Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Opony zimowe - bieżnik, materiał, marka, jakie wybrać?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Opony zimowe - bieżnik, materiał, marka, jakie wybrać?

Wielkimi krokami zbliża się czas wymiany opon na zimowe, a Ty zastanawiasz się nad zakupem nowych opon? Zależy Ci na tym, aby były one dobrej jakości – tak, aby zapewniły bezpieczeństwo, a przy tym wystarczyły na kilka lat? Dowiedz się, jak wybrać dobre opony zimowe, czym powinny się charakteryzować i kiedy je wymienić. Przy okazji możesz sprawdzić, czy w Twoim przypadku opony całoroczne nie będą lepszym wyborem! Zapraszamy do kompendium wiedzy o oponach zimowych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czym powinny charakteryzować się dobre opony zimowe?

To najważniejsza kwestia, od której zdecydowanie warto zacząć. Dobre opony zimowe powinny być przede wszystkim bezpieczne – tak, aby dobrze chroniły auto przed poślizgami i innymi zdarzeniami, które mogą przydarzyć się zimą. W miesiącach zimowych kierowcy zdecydowanie mają sporo powodów do narzekań: nieodśnieżone z samego rana ulice, warstwa lodu na nawierzchni, a kiedy temperatura jest bliżej zera, mokre i bardzo śliskie drogi. Nie da się ukryć: zimą warunki na drogach są naprawdę trudne.

Właśnie dlatego tak ważne są opony zimowe. Projektowane są one w taki sposób, aby gwarantowały pełne bezpieczeństwo – które oczywiście zależne jest także od rozsądku i umiejętności kierowcy. Czy wobec tego powinny charakteryzować się dobre opony zimowe, aby ryzyko wpadnięcia w poślizg było ograniczone do minimum?

Odpowiedni materiał

Opony zimowe wykonane są ze specjalnej mieszanki gumy, która jest o wiele bardziej miękka nż w przypadku opony letnich. Większość producentów dodaje do opon więcej krzemionki i kauczuku, dzięki czemu są one bardziej odporne na niskie temperatury. Opony takie będą wystarczają elastyczne nawet w momencie, gdy temperatura będzie bardzo niska, na przykład 10 stopni poniżej zera.

Bieżnik w oponach zimowych

Przede wszystkim głębokość bieżnika w przypadku opon zimowych musi wynosić minimum 4 mm. To o wiele więcej niż w oponach letnich, gdzie normą jest bieżnik o głębokości 1,6 mm. Bieżnik ma ogromne znaczenie, ponieważ to dzięki niemu (między innymi) możliwe jest odpowiednio szybkie hamowanie na mokrej czy oblodzonej nawierzchni. W przypadku najlepszych opon bieżnik może być głęboki nawet na 5 czy 6 mm, a przyczepność jest dodatkowo poprawiona przez dodatkowe nacięcia.

Na jak długo wystarczą opony zimowe?

Co bardzo ważne, opony zimowe nie mogą być użytkowane dłużej niż 5-6 lat. To maksymalny okres korzystania z jednego kompletu opon zimowych. Niestety, po tym czasie opony mogą tracić swoje właściwości, przez co mogą nie gwarantować bezpieczeństwa. Oczywiście w sytuacji, gdy dane opony użytkowane są bardzo intensywnie i pokonywane jest na nich wiele tysięcy kilometrów każdej zimy, zmiana musi nastąpić szybciej. Nie oznacza to jednak, że jeśli kierowca jeździ rzadko, opony mogą być używane dłużej – na przykład z powodu tego, że nawet przechowywanie opon w miesiącach letnich może negatywnie wpływać na ich właściwości. Warto więc zmienić opony raz na 5-6 lat, aby mieć pewność, że są one bezpieczne.

Jak wybrać dobre opony zimowe?

Wybór dobrych opon zimowych nie jest łatwym zadaniem – szczególnie jeśli samochód jest intensywnie używany w miesiącach zimowych. Jeśli zależy Ci na naprawdę dobrych, bezpiecznych i odpornych na niskie temperatury oponach, powinieneś zwrócić uwagę na kilka elementów.

Rodzaj bieżnika to podstawa

I to dosłownie! Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać opony zimowe, to koniecznie zacznij od sprawdzenia bieżnika. W dobrych oponach zimowych bieżnik powinien mieć głębokość minimum 4 mm, a często nawet 6 mm. Dlaczego to takie ważne? Otóż bieżnik wpływa na bezpieczeństwo, a także na komfort jazdy.

Producenci opon prześcigają się w tworzeniu rozwiązań, które zagwarantują użytkownikom samochodów pełne bezpieczeństwo. Bez wątpienia najbardziej popularne są opony ze specjalnym bieżnikiem kierunkowym. Kształtem może on przypominać literę U lub V. Takie opony dobrze poradzą sobie podczas jazdy na oblodzonej lub mokrej drodze – między innymi dlatego, że doskonale odprowadzają wodę.

Jaka klasa opon będzie najlepsza?

Kolejna istotna kwestia to klasa opon. Wyróżnia się trzy klasy opon: ekonomiczną, średnią i klasę premium. Nietrudno się domyślić, że klasa premium jest najlepsza, jednak cena takich opon może być wyższa. Na co dokładnie przekłada się klasa opon? Na takie kwestie, jak zużycie paliwa, żywotność opon, przyczepność czy opór toczenia. Nie zawsze jednak jest sens inwestować w opony premium – są one raczej przeznaczone dla osób, które pokonują autem wiele tysięcy kilometrów. Przy normalnym użytkowaniu wystarczą opony klasy średniej.

Sposób użytkowania też ma znaczenie

No właśnie – doświadczeni kierowcy wiedzą, że spokojna, umiarkowana jazda w istotny sposób wpływa nie tylko na stan opon, ale całego pojazdu. Po zakupie dobrych opon warto na nie uważać, na przykład nie parkując połową opony na krawężniku czy nie zostawiając auta w miejscach, gdzie opony znajdują się w kilkucentymetrowej kałuży. Oczywiście nie zawsze można tego uniknąć, jednak warto dbać o opony, aby guma zbyt szybko nie straciła swoich właściwości.

Opony zimowe – sprawdź etykietę

Od 1 listopada 2012 roku każda opona musi posiadać specjalną, czytelną etykietę. Znajduje się na niej wiele cennych informacji, m.in. to, czy jest to opona przeznaczona na zimę. Co można wyczytać na etykiecie i co oznaczają poszczególne symbole?

  • 3PMSF – takie oznaczenie występuje wyłącznie w przypadku opon zimowych. Oznaczenia są różne – może to być na przykład szczyt górski z płatkiem śniegu. Uwaga: jest to jedyne oznaczenie opony zimowej zgodne z dyrektywami UE, dlatego warto wybierać właśnie takie opony,
  • M+S – myślisz, że to oznaczenie opon zimowych? To bardzo popularny wśród kierowców błąd. M+S oznacza, że opony posiadają bieżnik odpowiedni do jazdy po błocie i śniegu, jednak taki symbol występuje także na oponach letnich! Nie oznacza on zatem, że opony sprawdzą się w warunkach zimowych,
  • All Seasons i inne – oznaczają opony całoroczne. W tym przypadku również oznaczenia nie są znormalizowane przepisami.

Postaw na opony od rzetelnych producentów

Nikt z nas nie lubi przepłacać, jednak w przypadku zakupu opon zimowych warto zdecydować się na nieco droższe, lepsze jakościowo opony. Przede wszystkim jednak wybieraj opony od sprawdzonych producentów, które cieszą się dobrą opinią kierowców. Zakup opon z portali aukcyjnych, szczególnie tych zagranicznych, nie jest najlepszym pomysłem. Często opony takie nie spełniają norm bezpieczeństwa i wykonane są z bardzo złej jakości materiałów – stąd ich niska cena. A jak wiadomo, na zdrowiu i bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Dla wielu kierowców najlepszym momentem na wymianę opon na zimowe jest koniec października – tak aby na 1 listopada auto jechało już na zimówkach. Warto jednak wiedzieć, że zaleca się, aby zmieniać opony, gdy temperatura za oknem zaczyna oscylować wokół 7 stopni Celsjusza. Może więc okazać się, że będzie to już początek października – a może to być również początek listopada.

Zdecydowanie nie warto zwlekać ze zmianą opon do ostatniej chwili – niech w tym roku zima nie zaskoczy kierowców! Lepiej zmienić opony tydzień czy dwa szybciej. Przy okazji to dobry sposób na to, aby uniknąć kolejek w ostatni weekend października, gdy kierowcy masowo umawiają się na wymianę opon.

A może warto wybrać opony całoroczne?

W ostatnich latach zimy nie są bardzo mroźne, a śnieg pojawia się coraz rzadziej. W związku z tym wielu kierowców zastanawia się na tym, czy zakup dobrej jakości opon całorocznych nie jest lepszym rozwiązaniem niż posiadanie opon zimowych i letnich i ich wymiana dwa razy do roku. Odpowiedź zależy od kilku czynników, między innymi od tego, jak intensywnie użytkowany jest samochód. Kierowcy, którzy pokonują w ciągu roku kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, zdecydowanie powinni korzystać z opon zimowych i letnich. Jeśli jednak ktoś korzysta z auta bardzo i pokonuje tylko krótką drogę do pracy, to dobre opony całoroczne mogą być wystarczające. Warto jednak pamiętać, że takie opony będą zużywać się o wiele szybciej, więc mogą wymagać wcześniejszej wymiany na nowe.

Wszystko o oponach zimowych – podsumowanie

Jak widać, opony oponom nierówne. Wybierając opony zimowe warto postanowić na dobrą jakość – nawet jeśli będzie to oznaczało wyższą cenę. Dobre opony zimowe mogą zagwarantować bezpieczeństwo, kiedy powierzchnia jest szczególnie śliska – a przy tym mogą uchronić przed wpadnięciem w poślizg czy przed stłuczką. Warto więc wybrać dobre opony zimowe – oczywiście nie zapominając o bezpiecznej jeździe, która zimą jest szczególnie istotna.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty