Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Czy można kupić OC w Polsce dla zagranicznego auta?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Czy można kupić OC w Polsce dla zagranicznego auta?

Choć kierowcy często narzekają na to, że ceny ubezpieczenia OC w Polsce są bardzo wysokie, okazuje się jednak, że w innych krajach za polisę trzeba zapłacić jeszcze więcej. Nic więc dziwnego, że osoby, które kupują auto za granicą, niejednokrotnie zastanawiają się nad tym, czy można ubezpieczyć je w Polsce. No właśnie – można? Sprawdźmy!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ceny OC w Polsce nie tak wysokie

Jak wynika z danych, przygotowanych przez Porówneo.pl, w drugim kwartale 2020 roku średnia cena ubezpieczenia OC w Polsce wynosiła 773 zł. Najwięcej za ubezpieczenie OC musieli zapłacić mieszkańcy większych miast, na przykład średnia cena OC w Warszawie wynosiła 997 zł, a w Gdańsku 998 zł. I choć konieczność obowiązkowego ubezpieczenia OC często denerwuje kierowców, nie ma co narzekać na ceny OC w Polsce.

Okazuje się, że ubezpieczenie OC w Niemczech, we Francji czy w Wielkiej Brytanii może być o wiele droższe. W związku z tym kierowcy często zadają sobie pytanie, czy można kupić ubezpieczenie OC w Polsce dla zagranicznego auta?

Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą w Polsce

Osoby, które na stałe mieszkają poza granicami Polski i kupują samochód w nowym kraju zamieszkania, nie mogą ubezpieczyć samochodu na stałe w Polsce. Wynika to z polskich przepisów, znajdujących się w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Kierowcy w Polsce są zobowiązani do zakupu ubezpieczenia OC na 12 miesięcy, które może zostać przedłużone na kolejny rok. W wielu krajach zachodnich, na przykład w Niemczech, OC także jest obowiązkowe, jednak – jeśli pojazd zarejestrowany jest w Niemczech – nie można ubezpieczyć w Polsce.

Istotne jest tutaj miejsce rejestracji pojazdu. Jeżeli auto zarejestrowane jest w jednym z polskich miast, można jak najbardziej ubezpieczyć je w jednej z działających w Polsce firm ubezpieczeniowych. Jest to możliwe nawet w sytuacji, jeżeli pojazd będzie użytkowany przede wszystkim w Niemczech – lub w innym kraju. Jeśli natomiast auto ma tablice rejestracyjne inne niż polskie, nie ma możliwości zakupu OC w żadnym polskim towarzystwie ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z innego kraju

Jest jednak pewna alternatywa. Można z niej skorzystać wyłącznie pod warunkiem, że auto zostanie zarejestrowane w Polsce w ciągu 30 dni. Mowa oczywiście o ubezpieczeniu krótkoterminowym samochodu sprowadzonego z zagranicy. Taką polisę można wykupić również w sytuacji, jeśli auto jest zarejestrowane w innym kraju. Jest to idealna opcja dla osób, które nie chcą przepłacać za ubezpieczenie w innym kraju. Polisa krótkoterminowa może kosztować od około 50 do 100 zł, w zależności od modelu auta.

Taka forma ubezpieczenia samochodu zarejestrowanego za granicą w Polsce jest chętnie wykorzystywana przez kierowców. Opcja taka oferowana jest przez większość polskich firm ubezpieczeniowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowę zawrzeć na odległość, na przykład przez internet. Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z takiej polisy zobowiązuje do zarejestrowania auta w Polsce w ciągu 30 dni. Nie ma zatem możliwości mieszkania za granicą i skorzystania tam z auta przy jednoczesnym kupowaniu krótkoterminowej polisy raz w miesiącu.

Ubezpieczenie OC w Polsce dla zagranicznego auta – podsumowanie

Jak widać, zakup ubezpieczenia OC w Polsce dla zagranicznego samochodu jest możliwy. Pod warunkiem, że samochód w ciągu 30 dni zostanie sprowadzony do Polski i zarejestrowany w jednym z polskich miast. W przeciwnym wypadku, czyli wtedy, kiedy kierowca rejestruje auto w innym kraju, nie ma możliwości zakupu ubezpieczenia OC w Polsce.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty