Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Czy mogę wykupić ubezpieczenie OC bez prawa jazdy?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Czy mogę wykupić ubezpieczenie OC bez prawa jazdy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy pojazd w Polsce musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Jako, że polisa przypisana jest do pojazdu, a nie do właściciela, możliwy jest również zakup OC, gdy właściciel auta nie ma prawa jazdy. W takiej sytuacji należy jednak zwrócić szczególną uwagę na wybór ubezpieczenia, ponieważ stawki OC dla takich osób są bardzo wysokie. W jaki sposób obliczane są składki OC dla osób bez prawa jazdy?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czy można kupić ubezpieczenie OC bez prawa jazdy?

Tak, istnieje taka możliwość, należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze – nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe sprzedają OC osobom bez uprawnień do prowadzenia pojazdu. Po drugie – taka polisa może być nawet kilka razy droższa niż w przypadku osoby, która prawo jazdy posiada. Dlaczego?

Otóż ubezpieczyciele posiadają swoje własne algorytmy, na podstawie których wyliczają cenę ubezpieczenia. Istotnym elementem jest tutaj okres posiadania prawa jazdy, doświadczenie za kierownicą, spowodowane stłuczki czy bezszkodowa jazda. Bez tych informacji wyliczenie składki jest trudniejsze.

Straciłem prawo jazdy. Czy muszę ubezpieczyć samochód?

Niestety, do takich sytuacji dochodzi bardzo często. Na skutek zbyt szybkiej jazdy czy spożycia alkoholu kierowca traci prawo jazdy na pewien czas. Czy w tym czasie musi ubezpieczać swój samochód? Odpowiedź brzmi: tak! Wszelkie przerwy w ubezpieczeniu – nawet jeśli samochód nie jest używany – są surowo karane przez UFG.

W 2021 roku kara za brak OC może wynieść ponad 5000 zł. Nie warto ryzykować. Tym bardziej, że z samochodu może w międzyczasie korzystać inna osoba, na przykład współmałżonek. Niezależnie od tego, czy właściciel posiada prawo jazdy, samochód musi być ubezpieczony, a ciągłość OC musi zostać zachowana.

Jak wyliczana jest składka dla osób bez uprawnień?

Firmy ubezpieczeniowe podczas wyliczania składki OC uwzględniają wiele czynników. Chodzi o to, że im wyższe będzie ryzyko spowodowania stłuczki przez danego kierowcę, tym wyższa będzie cena ubezpieczenia. I odwrotnie – im ryzyko będzie mniejsze, tym cena będzie niższa.

Właśnie dlatego, oprócz uwzględniania takich elementów, jak marka, model pojazdu czy rok produkcji, pod uwagę bierze się wiek kierowcy i jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdu. Z reguły im kierowca młodszy, tym stawka będzie wyższa. Znaczenie ma również okres posiadania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, a często również zawód czy stan cywilny.

Jak wobec tego wyliczana jest składka OC w przypadku osób, które nie mają prawa jazdy?

Okazuje się, że ubezpieczyciele mimo to biorą pod uwagę między innymi wiek kierowcy czy miejsce zamieszkania. Pomijana jest jedynie kwestia tego, od ilu lat dany kierowca posiada prawo jazdy, czy spowodował kiedyś jakieś stłuczki, czy też może pochwalić się bezszkodową jazdą itp. Nie będzie jednak zaskoczeniem, że w takim przypadku irm aubezpieczeniowa nie może dokładnie oszacowac ryzyka – a więc ubezpieczenie OC w wielu przypadkach może być sporo droższe.

OC bez prawa jazdy – jak obniżyć cenę ubezpieczenia?

Istnieje kilka sposobów na to, aby obniżyć cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dotyczy to również sytuacji, kiedy właściciel pojazdu nie ma prawa jazdy.

Znajdź współwłaściciela

Jedną z metod na obniżenie ceny OC może być znalezienie współwłaściciela, który ma uprawnienia do kierowania pojazdem, a przy tym może pochwalić się dobrą historią – to znaczy bezszkodową jazdą i dużym doświadczeniem za kierownicą. W ten sposób cena składki z całą pewnością będzie niższa. Współwłaścicielem może być małżonek, rodzic albo dziadek. Oczywiście najlepiej wskazać osobę, która rzeczywiście będzie kierować pojazdem – do momentu, kiedy właściciel samochodu zrobi uprawnienia albo odzyska utracone prawo jazdy.

Skorzystaj z kalkulatora OC

Kolejną, najbardziej skuteczną metodą na tanie ubezpieczenie komunikacyjne, jest skorzystanie z kalkulatora OC. To nowoczesne narzędzie, dzięki któremu w kilka minut sprawdzić, jaka będzie cena polisy w różnych firmach ubezpieczeniowych, a następnie z łatwością wybierze ofertę, która będzie najbardziej korzystna. Kalkulator OC to dobre rozwiązanie dla każdego kierowcy, który chce oszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdu.

Kup ubezpieczenie w pakiecie

Dobrą metodą na obniżenie ceny OC może być również zakup innego ubezpieczenia w tej samej firmie. Jeśli chcesz kupić AC lub NNW albo planujesz zakup ubezpieczenia na życie czy mieszkania, koniecznie skorzystaj z usług tego samego towarzystwa. W ten sposób jest ogromna szansa, że dostaniesz zniżki na OC lub inną polisę – a w efekcie możesz dużo zaoszczędzić.

Ubezpieczenie OC bez prawa jazdy – podsumowanie

Niezależnie od tego, z jakiej przyczyny nie masz prawa jazdy – czy je straciłeś, czy może kupiłeś auto jeszcze przeds ukończeniem kursu na prawo jazdy – samochód musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Na szczęście firmy ubezpieczeniowe przewidziały taką sytuację i oferują OC również tym osobom, które nie mają uprawnień. Musisz jednak liczyć się z tym, że cena OC bez prawa jazdy będzie wyższa. Aby nieco zaoszczędzić, możesz skorzystać z kalkulatora OC lub znaleźć współwłaściciela. W ten sposób cena OC – nawet jeśli nie masz prawa jazdy – będzie nieco bardziej przyjazna dla Twojego portfela.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty