Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech

Niemcy to kraj, który na całym świecie słynie z doskonałej jakości dróg. Nie bez powodu Polacy tak chwalą sobie podróżowanie samochodem po Niemczech. W szczególności kusi brak ograniczeń prędkości na niemieckich autostradach – jazda po drodze, której stan jest idealny, bez zamartwiania się o to, co wyświetla licznik? Brzmi naprawdę dobrze! Niemniej jednak przed wyjazdem warto dowiedzieć się nieco więcej o przepisach drogowych oraz o tym, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Niemcy – raj dla fanów jazdy po autostradach

Nie jest tajemnicą, że stan polskich dróg nie zawsze jest idealny. Choć przyzwyczailiśmy się do tego, że czasem – szczególnie gdy kończy się zima – trzeba mocno zwolnić, wyjazd samochodem do Niemiec może wywołać dreszczyk emocji. Niemieckie autostrady popularne są nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Ich doskonały stan, brak ograniczeń prędkości oraz fakt, że w całym kraju znajduje się świetnie zaprojektowana sieć autostrad sprawia, że podróżowanie autem po tym kraju to prawdziwa przyjemność. Niestety, Polacy nie cieszą się w Niemczech najlepszą opinią. Często łamią obowiązujące przepisy, przez co policja zmuszona jest zaingerować. Co ciekawe, niemieccy policjanci niezbyt często zatrzymują czy ścigają kierowców – po prostu nie ma takiej potrzeby. Kiedy jednak ktoś usilnie domaga się kontroli, policjanci mają do dyspozycji nie byle jaki sprzęt – część z nich porusza się choćby Porsche 911. Z tego powodu warto pamiętać o przestrzeganiu przepisów – niezależnie od tego, czy jeździmy po autostradach czy też po drogach w miastach.

Przepisy drogowe w Niemczech

Choć niemieckie przepisy drogowe są bardzo przyjazne dla kierowców, część z nich może stanowić dla Polaków spore zaskoczenie. Przede wszystkim na niemieckich drogach nie ma obowiązku włączania świateł mijania – chyba, że przejeżdżasz przez tunel. Szczególną uwagę należy zachować na autostradach. Co prawda nie ma tam żadnych ograniczeń prędkości, chyba że znaki mówią inaczej. Nie warto jednak stosować praktyk, które są bardzo popularne w Polsce – dotyczy to szczególnie długotrwałej jazdy lewym pasem, blokowania go czy zajeżdżania drogi. Takie zachowania są błyskawicznie zgłaszane policji. Inni kierowcy po prostu ich nie akceptują, dlatego nie przestrzegając tych zasad należy liczyć się z szybkim zatrzymaniem – szczególnie jeśli policja ruszy w pościg swoim Porsche. W trakcie kontroli policja z pewnością sprawdzi również, czy posiadasz obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym to 50 km/h. W przeciwieństwie do polskich kierowców, Niemcy przestrzegają tego prawa i nie mają w zwyczaju poruszać się w mieście szybciej. Dodatkowo warto pamiętać o kulturze jazdy – dla Niemców jest ona bardzo istotna, a wszelkie nieuprzejme zachowania, które dodatkowo utrudniają jazdę innym, mogą zostać zgłoszone na policję. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. W momencie, kiedy badanie wykaże więcej, kierowca zostanie ukarany mandatem, punktami karnymi, a jego prawo jazdy zostanie zatrzymane. Nie warto liczyć na to, że policja nie przeprowadzi kontroli. Co prawda rzadko zatrzymuje ona niemieckich kierowców, jednak Polaków kontroluje znacznie częściej – między innymi z uwagi na skłonność do łamania obowiązujących przepisów.

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby wjechać do Niemiec samochodem?

Od kiedy Polska dołączyła do Unii Europejskiej, wjazd do Niemiec nie stanowi dla Polaków żadnego problemu. 90-dniowy pobyt możliwy jest wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Dowód musi być ważne przez okres minimum sześciu miesięcy. Oprócz dowodu osobistego można legitymować się również paszportem, który musi być ważny co najmniej trzy miesiące. Po niemieckich drogach możesz poruszać się na podstawie polskiego ubezpieczenia OC. Nie ma tutaj potrzeby wyrabiania Zielonej Karty ani innych dokumentów. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w polisę turystyczną, ubezpieczenie NNW i Assistance – w razie stłuczki czy awarii będziesz mógł liczyć na szybką i przede wszystkim bezpłatną pomoc.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech

Większość krajów europejskich nieszczególnie różni się pod względem tego, co musi znajdować się w aucie. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech. Podobnie jak w Polsce, tak i w Niemczech, należy mieć w aucie trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Przed podróżą możesz upewnić się, jaki jest jej termin ważności. Oprócz tego w aucie należy powinna znajdować się kamizelka ostrzegawcza w kolorze żółtym, czerwonym lub pomarańczowym. W momencie opuszczania pojazdu na poboczu musisz ją założyć – inaczej istnieje ryzyko, że dostaniesz mandat. Oprócz gaśnicy, trójkąta i kamizelki ostrzegawczej, w każdym aucie musi znajdować się zapasowy komplet żarówki i gumowe rękawice. Policja ma prawo nałożyć mandat na kierowcę, który zimą porusza się bez odpowiednich opon zimowych. Bieżnik może wynosić minimum 1,6 mm. W przeciwieństwie do Polski, obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech zawiera także apteczkę. U nas nie ma potrzeby wożenia apteczki, jednak mimo to warto mieć ją w aucie. W razie stłuczki czy konieczności udzielenia pomocy pasażerowi lub pieszemu, wyposażenie apteczki może okazać się niezbędne.

Podróż z dzieckiem – pamiętaj o przepisach

Niemieckie przepisy dokładnie określają, w jaki sposób należy przewozić dzieci. W przypadku dzieci do 3. roku życia, muszą być przewożone w zabezpieczeniu, które będzie dostosowane do ich wzrostu. Starsze dzieci – do 1,5 m wzrostu – należy wozić w foteliku lub na odpowiednim siedzisku, także dostosowanym do wzrostu. Jeśli w samochodzie nie ma odpowiedniego fotelika, dziecko może podróżować wyłącznie na tylnym siedzeniu, przypięte pasami.

Przepisy i obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech – podsumowanie

Podróż samochodem do Niemiec do nie lada gratka dla każdego polskiego kierowcy. W końcu można odetchnąć od kiepskiej jakości dróg, których w naszym kraju nie brakuje. Koniecznie trzeba pamiętać o przepisach oraz o tym, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech. Oprócz tego dobrym pomysłem jest rozsądna, kulturalna jazda – niemieccy kierowcy bardzo cenią sobie uprzejmość na drodze i przestrzeganie przepisów, dlatego w mieście czy w miejscach, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości, warto zdjąć nogę z gazu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty