Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ubezpieczenie OC na raty – czy warto?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Ubezpieczenie OC na raty – czy warto?

Już niebawem kończy się Twoje obecne ubezpieczenie OC i powoli zaczynasz rozglądać się na nową polisą? Niestety, Twój budżet nie wygląda najlepiej, dlatego martwisz się wysokimi cenami OC? Nie martw się – istnieje możliwość zakupu ubezpieczenia OC na raty. Sprawdź, czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie, na ile rat można rozłożyć OC i co stanie się w sytuacji, gdy zapomnisz o spłacie kolejnej raty.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czy warto wykupić ubezpieczenie OC na raty?

Takie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. Nie da się ukryć, że ubezpieczenie OC to spory wydatek, a jeśli w gospodarstwie domowym są dwa lub trzy samochody, konieczność wykupienia polisy może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia na raty. Obecnie coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje swoim klientom taką możliwość.

Największą zaletą ubezpieczenia OC na raty jest oczywiście brak konieczności ponoszenia jednorazowego, dużego wydatku. Przy założeniu, że polisa będzie kosztować 800 zł, podzielenie jej na raty może podratować domowy budżet w danym miesiącu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku OC na raty cena będzie nieco wyższa. Możliwość opłacenia składki w dwóch ratach będzie kosztować właściciela auta kilka, a nawet kilkanaście procent więcej. Warto więc zastanowić się nad tym, które rozwiązanie w ostatecznym rozrachunku będzie bardziej opłacalne.

Na ile rat można rozłożyć składkę?

To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli samochodów, chcących wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC na raty. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość zakupu OC w dwóch ratach – jedna opłacana jest na początku, a druga po sześciu miesiącach. Dzięki temu budżet nie zostaje jednorazowo tak mocno nadwyrężony.

Na rynku działają również firmy ubezpieczeniowe, w których płatność za polisę OC można rozłożyć na cztery, a nawet na 12 rat. W takim przypadku każda kolejna rata płacona będzie co trzy miesiące. Oczywiście poszczególne raty będą niższe niż przy jednorazowej płatności, jednak taka opcja generuje sporo problemów – szczególnie w sytuacji, gdy właściciel auta zapomnij o opłaceniu raty OC po trzech miesiącach. No właśnie – co wtedy? Czy straci on ochronę auta, która przysługuje w ramach obowiązkowej polisy OC?

Zapomniałem zapłacić ratę OC – co robić?

Zgodnie z aktualną Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku, jeżeli kierowca nie opłaci raty, ubezpieczenie w dalszym będzie obowiązywało. Oznacza to, że kiedy kierowca zdecyduje się na skorzystanie z oferty ubezpieczeniowej i wybierze opcję OC na raty, firma będzie zapewniała mu ubezpieczenie przez cały rok. Jeśli więc kierowca – przy wariancie OC podzielonego na dwie raty – nie zapłaci drugiej raty po sześciu miesiącach, samochód w dalszym ciągu będzie ubezpieczony. Z perspektywy towarzystwa ubezpieczeniowego takie rozwiązanie nie jest najlepsze, ponieważ jeśli kierowca nie opłaci raty, a spowoduje stłuczkę, firma straci pieniądze. Oczywiście w takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa może podjąć działania windykacyjne lub skierować sprawę do sądu.

W jaki sposób zabezpieczają się firmy ubezpieczeniowe? Przede wszystkim w przypadku ubezpieczenia OC na raty łączna cena polisy będzie wyższa niż przy jednorazowej opłacie. Właściciel samochodu powinien także dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Należy dokładnie sprawdzić w szczególności te zapisy, które dotyczą konsekwencji, jakie poniesie klient w przypadku braku płatności za kolejne raty. Znajdują się tam szczegółowe informacje na temat ewentualnego postępowania windykacyjnego i dalszych kroków.

OC na raty a sprzedaż samochodu

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprzedać samochód, gdy polisa OC zakupiona została na raty. Jeśli właściciel sprzedaje takie auto przed datą spłaty kolejnej raty, musi koniecznie poinformować o tym nowego właściciela. W ciągu 14 od daty sprzedaży auta koniecznie jest także wysłanie informacji o sprzedaży pojazdu do firmy ubezpieczeniowej. W przypadku niedopilnowania tego obowiązku były właściciel auta może otrzymać wezwanie do zapłaty kolejnej raty za OC.

Czy istnieje możliwość, aby były właściciel otrzymał zwrot części kosztów, które poniósł na OC? Tak, ale tylko w sytuacji, gdy nowy właściciel wypowie umowę w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Z reguły jednak osoby, które kupiły używane auto, korzystają z dotychczasowego ubezpieczenia, bo w ten sposób mogą zaoszczędzić. Jeśli jednak okaże się, że podpisanie nowej umowy OC będzie bardziej korzystne niż płacenie raty, to nowy właściciel może wybrać takie właśnie rozwiązanie. Oczywiście warto skorzystać z kalkulatora OC i sprawdzić, ile będzie kosztowało nowe ubezpieczenie OC – w ten sposób najłatwiej będzie wybrać najbardziej opłacalną opcję.

Ubezpieczenie OC na raty – podsumowanie

Zakup ubezpieczenia OC na raty to dobre rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie jednorazowo opłacić całej składki. W takim przypadku lepiej wybrać opcję podzielenia OC na dwie raty, a nie na cztery – dzięki temu łączny koszt będzie niższy. Warto także zapamiętać datę płatności kolejnej raty, aby – w razie spowodowania kolizji drogowej – nie musieć ponosić nieprzyjemnych konsekwencji.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty