OC i AC po zbyciu samochodu - obowiązki sprzedającego

Sprzedaż samochodu to cała gama formalności, które spełnić muszą obydwie strony transakcji. Zadania do wykonania spoczywają bowiem nie tylko po stronie kupującego, który musi auto przerejestrować i zgłosić w urzędzie komunikacyjnym zmianę właściciela. Obowiązki leżą również po stronie sprzedającego, który fakt sprzedaży musi zgłosić w swoim urzędzie komunikacyjnym, musi rozliczyć się z podatku od dokonanej sprzedaży oraz zgłosić u swojego ubezpieczyciela, że nie jest już właścicielem ubezpieczonego pojazdu. Z tą ostatnią kwestią wiążą się dodatkowe obowiązki sprzedającego.
Ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie OC pojazdu sprzedawanego należy przekazać osobie kupującej samochód. Należy podać jej wszystkie dane ubezpieczyciela oraz przekazać zawartą i potwierdzoną polisę. Nowy właściciel ma dwie możliwości do wykorzystania. Z jednej strony może poczekać do końca trwania zawartej polisy i dopiero po jej wygaśnięciu może zawrzeć nową, w wybranym przez siebie towarzystwie. Może też złożyć wypowiedzenie w towarzystwie, w którym obecnie jest polisa zawarta. Po wypowiedzeniu zaś musi niezwłocznie zawrzeć nową umowę. Na decyzję ma trzydzieści dni. Po upływie tego czasu nie może już odstąpić od tej polisy, która była ważna w czasie kupowania samochodu. Jakie to ma znaczenie dla sprzedającego? Jeżeli nowy właściciel nie zrezygnuje z obecnej polisy, to w zasadzie nie ma to żadnego znaczenia. Jeżeli jednak nowy właściciel zechce zrezygnować i zawrzeć własne ubezpieczenie, to dotychczasowy ubezpieczony otrzyma zwrot kosztów za niewykorzystane miesiące ubezpieczenia. Roczna składka jest wówczas rozliczana na składki miesięczne. Sumowane są miesiące, w których polisa nie będzie wykorzystana. Następnie miesięczna wartość składki jest mnożona razy liczbę miesięcy niewykorzystanych i otrzymana kwota zwracana jest na konto dotychczasowego właściciela. Jeżeli sprzedającemu bardzo zależy na tym, by do takiego zwrotu doszło może przygotować treść wypowiedzenia ubezpieczenia i poprosić kupującego o podpisanie podania. Podpisane wypowiedzenie zanosi osobiście do swojego ubezpieczyciela i ma gwarancję, że umowa zostanie rozwiązana, a pieniądze zwrócone.
Ubezpieczenie AC
Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczenia AC. Mimo, że jest to ubezpieczenie dobrowolne, to również należy je przekazać nowemu właścicielowi. On zaś, podobnie jak w przypadku OC, może je utrzymać aż do dnia wygaśnięcia, a może wypowiedzieć wcześniej. Jeżeli wypowie ubezpieczenie AC, to zwrot składki liczy się za każdy niewykorzystany dzień ubezpieczenia licząc od dnia następnego po sprzedaży. Jeżeli chodzi o formalności, to również kupujący ma na decyzję trzydzieści dni. Można jednak ją przyspieszyć podsuwając mu wypowiedzenie do podpisania. Jeżeli zgodzi się je podpisać, należy złożyć je u swojego ubezpieczyciela, a ten zwróci pieniądze na konto. Z powyższych informacji wynika, że formalności związane ze sprzedażą samochodu nie zamykają się jedynie na podpisaniu umowy kupna sprzedaży i przekazaniu pojazdu. Formalności jest znacznie więcej, a na każdą z nich jest ustawowo wyznaczony określony czas.
Zainteresuje Cię też:
- Wypowiedzenie OC Aviva - kiedy można to zrobić?
- Wypowiedzenie OC w Generali – jak to zrobić?
- Wypowiedzenie OC Link4 - jak to zrobić?
- Wypowiedzenie umowy OC samochodu
- Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia
- Rezygnacja z ubezpieczenia OC - co powinna zawierać i jak ją napisać?
- Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia?
- Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podwójnym OC
- Kiedy przysługuje zwrot składki z OC?
- OC i AC po zbyciu samochodu - obowiązki sprzedającego