Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Odszkodowanie z OC sprawcy za uraz psychiczny

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Odszkodowanie z OC sprawcy za uraz psychiczny

Wypadek samochodowy to bardzo stresujące, często traumatyczne przeżycie. Oprócz uszkodzeń ciała, poszkodowani często skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości psychiczne, takie jak lęk czy problemy ze snem. Czy możliwe jest uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy za uraz psychiczny? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy i jak to wygląda w rzeczywistości.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Uraz psychiczny po wypadku samochodowym – jak go rozpoznać?

Wiele osób, skarżących się na dolegliwości natury psychicznej po wypadku samochodowym, ma zbliżone objawy. Z reguły są to problemy ze snem czy koszmary, w których nieustannie pojawia się motyw przeżytego wypadku samochodowego. Inne objawy to silne lęki, nadmierny stres, poczucie nerwowości czy kłopot ze skupieniem czy na codziennych czynności. Mogą również pojawić się opory przed jazdą samochodem, a nawet innymi środkami komunikacji.

Niezależnie od tego, jakie objawy pojawiają się po wypadku, należy skonsultować się z lekarzem. Najlepszą decyzją będzie konsultacja psychologiczna, a nawet psychiatryczna. Z wysokim prawdopodobieństwem psycholog może stwierdzić zespół stresu pourazowego lub przedłużoną reakcję na stres, która może objawiać się bólami i zawrotami głowy czy innego typu dolegliwościami bólowymi. Wizyta u odpowiedniego specjalisty jest niezbędna, ponieważ tylko on może stwierdzić, czy odczuwane dolegliwości rzeczywiście są skutkiem wypadku samochodowego.

Po postawieniu takiej diagnozy i ewentualnym rozpoczęciu terapii lub leczenia psychiatrycznego, osoba poszkodowana ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy za uraz psychiczny. Jak to wygląda w praktyce?

Odszkodowanie z OC sprawcy za uraz psychiczny

Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy za uraz psychiczny? Przede wszystkim nie może być żadnych wątpliwości, że dolegliwości są skutkiem wypadku samochodowego. Musi to zostać poświadczone przez psychologa lub przez psychiatrę. Aby ubezpieczyciel zdecydował się na wypłatę odszkodowania, dowody muszą być naprawdę solidne – tym bardziej, że urazy psychiczne są dość trudne do zdiagnozowania i opisania. Bardzo ważne jest odpowiednie oświadczenie lekarskie, na przykład od psychiatry, że Twoje objawy są bezpośrednim wynikiem udziału w wypadku samochodowym. To na tej podstawie ubezpieczyciel będzie mógł wypłacić odszkodowanie z OC sprawcy za uraz psychiczny.

Oprócz tego warto przedstawić firmie ubezpieczeniowej wykaz leków wraz z cenami oraz dokładne zestawienie całkowitych kosztów leczenia powstałego urazu. Dzięki temu masz szansę nie tylko na odszkodowanie, ale też na pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia, które niejednokrotnie są bardzo wysokie – szczególnie jeśli wyleczenie urazu zajmuje kilka miesięcy lub lat. Paragony z apteki, rachunki za badania czy wizyty lekarskie – wszystko to warto dodać do dokumentacji w czasie ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy za uraz psychiczny.

Walka o odszkodowanie – jak to wygląda w praktyce?

Ubieganie się o odszkodowanie z OC sprawcy za uraz psychiczny może być bardzo skomplikowanym procesem. W internecie można znaleźć liczne historie na temat tego, jak w praktyce wygląda cały proces ubiegania się o takie odszkodowanie. Podstawą jest zebranie odpowiedniej dokumentacji, włącznie z diagnozą lekarską, dokładnym opisem objawów, a także rachunkami z apteki czy od lekarza. Najważniejsze jest to, aby ubezpieczyciel sprawcy nie miał żadnych wątpliwości, że uraz psychiczny powstał na skutek wypadku samochodowego. W ten sposób szanse na uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy za uraz psychiczny są bardzo wysokie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty