Od kiedy możliwe jest przewożenie dziecka na przednim siedzeniu?

W pewnym momencie niemal każde dziecko zaczyna zadawać pytanie: „Mamo, Tato, kiedy będę mógł jechać z przodu? Antek już dawno jeździ!". Niestety, przewożenie dziecka na przednim siedzeniu budzi u rodziców wiele obaw i wątpliwości. Sprawdź, jak bezpiecznie przewozić malucha samochodem i od kiedy pozwolić dziecku na jazdę „jak dorosły", czyli na przednim siedzeniu. Przy okazji sprawdzić, czy przewożenie mniejszych dzieci z przodu jest dopuszczalne.
Dziecko w samochodzie – postaw na bezpieczeństwo!
Każdy rodzic, który podróżuje z maluchem w samochodzie, bardzo martwi się o jego bezpieczeństwo. Pierwszym krokiem, o którym należy pomyśleć, jest oczywiście zakup odpowiedniego fotelika. Warto również wiedzieć, co na temat przewożenia dziecka w samochodzie mówią przepisy, aby móc się do nich zastosować i żeby – w razie kontroli policyjnej – nie zostać niemile zaskoczonym.
Jaki fotelik samochodowy dla dziecka wybrać?
Wybór fotelika samochodowego dla dziecka to poważne wyzwanie – wybór jest naprawdę duży, a fotelik fotelikowi nierówny. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na certyfikaty.
Fotelik samochodowy – certyfikaty
Fotelik powinien spełniać warunki, określone w wymogach UE lub w regulaminach EKG ONZ, dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe. Jakie certyfikaty musi mieć fotelik dla malucha? Przede wszystkim certyfikat ECE R44-03 lub ECE R44-04. Jest to minimalny standard – trzeba jednak podkreślić, że dla wielu rodziców nie jest on wystarczający. Oprócz wymienionych certyfikatów warto kierować się również wynikami w crash testach oraz testami konsumenckimi, takimi jak. ADAC, NHTSA, AA, OEAMTC i ANWB. Im lepsze wyniki osiąga dany fotelik, tym bezpieczniejsze będzie dziecko.
Norma i-Size i ISOFIX
Norma i-Size, czyli UP R129, skupia się nie tylko na wadze dziecka, ale też na jego wzroście. Pozwala ona na lepsze dostosowanie fotelika do konkretnego dziecka. Norma i-Size weszła w życie w 2013 roku. Zgodnie z jej wytycznymi, szyja i głowa dziecka muszę być odpowiednio podtrzymane, aby w razie wypadku zapewnić maluchowi lepsze bezpieczeństwo.
Norma i-Size wymusza także stosowanie tzw. ISOFIX. Dotyczy on mocowania fotelika w samochodzie. Zgodnie z zasadami, fotelik nie jest przypinany pasami, tak jak to było kiedyś, ale montowany jest do elementów konstrukcyjnych samochodu. Zapewnia to o wiele większe bezpieczeństwo, nawet w razie poważnej kolizji.
Co na temat przewożenia dziecka w samochodzie mówi Kodeks Drogowy?
Zgodnie z Art. 39 Kodeksu Drogowego, każde dziecko, które ma mniej niż 150 centymetrów wzrostu, musi być przewożone w foteliku samochodowym lub innym urządzeniu podtrzymującym, dostosowanym do wagi i wzrostu dziecka. To najważniejsza zasada, o której powinien pamiętać każdy rodzic.
W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:
1. masą i wzrostem dziecka oraz 2. właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.
O jakich przypadkach mowa w ust. 3b?
Zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z warunkami, o których mowa w ust. 3.
Przepisy te nie dotyczą przewozu dziecka:
1. taksówką; 2. specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, o którym mowa w art. 36 zespoły ratownictwa medycznego ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 993 i 1590); 3. pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej); 4. mającego zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.
Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu – od kiedy jest możliwe?
Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu to krok, z którym wielu rodziców zwleka tak długo, jak to tylko możliwe – w końcu maluch jadący z tyłu wydaje się być o wiele bardziej bezpieczny. Z pomocą przychodzą tutaj przepisy, choć oprócz kierowania się nimi, warto pamiętać o rozsądku. Co na temat przewożenia dziecka na przednim siedzeniu mówi prawo?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dzieci do 150 cm mogą podróżować na przednim siedzeniu w specjalnym foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym. Warto tutaj kierować się rozsądkiem. Nawet jeśli dziecko będzie miało 150 cm wzrostu lub więcej, bezpieczniejsza będzie jazda z tyłu. Jeśli dziecko regularnie domaga się możliwości jazdy z przodu, warto znaleźć mu jakieś rozrywki na czas jazdy samochodem lub wyjaśnić, że jazda z tyłu jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ z przodu jest bardziej niebezpiecznie. Z czasem, kiedy dziecko będzie starsze, jazda z przodu będzie czymś naturalnym, dlatego warto tutaj uzbroić siebie – i dziecko – w cierpliwość.
A co z mniejszymi dziećmi?
Przewożenie młodszego dziecka na przednim siedzeniu wydaje się rodzicom bardzo atrakcyjne, szczególnie jeśli jeden rodzic podróżuje sam z maluchem. Kiedy dziecko znajduje się na przednim siedzeniu, rodzic widzi, czy z dzieckiem wszystko jest w porządku i bez trudu może sięgnąć do niego ręką, podając zabawkę czy poprawiając kocyk. Jednak czy przewożenie dziecka na przednim siedzeniu w foteliku jest możliwe? Zgodnie z polskimi przepisami – tak, ale pod kilkoma warunkami.
Po pierwsze, fotelik musi być umieszczony tyłem do kierunku jazdy. Po drugie, w czasie przewożenia dziecka na przednim siedzeniu, poduszka powietrzna musi być wyłączona. W przeciwnym wypadku, w momencie stłuczki czy innej kolizji, poduszka może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu dziecka. Oczywiście po wyjęciu malucha z auta, należy ponownie włączyć poduszkę!
Powstaje jednak pytanie, czy przewożenie małego dziecka na przednim siedzeniu jest dobrym pomysłem? Niektórzy rodzice nieustannie decydują się na taki sposób przewożenia dziecka, inni wożą maluchy wyłącznie z tyłu. Oczywiście tylne siedzenie wydaje się o wiele bardziej bezpieczne, jednak w szczególnych sytuacjach, na przykład kiedy dziecko jest bardzo marudne i musi zostać przewiezione tylko przez jednego rodzica, można zdecydować się na umieszczenie fotelika z przodu – zawsze tyłem do kierunku jazdy i z wyłączoną poduszką powietrzną. Oczywiście należy wtedy zachować szczególną ostrożność i jechać nieco wolniej niż zazwyczaj – w końcu jazda z maluchem na przednim siedzeniu to nie czas na szybką jazdę autem.
Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu – podsumowanie
Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu (i nie tylko) u wielu rodziców budzi sporo obaw. Choć większość z nas na co dzień wybiera właśnie ten środek transportu, konieczność wyboru odpowiedniego fotelika i jego montażu powoduje niemały stres, szczególnie u świeżo upieczonych rodziców. Warto dokładnie zapoznać się z przepisami i skorzystać z profesjonalnej pomocy podczas wyboru i montażu fotelika. I oczywiście pamiętać o tym, aby jeździć ostrożnie i bezpiecznie!