Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl
Obsługa Twojej PolisyCentrum Pomocy
Kontakt >+48 519 902 560

Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online


Komunikacja

Ile kosztuje ubezpieczenie OC w Wielkiej Brytanii?

Porówneo: Ile kosztuje ubezpieczenie OC w Wielkiej Brytanii?

Mieszkasz w Wielkiej Brytanii i lada moment będziesz musiał kupić polisę OC? A może zastanawiasz się nad kupnem samochodu i nie wiesz, ile będzie kosztowało ubezpieczenie OC? Niestety, ceny obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu są w Wielkiej Brytanii o wiele wyższe niż w Polsce. Sprawdź, ile może kosztować taka polisa.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Różnice między ubezpieczeniem OC w Polsce i w Wielkiej Brytanii

Ruch samochodowy w Polsce i w Wielkiej Brytanii różni się w bardzo istotny sposób – i nie chodzi tylko o to, którą stroną jezdni pojedziemy czy po której stronie auta zlokalizowana jest kierownica w większości samochodów. Istnieje również wiele różnic, jeśli chodzi o obowiązujący system ubezpieczeń komunikacyjnych. Jak jest w Polsce, wie każdy kierowca. Po zakupie auta należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu. Dodatkowo można nabyć Autocasco, Assistance czy NNW.

A jak to wygląda w Wielkiej Brytanii? Otóż ubezpieczenie komunikacyjne nie jest tutaj przypisywane do pojazdu, a do kierowcy. Wyjątkiem jest specjalna polisa, która kupowana jest na samochód i może prowadzić go dowolny kierowca. Polisa taka nazywana jest „Any Driver", jest ona jednak bardzo droga. Na jej zakup najczęściej decydują się firmy, na przykład kurierskie.

Rodzaje ubezpieczenia komunikacyjnego

Kierowcy w Wielkiej Brytanii mogą wybierać spośród trzech typów obowiązkowego ubezpieczenia OC.

  • Podstawowa polisa, czyli tzw. Third party, jest bardzo podobna do polskiego OC. W razie powstania szkody obejmuje ona ochroną osoby poszkodowane. Takie ubezpieczenie jest w Wielkiej Brytanii obowiązkowe,
  • Drugi rodzaj polisy to Third party fire and theft. Polisa taka zapewnia ochronę na wypadek kradzieży lub pożaru,
  • Trzeci rodzaj ochrony to Comprehensive. Ubezpieczenie to obejmuje ochroną osoby trzecie i pojazd. Zapewnia również wsparcie w przypadku szkód spowodowanych przez osoby trzecie lub różne czynniki zewnętrzne.

Warto również dodać, że w Wielkiej Brytanii brak obowiązkowego ubezpieczenia jest surowo karany, a kary pieniężne są bardzo wysokie. Dodatkowo kierowca może również otrzymać bardzo wysoki mandat, jeżeli prowadzi pojazd, którego nie jest współwłaścicielem. O ile obecnie w Polsce kary za brak OC są w 2020 roku bardzo wysokie, o tyle w Wielkiej Brytanii mogą być jeszcze bardziej dotkliwe. Warto więc pamiętać o obowiązujących zasadach i przestrzegać ich.

Koszt polisy OC w Wielkiej Brytanii

Jeśli kiedykolwiek kupowałeś OC w Wielkiej Brytanii, z pewnością byłeś zaskoczony jego ceną. Zgodnie z raportem, opublikowanym przez Association of British Insurers, ceny polisy OC w Wielkiej Brytanii są jednymi z najwyższych w Europie. Średnia cena polisy ubezpieczeniowej typu Comprehensive to obecnie aż 460 funtów, czyli w przeliczeniu na PLN jest to ponad 2000 zł.

Jednym z najważniejszych czynników, uwzględnianych przy obliczaniu składki ubezpieczenia OC w Wielkiej Brytanii, jest wiek kierowcy. Podobnie jak w Polsce – im młodszy i mniej doświadczony kierowca, tym większe ryzyko, że może spowodować stłuczkę. W efekcie cena ubezpieczenia OC szybuje w górę. Jak wynika, z badań serwisu Compare The Market, rocznie młodzi kierowcy w Wielkiej Brytanii muszą zapłacić za ubezpieczenie samochodu nawet 1182 funty, co w przeliczeniu na PLN daje ponad 5800 zł.

Oprócz tego uwzględniane jest miejsce zamieszkania (i stopień jego bezpieczeństwa), rodzaj pojazdu, a także wykonywany przez kierowcę zawód, liczba kilometrów pokonywanych w ciągu roku czy miejsce, w którym auto parkowane jest w nocy. Jak widać, sposó wyliczana składki ubezpieczenia OC jest tutaj bardzo podobne jak w Polsce, a firmy ubezpieczeniowe uwzględniają te same czynniki.

Podsumowanie

Jak widać, ceny ubezpieczenia OC w Wielkiej Brytanii są naprawdę wysokie i mogą stanowić spore obciążenie dla domowego budżetu – szczególnie w przypadku młodych i mniej doświadczonych kierowców. Na szczęście istnieje możliwość skorzystania z porównywarki ubezpieczeń, dzięki której w kilka minut można znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC w Wielkiej Brytanii. To sprawdzona metoda, która cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty