Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Odszkodowanie z OC sprawcy. Sprawdź, jak uzyskać

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Stłuczka dwóch samochodów

Ubezpieczenie OC jest polisą, której zadaniem jest ochrona osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Ochronie podlega zarówno mienie poszkodowanego, jak i jego zdrowie i życie. W razie zdarzenia, w której zniszczone zostaną przedmioty wartościowe poszkodowanego, głównie samochód, otrzyma on pieniądze z polisy OC sprawcy. Podobnie stanie się wówczas, gdy na skutek zdarzenia poszkodowany dozna uszczerbku na zdrowiu. Jak otrzymać należne pieniądze? Co trzeba w tym celu zrobić?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Na miejscu wypadku

Po zdarzeniu należy przede wszystkim zachować zimną krew. Tylko racjonalne i opanowane działanie pozwoli załatwić wszystkie sprawy jeszcze na miejscu. To znacznie ułatwia i przyspiesza wszystkie procedury. Po tym, jak dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego należy niezwłocznie zabezpieczyć miejsce wypadku. Dobrze zrobić zdjęcia i udokumentować maksymalnie dużo, zanim cokolwiek się stanie. Warto też wezwać policję. Pomoże ona ustalić sprawcę zdarzenia, a co za tym idzie, również osobę, której polisa powinna zostać obciążona kosztami. Po wezwaniu policji należy zadbać o zabezpieczenie miejsca wypadku, by nie wydarzyło się nic więcej. W między czasie można też poprosić sprawcę wypadku o to, by okazał swoją polisę ubezpieczeniową. Może się on na to nie zgodzić, bo po prostu może nie uznawać swojej winy. W takiej sytuacji policja jest już całkowicie konieczna. Jeżeli jednak sprawca z jakiegoś powodu nadal nie podaje tej informacji jego numer rejestracyjny wystarczy. Jeżeli poda firmę ubezpieczającą, sprawa staje się znacznie prostsza. Będąc sprawcą wypadku, należy mieć na uwadze, że często dochodzi do wyłudzeń z polisy oc.

Kolejne kroki

Po ustaleniu wysokości strat, czy też określeniu poziomu uszczerbku na zdrowiu, należy złożyć odpowiednie pismo do ustalonego wcześniej towarzystwa ubezpieczeniowego. Pismo można złożyć osobiście, w placówce danej firmy, można też przesłać pocztą lub wypełnić specjalny formularz na stronie internetowej. Należy pamiętać o tym, by formularz został bardzo precyzyjnie i dokładnie wypełniony. Uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy jest możliwe wyłącznie jeżeli zostaną spełnione określone warunki. Jeżeli czegoś zabraknie, firma ubezpieczeniowa odrzuci takie roszczenie. Warto również do swojego wniosku dołączyć maksymalnie dużo dokumentów, które mogą być potwierdzeniem czy też uzasadnieniem żądania. Im więcej dokumentów, tym krótszy proces decyzyjny i szybsza wypłata. Procedura będzie jednak dłuższa w przypadku kolizji z obcokrajowcem. Przeczytaj więcej: Kolizja z obcokrajowcem – jak postępować?

Alternatywa dla odszkodowania z oc sprawcy

Alternatywą jest złożenie wniosku w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym. W ramach bezpośredniej likwidacji szkody towarzystwo wypłaci należne świadczenie szybko i bez komplikacji. Oczywiście, osoba poszkodowana nie traci zniżek z racji tego, że wnioskowała o wypłatę świadczenia w swoim towarzystwie. Nadal sprawca jest w pełni odpowiedzialny za zdarzenie i to z jego polisy zostaną potrącone zniżki. Jest to możliwe dzięki temu, że towarzystwo poszkodowanego samo rozlicza się z towarzystwem sprawcy. Wszystko odbywa się na poziomie firm ubezpieczeniowych i sam ubezpieczony nie jest już w to w ogóle zaangażowany. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Towarzystwo poszkodowanego jest zainteresowane, by ich klient był zadowolony, więc szybko wypłaca świadczenie, ale jednocześnie dopilnuje rozliczenia.

Sprawdź podobne:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty