Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

OC dla młodych kierowców – dlaczego jest tak drogie i jak zmniejszyć jego koszt?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: OC dla młodych kierowców – dlaczego jest tak drogie i jak zmniejszyć jego koszt?

Niedawno zdałeś egzamin na prawo jazdy i planujesz zakup pierwszego samochodu? Musisz liczyć się z tym, że koszty Twojego ubezpieczenia komunikacyjnego OC będą bardzo wysokie – towarzystwa ubezpieczeniowe traktują młodych kierowców jako najbardziej skłonnych do ryzyka, dlatego nie mogą oni liczyć na zniżki OC. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możesz obniżyć koszty ubezpieczenia – dowiedz się, jak to zrobić.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Młodzi kierowcy według statystyk policyjnych

W ubiegłym roku do jednostek policji zgłoszono aż 32 760 wypadków drogowych, z czego aż do 28 359 doszło z winy kierujących. Po dokładnym zapoznaniu się z policyjnymi analizami można szybko stwierdzić, że młodzi kierowcy, czyli osoby w wieku 18-24 lat, charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tysięcy populacji. W 2017 roku młodzi kierowcy spowodowali aż 5 550 wypadków drogowych, co stanowi niemal 20% wypadków, do których doszło z winy kierujących. Główną przyczyną spowodowanych przez młodych kierowców było niedostosowanie prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze. Efekt? Aż 57,3% osób zabitych w wypadkach samochodowych straciło życie na skutek prowadzenia pojazdu przez młodych kierowców. Brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdem oraz nadmierna pewność siebie okazują się być fatalne w skutkach. Do tego dochodzi duża skłonność do brawury i ryzyka. Patrząc na te statystyki, trudno się dziwić, że towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie udzielają młodym kierowcom zniżek OC. Przyczyny takiego stanu rzeczy można doszukiwać się nie tylko w braku umiejętności młodych kierowców, ale też w nieodpowiednim przeszkoleniu. Choć obecnie kursy na prawo jazdy są rozbudowane jak nigdy dotąd, nadal niewiele mówi się na nich o ryzyku, jakim jest nieodpowiedzialna jazda samochodem. Można domniemywać, że uzupełnienie programu nauczania o materiały pokazowe z wypadków czy statystyki policyjne – choćby na temat wypadkowości wśród młodych kierowców – mogłyby szybko uświadomić kandydatom, jak niebezpieczna może okazać się brawura.

OC dla młodych kierowców

Stawki OC dla młodych kierowców mogą być nawet o kilkaset procent wyższe niż koszty podstawowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla kierowców nieco starszych. Na wysokość OC dla świeżo upieczonych posiadaczy prawa jazda wpływa kilka czynników. Oprócz wieku, towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają również miejsce zamieszkania, stan cywilny, zawód, a także markę, model i pojemność silnika. Im większe miasto, tym wyższe OC zapłaci młody kierowcy. Jeśli jest w związku małżeńskim lub ma małe dzieci, może z kolei liczyć na atrakcyjną zniżkę. Oprócz tego niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe premiują takie zawody jak lekarz czy rolnik – w końcu taka osoba powinna być o wiele bardziej rozsądna niż na przykład barman, a przynajmniej można tak domniemywać. Przy wyliczaniu składki OC ubezpieczyciele biorą pod uwagę również samochód – jeśli będzie to nowe, szybkie auto, ryzyko brawurowej jazdy rośnie – a zatem zwiększają się koszty OC. Lepiej więc postawić na kilkuletni samochód.

Czy można zmniejszyć koszt OC dla młodych kierowców?

Istnieje kilka sposobów na to, aby obniżyć cenę składek OC dla młodych kierowców. Przede wszystkim warto wykorzystać doświadczenie swoich rodziców jako kierowców – różnice w cenie dla osoby, która ma prawo jazdy od ponad 20 lat oraz dla młodego kierowcy mogą być ogromne. Warto więc, aby właścicielem auta formalnie został ojciec – dzięki temu koszt OC będzie o wiele niższy. Kolejny sposób na obniżenie OC dla młodych kierowców jest wybór odpowiedniego auta. Zaczeka z kupnem drogiego samochodu, nawet jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami. Wybierz kilkuletnie, bezpieczne auto z mniejszym silnikiem, a towarzystwa ubezpieczeniowe z pewnością spojrzą na Ciebie łaskawszym okiem. Jeśli masz taką możliwość, możesz również zarejestrować samochód w mniejszej miejscowości. Być może mieszkasz w stolicy, a Twoi rodzice w miejscowości liczącej poniżej 20 tysięcy mieszkańców? Według szacunku towarzystw ubezpieczeniowych ryzyko wystąpienia wypadku drogowego w małej miejscowości jest niższe, dlatego – jeśli to możliwe – warto zarejestrować swoje auto właśnie tam. Porównuj oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych – być może któreś z nich oferuje większe zniżki na OC dla młodych kierowców. Dzięki wygodnym przeglądarkom internetowym możesz w kilka minut znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy! Pamiętaj, że swoją historię ubezpieczeniową budujesz już od pierwszego dnia na drodze – bezszkodowa jazda jest wysoko punktowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe, dlatego warto jeździć rozsądnie i unikać dużych prędkości. W ten sposób nie tylko sporo zaoszczędzić w przyszłości, ale też zapewnisz sobie i innym bezpieczeństwo na drodze – niech taka zasada przyświeca Ci za każdym razem, kiedy siadasz za kierownicą.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty