OC Hyundai – ile będzie kosztowało ubezpieczenie?
Choć Audi, Opel czy Volkswagen to nadal najbardziej popularne i cenione samochody w Polsce, Hyundai ma się całkiem nieźle. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu koreańskie auta traktowane były jako bardziej zawodne, a osób chętnych do ich zakupu było niewiele. Sytuacja jednak uległa zmianie – w 2018 roku marka Hyundai zanotowała rekordową sprzedaż zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Ile będzie kosztowało OC dla samochodu Hyundai?
Hyundai – coraz lepsze wyniki sprzedażowe
Z oficjalnym danych sprzedażowych marki Hyundai wynika, że w pierwszym półroczu 2018 roku w Polsce zarejestrowano aż 11 252 nowych samochodów marki Hyundai. To wzrost o ponad 16% w stosunku do tego samego okresu w 2017 roku. W całej Europie w tym czasie zarejestrowano 291 052 aut koreańskiej firmy. Najlepiej sprzedające się modele Hyundai w Polsce to Hyundai Tucson – samochód ten został wybrany przez 3 721 osób w pierwszej połowie 2018 roku. Na drugim miejscu podium znalazł się Hyundai i20 – zakupu dokonało 2 357 kierowców. Na trzeciej pozycji uplasował się Hyundai i 30 – również niezwykle popularny i coraz częściej widoczny na polskich drogach samochód.
OC Hyundai – ile będzie kosztowało?
W ramach analizy cen ubezpieczenia OC dla samochodu Hyundai uwzględniono dane, dotyczące jednego kierowcy. Jest nim 51-letni mężczyzna, zamieszkujący w Dąbrowie Górniczej (około 121 000 mieszkańców). Mężczyzna jest żonaty i ma dwójkę dzieci w wieku 14 i 17 lat. Prawo jazdy uzyskał w 1993 roku, czyli posiada uprawnienia 26 lat. Ubezpieczenie auto nie posiada innych użytkowników ani współwłaściciela. Planowana data rozpoczęcia ochrony to 1 maja 2019 roku. Mężczyzna może pochwalić się dobrą historią ubezpieczeniową – bezwypadkowa jazda to jeden z najważniejszych parametrów, uwzględnianych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Podczas wyliczenia uwzględniono pięć modeli Hyundai, należących do różnych segmentów. Są to jedne z najbardziej popularnych modeli w Polsce. Wyliczenia przykładowych stawek OC dla opisanego wyżej kierowcy w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych dotyczą następujących pojazdów:
- Hyundai Getz 1.1 Comfort (66 KM) z 2010 r.,
- Hyundai i20 1.2 Classic (78 KM) z 2011 r.,
- Hyundai ix35 2.0 Comfort (166 KM) z 2014 r.,
- Hyundai Santa Fe 2.2 CRDI Premium (200 KM) z 2017 r.,
- Hyundai Tucson 1.6 Classic (132 KM) z 2016 r.
Przeanalizowani ubezpieczyciele to:
Jak widać, różnice pomiędzy najniższą a najwyższą ceną składki OC dla samochodu Hyundai są bardzo wysokie – w niektórych przypadkach OC jest ponad dwukrotnie droższe. Osoby, które miały okazję poszukiwać ubezpieczenia samochodu, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że różnice w ofertach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych są ogromne. Z tego powodu warto korzystać z kalkulatora OC – pozwala on na znalezienie najtańszej składki bez konieczności czasochłonnego przeszukiwania i porównywania ofert na stronach ubezpieczycieli. Jednocześnie chroni przed zakupem droższego OC. Warto podkreślić, że powyższe wyliczenia dotyczyły tego samego kierowcy – mężczyzny, mającego 26-letnie doświadczenie za kierownicą. Dzięki temu można sprawdzić, w jaki sposób model auta wpływa na cenę ubezpieczenia. Cena OC będzie najwyższa w przypadku samochodu o mocnym silniku, wyprodukowanego w 2017 roku – Hyundai Santa Fe 2.2 CRDI Premium. Najtańsze z kolei będzie OC dla auta z 2010 roku o bardzo słabym silniku – Hyundai Getz 1.1 Comfort (66 KM). Taka różnica nie dziwi – towarzystwa ubezpieczeniowe podwyższają ceny OC dla mocniejszych aut, z uwagi na większe ryzyko wypadku. To kolejny powód, dla którego posiadacze dobrych samochodów z mocnym silnikiem powinni szczegółowo porównywać ceny. Każda firma ubezpieczeniowa wylicza składki w inny sposób, dlatego warto poszukać takiej, która nie podnosi cen z powodu mocnego silnika – a przynajmniej nie podnosi ich drastycznie.
Najpopularniejsze modele Hyundai a ceny OC
Szczegółowe informacje na temat samochodów, uwzględnionych podczas analizy, wyglądają następująco:
- marka i model samochodu: Hyundai Getz 1.1 Comfort 66 KM, 5 drzwi (manualna skrzynia biegów), rok produkcji auta: 2010, przebieg całkowity: 90 000 km, szacowany przebieg roczny: 10 000 km, sposób wykorzystania samochodu: na użytek własny tylko w Polsce, kraj pierwszej rejestracji auta: Polska, samochód parkowany w garażu indywidualnym (41-303 Dąbrowa Górnicza), auto jest pozbawione uszkodzeń,
- marka i model samochodu: Hyundai i20 1.2 Classic 78 KM, 5 drzwi (manualna skrzynia biegów), rok produkcji auta: 2011, przebieg całkowity: 55 000 km, szacowany przebieg roczny: 8 000 km, sposób wykorzystania samochodu: na użytek własny tylko w Polsce, kraj pierwszej rejestracji auta: Niemcy, samochód parkowany w garażu indywidualnym (41-303 Dąbrowa Górnicza), auto jest pozbawione uszkodzeń,
- marka i model samochodu Hyundai ix35 2.0 Comfort 166 KM, 5 drzwi (manualna skrzynia biegów), rok produkcji auta: 2014, przebieg całkowity: 48 000 km, szacowany przebieg roczny: 12 000 km, sposób wykorzystania samochodu: na użytek własny tylko w Polsce, kraj pierwszej rejestracji auta: Polska, samochód parkowany w garażu indywidualnym (41-303 Dąbrowa Górnicza), auto jest pozbawione uszkodzeń,
- marka i model samochodu: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDI Premium 200 KM, 5drzwi (manualna skrzynia biegów), rok produkcji auta: 2017, przebieg całkowity: 30000 km, szacowany przebieg roczny: 13 000 km, sposób wykorzystania samochodu: na użytek własny tylko w Polsce, kraj pierwszej rejestracji auta: Polska, samochód parkowany w garażu indywidualnym (41-303 Dąbrowa Górnicza), auto jest pozbawione uszkodzeń,
- marka i model samochodu: Hyundai Tucson 1.6 Classic 132 KM, 5 drzwi (manualna skrzynia biegów), rok produkcji auta: 2016, przebieg całkowity: 52 000 km, szacowany przebieg roczny: 11 000 km, sposób wykorzystania samochodu: na użytek własny tylko w Polsce, kraj pierwszej rejestracji auta: Polska, samochód parkowany w garażu indywidualnym indywidualnym (41-303 Dąbrowa Górnicza)), auto jest pozbawione uszkodzeń.
OC Hyundai – kalkulator ubezpieczeniowy pozwoli znaleźć najtańsze OC
Jak widać, ceny składek OC dla popularnych modeli Hyundai znacząco się różnicą – w niektórych przypadkach różnica pomiędzy najtańszym a najdroższych OC jest ponad dwukrotna. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają dowolność w kształtowaniu cen składek – stąd biorą się różnice w cenach. Osoby, które poszukują taniego OC, powinny skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej – wystarczy kilka minut, aby kalkulator OC przedstawił szczegółową analizę cen w poszczególnych firmach. Pozwoli to na znalezienie najtańszego OC dla Hyundai, a w efekcie na oszczędność nawet 800 złotych.