Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Odmowa wypłaty odszkodowania – co robić?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Odmowa wypłaty odszkodowania – co robić?

Miałeś stłuczkę i Twoje auto zostało uszkodzone, jednak towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło Ci wypłaty odszkodowania? Choć takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko, powodują one sporo problemów u kierowców – szczególnie jeśli ich auto wymaga naprawy, a przecież stłuczka nie była spowodowana z ich winy. W sytuacji, kiedy firma odmawia wypłaty odszkodowania lub też gdy jego kwota wydaje się być zaniżona, kierowca ma do wyboru kilka możliwości. Jedno jest pewne: warto walczyć o swoje, ponieważ jako osoba poszkodowana masz do tego prawo!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło Ci wypłaty odszkodowania, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jak napisanie odwołania. Wiele osób rezygnuje z pisania takiego odwołania, na przykład ze strachu przed ewentualną karą. Całkowicie niesłusznie! Nawet jeśli otrzymałeś już odszkodowanie w jakiejś wysokości, która Twoim zdaniem nie jest adekwatna do szkody, nie ma możliwości, aby ubezpieczyciel zabrał Ci te pieniądze. Pisząc odwołanie, możesz jedynie zyskać – bo na 100% nic nie stracisz.

Przygotowanie odwołania od decyzji ubezpieczyciela jest bardzo dobrym posunięciem, ponieważ w wielu przypadkach firmy po otrzymaniu takiego odwołania przyznają wyższe odszkodowanie. Co istotne, na napisanie odwołania masz aż trzy lata – jednak oczywiście nie warto zwlekać tyle czasu. Przez trzy lata możesz na przykład sprzedać auto lub mogą powstać kolejne szkody. Warto napisać odwołanie od razu, kiedy sprawa jest jeszcze „świeża". Z pewnością zostanie ona wtedy szybciej rozpatrzona. No właśnie – warto także wiedzieć, że ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie odszkodowania i odniesienie się do niego.

Jak napisać odwołanie?

No właśnie – nie do końca wiesz, jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela? Opisz dokładnie całą sytuację – okoliczności powstania szkody, wszelkie uszkodzenia, do których doszło, a także wyjaśnij, dlaczego Twoim zdaniem kwota odszkodowania nie jest adekwatna do tego, ile będzie kosztowało naprawienie samochodu. Napisz także, co dokładnie chcesz uzyskać od firmy ubezpieczeniowej i koniecznie powołaj się na konkretne przepisy. Im bardziej rzeczowa będzie Twoja wypowiedź w odwołaniu, tym większa szansa na to, że ubezpieczyciel rozpatrzy je pozytywnie i przyzna większe odszkodowanie.

Pamiętaj jednak, aby Twoje roszczenia mieściły się w granicach rozsądku. Jeśli naprawa samochodu masz kosztować 2000 zł, a Ty otrzymałeś 1000 zł, nie możesz twierdzić, że odszkodowanie powinno wynosić co najmniej 5000 zł. Firmy ubezpieczeniowe współpracują z rzeczoznawcami, którzy mają doświadczenie w wycenie szkód – i z całą pewnością nie dadzą się oszukać.

Skorzystaj z Pomocy Rzecznika Finansowego

Jeżeli pomimo napisania przez Ciebie odwołania firma ubezpieczeniowa nadal odmawia wypłaty wyższego odszkodowania, możesz poprosić o pomoc Rzecznika Finansowego. C bardzo ważne, może on wszcząć postępowanie dopiero w momencie, kiedy napisałeś już odwołanie i nie zostało ono rozpatrzone pozytywnie. Pamiętaj, aby przedstawić Rzecznikowi całą dotychczasową dokumentację, włącznie z korespondencją prowadzoną z firmą ubezpieczeniową. Jeśli udasz się do Rzecznika przed wysłaniem ubezpieczycielowi reklamacji, Rzecznik nie będzie mógł podjąć odpowiednich kroków.

W jaki sposób Rzecznik Finansowy może pomóc Ci w uzyskaniu odszkodowania lub w podwyższeniu jego kwoty do takiej, która będzie dla Ciebie satysfakcjonująca? W pierwszej kolejności może on próbować rozwiązać spór na drodze pozasądowej. Polega to na złożeniu wniosku o przeprowadzenie mediacji. Mediacja polega na tym, że będziesz miał sposobność do dogadania się z ubezpieczyciel celem w sposób, który będzie odpowiadał każdej ze stron. Co ważne, Rzecznik nie staje po żadnej ze stron – jest on całkowicie bezstronny. Aby postępowanie się rozpoczęło, prawdopodobnie będziesz musiał wpłacić na konto Rzecznika pewną kwotę – z reguły jest to 50 zł.

Kiedy wejść na drogę sądową?

Jeżeli ani wysłanie odwołania, ani mediacja nie przyniosą odpowiedniego efektu, tzn. ubezpieczyciel nie zdecyduje się na wypłacenie odpowiedniego odszkodowania, możliwe jest wejście na drogę sądową. Tutaj także masz kilka możliwości. Możesz wynająć prawnika lub skorzystać z pomocy firmy, która świadczy usługi odzyskiwania odszkodowań. Inną opcją – polecaną dla osób, których nie stać na prawia – jest się do sądu o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Trzecia możliwość to skorzystanie z pomocy Federacji Konsumentów. Pamiętaj, że nie warto rezygnować – szczególnie jeśli masz pewność, że powinieneś uzyskać odszkodowanie w wyższej kwocie niż ta, którą zaproponowała Ci firma ubezpieczeniowa.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty