OC dla młodego kierowcy – do jakiego wieku trzeba płacić więcej?

Młodzi kierowcy nie mają łatwego życia. Stresujący egzamin na prawo jazdy to dopiero początek. Po odebraniu dokumentu trzeba dać sobie trochę czasu na zdobycie doświadczenia – z reguły dopiero po kilku miesiącach młodzi kierowcy zaczynają czuć się pewnie za kierownicą. Osoby, które zdały egzamin i chcą kupić swoje pierwsze auto, muszą podjąć kilka trudnych decyzji. Wybór odpowiedniego, bezpiecznego samochodu to jedno, ale zaraz po zakupie pojawia się konieczność jego ubezpieczenia. Niestety, obowiązkowe ubezpieczenie auta to dla młodych osób bardzo duży wydatek. Dowiedz się wszystkiego na temat OC dla młodego kierowcy – do jakiego wieku trzeba płacić więcej i jak znaleźć najtańsze OC.
Dlaczego OC dla młodych kierowców jest takie drogie?
Z policyjnych statystyk jasno wynika, że to właśnie młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków drogowych. W 2018 roku zgłoszono 31 674 wypadków drogowych i 436 414 kolizji. Aż 87% spowodowane było z winy kierowców. Główne przyczyny wypadków to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu oraz brak bezpiecznej odległości między pojazdami.
A co ze sprawcami? Najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tysięcy populacji występuje wśród młodych kierowców w wieku 18-24 lata. W 2018 roku kierowcy w tym wieku spowodowali aż 5 113 wypadków. Zginęło w nich 428 osób, a 6 734 osoby zostały ranne. Wśród głównych przyczyn wypadków wymienia się przede wszystkim niedostosowanie prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze.
Co sprawia, że młodzi kierowcy powodują tak dużo wypadków? Przede wszystkim brak doświadczenia, ale też brawurowa jazda. Nadmierna wiara we własne możliwości w połączeniu z brakiem umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach to główny powód, dla którego kierowcy w wieku 18-24 lata powodują tak wiele wypadków. Nic dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe chcą zabezpieczyć się przed stratami finansowymi, proponując młodym kierowcom tak wysokie stawki OC.
Co wpływa na wysokość składki OC?
Ilość czynników, które wpływają na wysokość składek OC, jest bardzo duża. Oczywiście to, co zostanie wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ceny OC, jest zależne od konkretnego towarzystwa. Niemniej jednak najczęściej uwzględniane są takie elementy, jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania, doświadczenie za kierownicą, bezszkodowość jazdy czy spowodowane stłuczki. Niektóre firmy uwzględniają również stan cywilny czy posiadanie dzieci – młody mężczyzna, który ma żonę, dwójkę dzieci i mieszka w niewielkiej miejscowości, może liczyć na niższą składkę OC niż 22-letnie mieszkanie Warszawy, który nie ma rodziny.
Nie bez znaczenia jest również samochód – im większy ma silnik, tym wyższa będzie składka. Jeśli natomiast auto uchodzi za bezpieczne, składka może być nieco niższa. Ważny jest również wiek samochodu, a w wielu przypadkach nawet jego kolor – np. niektóre firmy ubezpieczeniowe przyjmują, że właściciele czerwonych aut mogą mieć większą tendencję do ryzyka i rozwijania dużych prędkości. Wszystko to sprawia, że ceny OC w różnych firmach ubezpieczeniowych mogą znacząco się różnić – zdarza się, że różnica w cenach przekracza nawet 2000 złotych!
OC dla młodego kierowcy – do jakiego wieku trzeba płacić więcej?
Wielu młodych kierowców zastanawia się, do jakiego wieku będą musieli płacić więcej za OC. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe podchodzi do tego tematu indywidualnie, dlatego nie ma tutaj jednej, z góry narzuconej granicy wieku. W większości przypadków OC podnoszone jest osobom, które nie ukończyły 25. roku życia. Po 25. urodzinach kierowcy mogą liczyć na niższe składki.
Zdarzają się jednak firmy ubezpieczeniowe, które podwyższają OC kierowcom do 26. roku życia. Taką politykę stosuje między innymi AXA Direct czy Allianz. Dodatkowo pod uwagę brany jest staż za kierownicą oraz bezszkodowa jazda.
Istnieją również towarzystwa, które jako młodych kierowców traktują osoby do 24. roku życia – na przykład Link4. Ciekawostką jest YouCanDrive, działające w ramach grupy Ergo Hestia – ubezpieczenie YCD dedykowane jest osobom do 30 roku życia, a jego zakres dostosowany jest do potrzeb młodych kierowców.
Jeśli zadajesz sobie pytanie „drogie OC dla młodego kierowcy – do jakiego wieku", pamiętaj o tym, że firmy ubezpieczeniowe wyznaczają różną granicę wieku dla młodych kierowców. Jak wobec tego znaleźć najtańsze OC, kiedy jest się świeżo upieczonym kierowcą?
Tanie OC dla młodych kierowców? To możliwe!
Jednym ze sposobów na znalezienie taniego OC jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Nie ma tutaj potrzeby czasochłonnego porównywania ofert różnych ubezpieczycieli na ich stronach www czy kontaktowania się z agentami. Wystarczy podać najważniejsze informacje w formularzu, aby otrzymać dostęp do zestawienia indywidualnie wyliczonych stawek OC. Kalkulator OC uwzględnia między innymi wiek, doświadczenie za kierownicą czy szkodowość lub bezszkodowość jazdy. W ten sposób młody kierowca może w kilka minut znaleźć najtańsze OC na rynku – a w niektórych przypadkach różnice w cenach OC mogą być bardzo duże. To zdecydowanie najlepszy sposób na tanie OC. Dodatkowo warto rozważyć zakup auta, które w oczach firm ubezpieczeniowych uchodzi za bezpieczne – np. z niewielkim silnikiem. Dzięki temu cena OC z pewnością nie będzie nadmiernym obciążeniem dla portfela młodego kierowcy.