomocy medycznej. Aby wyrobić kartę EKUZ, wystarczy odwiedzić najbliższą placówkę NFZ. Wyrobienie karty jest bezpłatne. Należy pamiętać, że ubezpieczenie w ramach posiadania karty EKUZ obejmuje jedynie podstawową opiekę medyczną. W każdym innym przypadku konieczna będzie dopłata. Z tego powodu warto również zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne, którego zakres jest o wiele szerszy – tym bardziej, że polisa turystyczna z reguła nie kosztuje wiele, a jej zakupu można dokonać online.
Słowacja – obowiązujące przepisy drogowe
Przepisy drogowe na Słowacji niewiele różnią się od tych w Polsce. Dozwolone prędkości dla samochodów osobowych są następujące:
- w terenie zabudowanym – 50 km/h,
- na drogach ekspresowych – 90 km/h,
- na autostradach – 130 km/h.
Podobnie jak w Polsce, tak i na Słowacji światła mijania muszą być włączone przez cały czas – 24 godziny na dobę przez cały rok. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0 promili. Oprócz tego kierowca nie może używać telefonu podczas jazdy – to akurat nie stanowi żadnej niespodzianki. Obowiązkowa jest jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Noclegi w samochodzie campingowym nie są dozwolone poza dokładnie wyznaczonym obszarem, czyli polem campingowym. Jeśli chodzi o przewożenie dzieci, do 12. roku życia lub do osiągnięcia 150 cm wzrostu muszą one być przewożone w specjalnych fotelikach lub na podwyższeniach. Co bardzo ważne, na terenie Słowacji obowiązują winiety elektroniczne, a nie winiety naklejane na przednią szybę samochodu. Warto zaopatrzyć się w nią jeszcze przed wyjazdem z Polski. Można to zrobić przy pomocy serwisu internetowego eznamka.sk lub przez aplikację. Na Słowacji zakupu winiety można dokonać na wybranych stacjach benzynowych, w punktach sprzedaży i specjalnych automatach samoobsługowych lub na przejściach granicznych. Przepisy na Słowacji regulują również daty, w których należy poruszać się wyłącznie na oponach zimowych. Kierowcy są zobowiązani do wymiany kół najpóźniej do 15 listopada, a opony letnie mogą założyć po 15 marca. Minimalna wysokość bieżnika to 1,6 mm w przypadku opon letnich i 4 mm w oponach zimowych.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu na Słowacji
Kierowcy, poruszający się po drogach Słowacji, zobowiązani są do posiadanie w samochodzie następujących przedmiotów:
- kamizelka odblaskowa – kamizelka musi być używana nie tylko przez kierowcę, ale też przez pasażerów, którzy opuszczają auto poza terenem zabudowanym. Co bardzo ważne, kamizelka nie może znajdować się w bagażniku. Należy ją umieścić w kabinie kierowcy. Dzięki temu kierowca od razu po opuszczeniu pojazdu będzie mógł mieć ją na sobie,
- trójkąt ostrzegawczy,
- gaśnica,
- linka holownicza,
- komplet żarówek zapasowych i komplet bezpieczników,
- koło zapasowe i klucz do koła,
- w przypadku pojazdów z przyczepą obowiązkowe jest posiadanie dodatkowych lusterek bocznych, o ile przyczepa jest szersza od pojazdu. Dodatkowo należy mieć drugi trójkąt ostrzegawczy,
- apteczka.
Apteczka powinna zawierać takie elementy, jak:
- plaster, szeroki 1,25 cm – 1 szt.,
- bandaż sterylny – 4 szt.,
- kompresy hydrofilne, sterylne 10 x 15 cm – 1 szt
- kompresy hydrofilne, sterylne 6 x 5 cm – 1 szt
- opaska gumowa 70 cm – 1 szt.,
- opaska elastyczna 6 x 4 cm – 1 szt.,
- plaster opatrunkowy 8 x 4 cm – 10 szt.,
- chusta foliowa,
- gaza hydrofilna, składana sterylna 7,5 x 7,5 cm,
- ustnik do sztucznego oddychania,
- chusta trójkątna,
- nożyce,
- folia izotermiczna,
- rękawice lateksowe,
- roztwór dezynfekujący,
- 4 agrafki,
- pojemnik do przewozu wszystkich tych przedmiotów.
Warto również mieć w aucie nóż. Dobrze jest przechowywać go w schowku w kabinie kierowcy. W razie wypadku pozwoli szybko przeciąć pasy i wydostać się z pojazdu. Podobnie w przypadku zbijaka do szyb. Oprócz tego dobrym pomysłem jest umieszczenie w apteczce środków przeciwbólowych.
Jak przygotować się do wyjazdu na Słowację?
Przygotowanie samochodu na wyjazd warto zacząć od skompletowania obowiązkowego wyposażenia i niezbędnych dokumentów. Po przekroczeniu granicy należy pamiętać o ostrożności. Kierowcy, którzy nigdy nie podróżowali na Słowację, nie znają dokładnie tamtejszej specyfiki – a jak wiadomo co kraj to obyczaj. Przykładowo w Czechach tolerancja przy pomiarze prędkości wynosi zaledwie 3 km/h – po przekroczeniu o trzy kilometry można już otrzymać mandat. Ciekawostką jest to, że na Słowacji można otrzymać karę za nieodpowiednie umieszczenie uchwytu na telefon lub GPS na przedniej szybie. Jeśli policja stwierdzi, że uchwyt utrudnia widoczność, kierowca może otrzymać mandat. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby w obcym kraju nie czuć się za kierownicą zbyt pewnie. Lepiej jest jechać kilka minut dłużej, niż tłumaczyć się przed policjantem ze Słowacji, że nie miało się pojęcia o jakimś przepisie czy zwyczaju.