Od czego zależy wysokość składki OC?

Zastanawiasz się, dlaczego w jednej firmie za ubezpieczenie samochodu musisz zapłacić 800 złotych, a w innej 1900 zł? Twój znajomy za OC dla tego samego auta płaci 1300 zł? Wydawać by się mogło, że polisa dla danego samochodu powinno kosztować tyle samo w każdej firmie – w końcu to identyczny samochód i dokładnie ten sam kierowca. Okazuje się jednak, że różnice w cenach OC są ogromne. Dowiedz się, od czego zależy wysokość składek ubezpieczenia OC. Dzięki tej wiedzy możesz sporo zaoszczędzić!
Cena cenie nierówna, ale polisa polisie już tak!
Wielu kierowców, szczególnie tych mniej doświadczonych, zadaje sobie pytanie – czy skoro w jednej firmie OC kosztuje 800 zł, a w innej 1900 zł, to droższa polisa będzie lepsza od tej tańszej? Może w ramach OC można liczyć na wyższe odszkodowanie albo dodatkowe usługi? Okazuje się, że nie – niezależnie od tego, ile zapłacimy za ubezpieczenie OC, jego warunki i zakres będą zawsze takie same. Dzieje się tak, ponieważ zakres OC regulowany jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, a także przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Jeśli natomiast chodzi o ceny, firmy ubezpieczeniowe mają tutaj pełną dowolność – mogą podwyższać lub obniżać ceny OC tak, jak chcą. W efekcie kierowcy muszą włożyć sporo wysiłku w znalezienie najtańszego OC – a przecież nikt nie chce przepłacać za polisę, która nie tylko jest obowiązkowa, ale też zawsze dokładnie taka sama. Warto o tym pamiętać, bo wybór droższego OC nie jest najlepszym rozwiązaniem. O wiele lepiej kupić tańsze ubezpieczenie, a zaoszczędzone pieniądze wydać na przykład na Autocasco.
Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC?
Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają swoje własne algorytmy, na podstawie których określają wysokość składki OC dla każdego kierowcy. W niektórych przypadkach na spore zniżki mogą liczyć doświadczeni kierowcy, a w innych osoby młode – to zależy wyłącznie od ubezpieczyciela. Co dokładnie wpływa na wysokość składki OC?
Samochód ma kluczowe znaczenie
Większość ubezpieczycieli wychodzi z założenia, że ryzyko spowodowania przez kierowcę wypadku jest znacznie wyższe w przypadku sportowego, czerwonego auta, które bez problemu rozpędza się do 220 km/h, niż rodzinnego, nieco starszego auta, które… do najszybszych nie zależy. I wydaje się to w pełni uzasadnione – wystarczy zajrzeć w statystyki policyjne. Nic dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują niższe stawki OC kierowcom, którzy jeżdżą wolnymi, uchodzącymi za bezpieczne samochodami niż właścicielom sportowych aut – w drugim przypadku ceny OC mogą być bardzo wysokie. A zatem, jeśli chcesz oszczędzić, zwróć uwagę na model samochodu. Nie ukrywajmy – im mniejszy będzie silnik, tym niższa będzie cena OC.
Co ciekawe, istotny jest również przebieg. Trzyletnie auto, które ma na liczniku 200 000 km, nie będzie w takim samym stanie jak samochód, który po trzech latach ma 80 000 km. Niestety, większe zużycie auta sprawia, że jest ono mniej bezpieczne, więc cena może wzrosnąć.
Wiek kierowcy i data wydania prawa jazdy
To jeden z kluczowych czynników, uwzględnianych przez ubezpieczycieli. I w tym przypadku statystyki wypadkowe nie pozostawiają wątpliwości – największa ilość wypadków spowodowana jest właśnie przez młodych, niezbyt doświadczonych kierowców. Właśnie dlatego osoby, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy i kupiły pierwszy samochód, muszą liczyć się z tym, że cena OC będzie nawet dwukrotnie wyższa, niż gdyby to auto ubezpieczał doświadczony kierowca. Trudno to ominąć – najlepszym wyjściem będzie bezpieczna, bezszkodowa jazda. Po kilku latach kierowca może wypracować nawet 50% zniżek, co gwarantuje o wiele tańsze ubezpieczenie. Wielu młodych kierowców decyduje się również na dopisanie rodzica jako współwłaściciela – wtedy cena OC jest niższa. Należy jednak pamiętać, że w przypadku spowodowania wypadku przez młodego kierowcę, starszy współwłaściciel traci część lub całość wypracowanych przez lata zniżek.
Dodatkowo, oprócz wieku uwzględniany jest również okres posiadania prawa jazdy. W końcu nie każdy zapisuje się na kurs po 18. urodzinach – niektórzy zdają egzamin dopiero w wieku 25 czy 30 lat. W takiej sytuacji kierowca, który ma niewielkie doświadczenie za kierownicą pomimo wieku, również musi liczyć się z wyższymi składkami ubezpieczenia OC.
Miejsce zamieszkania i stan cywilny
W opinii ubezpieczyciela kierowca, który mieszka w małym mieście, ma żonę i dzieci, jeździ o wiele bezpieczniej niż młody mieszkaniec Warszawy, który jest singlem. Z tego powodu w drugim przypadku cena OC będzie wyższa. Choć uwzględnianie stanu cywilnego i posiadania dzieci przez firmy ubezpieczeniowe u wielu osób budzi wątpliwości, ubezpieczyciele nadal to praktykują.
Nie jest tajemnicą, że za ubezpieczenie samochodu w Warszawie zapłacimy o wiele więcej niż w małej miejscowości. Z tego powodu wielu młodych kierowców, którzy są zameldowani w domu rodzinnym w małym mieście i mieszkają w dużym, rejestruje i ubezpieczenia auto w miejscowości mniejszej. Dzięki temu mogą oni zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, jakie są średnie ceny ubezpieczenia w dużych i mniejszych miastach.
Posiadane zniżki
W większości firm ubezpieczeniowych za każdy rok bezwypadkowej, bezszkodowej jazdy kierowca otrzymuje kolejne 10% zniżek na ubezpieczenie auta. W niektórych firmach ubezpieczeniowych maksymalne zniżki do 50%, a w innych nawet 60%. Nie ulega zatem wątpliwości, że bezszkodowa i ostrożna jazda to najlepszy sposób na oszczędzenie na ubezpieczeniu OC – choć na te oszczędności trzeba poczekać kilka lat.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie od utraty zniżek. To opcja dodatkowa, której koszt nie jest wysoki. W razie spowodowania stłuczki kierowca nie traci zniżek. Z reguły może to być jedna lub dwie stłuczki w roku – choć oczywiście dotyczy to jedynie drobnych zdarzeń. Przed zakupem ubezpieczenia warto dopytać o taką możliwość, szczególnie jeśli kierowca wypracował już duże zniżki OC.
Jak szukać taniego OC?
Biorąc pod uwagę, jak wiele czynników podczas wyliczania składki OC jest uwzględnianych przez ubezpieczycieli, warto poświęcić nieco czasu na znalezienie takiego ubezpieczenia, które będzie tanie. Jest na to prosty sposób – kalkulator OC. Wystarczy kilka minut, aby sprawdzić ceny ubezpieczenia w różnych towarzystwach. W ten sposób tanie OC mogą znaleźć zarówno młodzi i niedoświadczeni kierowcy, jak i mieszkańcy Warszawy, którzy ślub mają jeszcze przed sobą. To idealne narzędzie dla każdego kierowcy, który nie chce przepłacać za ubezpieczenie samochodu!