Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Odnowienie prawa jazdy - kiedy jest konieczne?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Odnowienie prawa jazdy - kiedy jest konieczne?

Rodzimi kierowcy dość często pytają w Internecie o kwestię odnowienia prawa jazdy. Trudno się temu dziwić, bo wspomniana czynność oprócz czasu straconego na formalności, będzie oznaczała również pewne koszty. W odpowiedzi na pytania internautów, eksperci Porowneo.pl postanowili wytłumaczyć, kiedy niezawodowego kierowcę będzie czekało obowiązkowe odnowienie prawa jazdy. To ciekawa kwestia, ponieważ od wiosny 2019 r. obowiązują nowe wzory prawa jazdy. Na całe szczęście, osoby posiadające prawo jazdy wydane wedle poprzedniego wzoru, nie muszą od razu płacić za wymianę starszego dokumentu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Nawet bezterminowe „prawko” trzeba będzie wymienić

Wbrew pozorom, nie tylko koniec okresu ważności czasowego prawa jazdy zmusi kierowcę do wymiany posiadanego dokumentu. W tym kontekście, warto rozróżnić dwa powody wymiany prawa jazdy. Pierwszy powód jest związany z upływem okresu ważności uprawnień dotyczących przynajmniej jednej kategorii. Warto pamiętać, że prawo jazdy będą musiały wymienić również osoby, które wprawdzie nadal posiadają ważne uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi, ale zmieniły swoje imię lub nazwisko. Co ważne, od 4 marca 2019 r. nie ma już konieczności wymiany prawa jazdy po przeprowadzce w nowe miejsce zamieszkania. Wynika to z faktu, że 4 marca 2019 r. zostały wprowadzone nowe wzory prawa jazdy, które zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nie posiadają informacji o adresie zamieszkania. Takich dokumentów również nie trzeba będzie wymieniać po kolejnej przeprowadzce. Warto dodać, że wszystkich polskich kierowców wcześniej czy później czeka wymiana posiadanego wzoru prawa jazdy na nowy. Wspomnianej wymiany nie unikną nawet osoby, które mają nieograniczone czasowo uprawnienia do kierowania pojazdami. Takie uprawnienia były przyznawane do 19 stycznia 2013 roku. Obecnie maksymalny okres ważności prawa jazdy wynosi 15 lat. Może być on znacznie krótszy w przypadku przeciwskazań zdrowotnych (np. wady wzroku). W skrajnym przypadku, nowe prawo jazdy jest ważne tylko przez jeden rok. Osoby posiadające bezterminowe uprawnienia i stary dokument, będą musiały wymienić swoje prawo jazdy najpóźniej w styczniu 2033 roku. Konkretniej rzecz ujmując, wymiana takich bezterminowych dokumentów zgodnie z ustawą będzie trwała od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 r. W nawiązaniu do tego tematu, warto wspomnieć o ubiegłorocznym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 6 lipca 2018 r. (sygnatura akt III SA/Kr 380/18). Wyrok krakowskiego WSA wskazuje, że urząd nie może wpisać na wymienianym prawie jazdy daty jego ważności, jeżeli kierowca wcześniej uzyskał bezterminowe uprawnienia do kierowania pojazdami. Orzeczenie sądu z Krakowa stawia pod znakiem zapytania przepisy, które w latach 2028 - 2033 przewidują wymianę starych praw jazdy i wpisanie na nich maksymalnie piętnastoletniego terminu ważności. Do obowiązkowej wymiany starszych dokumentów na szczęście pozostało jeszcze sporo czasu. Można jednak przypuszczać, że ta operacja wzbudzi jeszcze sporo emocji i wątpliwości prawnych.

Badanie lekarskie jest droższe niż opłata za dokument…

Każda osoba zmuszona do wymiany prawa jazdy powinna sprawdzić, czy posiada aktualne badania lekarskie. Te badania są ważne tak samo długo, jak uprawnienia do kierowania pojazdami danej kategorii. Jeżeli powodem wymiany prawa jazdy jest właśnie upływ terminu jego ważności (albo terminu dotyczącego jednej z posiadanych kategorii), to kierowca nie uniknie wymaganych badań lekarskich. Aktualnie kosztują one 200 zł. Przychodnie naliczają taką wysoką stawkę wedle rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Po załatwieniu potrzebnych badań lekarskich, kierowca może kompletować wymaganą dokumentację (o ile wyniki wspomnianych badań oczywiście były pozytywne). Oprócz orzeczenia lekarskiego (wymaganego tylko w niektórych sytuacjach), kierowca powinien również zabrać ze sobą:

  • wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy
  • aktualne zdjęcie, które jest zgodne z urzędowymi wytycznymi
  • potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy poprzez wpłatę w kasie urzędu lub przelew bankowy (należność: 100,00 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej)
  • dowód osobisty albo paszport
  • paszport albo kartę pobytu (te dokumenty są wymagane tylko od cudzoziemców)
  • aktualne prawo jazdy

W zależności od miejsca zamieszkania, wszystkie potrzebne dokumenty trzeba dostarczyć do: starostwa powiatowego, urzędu miasta na prawach powiatu albo urzędu warszawskiej dzielnicy. Istnieje również możliwość wysyłki potrzebnej dokumentacji albo załatwienia sprawy przez pełnomocnika. Informacje prezentowane na stronie Obywatel.gov wskazują, że czas oczekiwania na wydanie nowego prawa jazdy nie powinien przekraczać 9 dni roboczych (począwszy od złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku i wszystkich potrzebnych dokumentów). Dwumiesięczny termin wydania prawa jazdy obowiązuje tylko w szczególnie skomplikowanych sytuacjach. Status związany z produkcją i wysyłką nowego dokumentu, zawsze można sprawdzić na jednej z dwóch stron internetowych (kierowca.pwpw.pl albo info-car.pl.) po podaniu imienia, nazwiska oraz numeru PESEL.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty