Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

OC i AC - co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
OC i AC - co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC i AC to polisy ubezpieczeniowe dla samochodu i właściciela pojazdu. Ich ceny bywają bardzo zróżnicowane. I choć polisa OC jest obowiązkowa, to również wysokość składki potrafi zaskoczyć. Warto wiedzieć, co wpływa na cenę ubezpieczenia, zaskoczenie jest wówczas mniejsze.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Towarzystwo ubezpieczeniowe a cena OC i AC

To pierwszy czynnik warunkujący wysokość składki. Każde towarzystwo ma inny punkt wyjścia i inny przelicznik Jedno towarzystwo może być uważane za tańsze, bo jego polisy faktycznie mniej kosztują, inne jest droższe, ponieważ bazowa stawka jest wyższa.

Wypadkowość a stawki OC i AC

Auto, które w ostatnim roku miało wypadek będzie miało wyższą składkę niż takie samo, o tych samych parametrach, ale z czystą historią. Tak to już jest. Ryzyko jest większe, a firma być może będzie musiała ponieść większe wydatki na to auto, rekompensuje je sobie wyższą składką. Przeczytaj więcej: Wzrost składki po spowodowaniu wypadku

Wiek kierowcy i jego staż a stawki OC i AC

Młody kierowca, który ma krótko prawo jazdy będzie miał wyższą składkę niż kierowca starszy i bardziej doświadczony. Młodzi wiekiem kierowcy powodują blisko 1/5 wypadków na drogach. Statystycznie zagrożenie jest większe, więc towarzystwo musi się przed tym zabezpieczać. Staż ma podobne znacznie. Doświadczenie powoduje, że jeździ się bezpieczniej, właśnie dlatego długi staż redukuje składkę. Przeczytaj więcej: Ubezpieczeniowe mity - młody kierowca płaci wysokie OC

Parametry samochodu i sposób jego użytkowania a stawki OC i AC

Wielu ubezpieczycieli zadaje też pytania dotyczące parametrów samochodu, mianowicie jego rocznika, pojemności silnika, przejechanych kilometrów. Padają również pytania o planowane kilometry, o podróże zagraniczne, sposób garażowania i liczbę użytkowników poza właścicielem. Każdy z tych elementów ma znaczenie statystyczne dla wypadkowości danego pojazdu. Im więcej kilometrów samochód ma przejechane, tym bardziej części są już zużyte i można spodziewać się, że coś się zepsuje lub uszkodzi.

Przeczytaj więcej: Czy duży silnik oznacza duże ubezpieczenie OC?

Podobnie, jeżeli plany są takie, by dużo nim jeździć. Każde towarzystwo też przykłada zupełnie inny przelicznik do tych parametrów, trudno więc jednoznacznie to ocenić. Może być tak, że jedno towarzystwo za bardziej ryzykowne uzna przejechane kilometry, a inne kilometry do przejechania. Podsumowując, na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływ ma bardzo wiele różnorodnych czynników. Nie jest ona określona uznaniowo, ale w zależności od splotu poszczególnych elementów.

Sprawdź podobne: Rekordowe odszkodowanie z OC w Polsce

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty