Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Oświadczenie sprawcy kolizji – jak powinno wyglądać?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Oświadczenie sprawcy kolizji – jak powinno wyglądać?

Spowodowałeś stłuczkę i musisz przygotować oświadczenie sprawcy kolizji? Zastanawiasz się, jakie elementy powinny znaleźć się w takim oświadczeniu? A może to Ty jesteś osobą pokrzywdzoną i zależy Ci na tym, aby oświadczenie sprawcy o kolizji było sporządzone prawidłowo, tak abyś nie miał żadnego kłopotu z otrzymaniem odszkodowania? Sprawdź, jak powinno wyglądać takie oświadczenie, jak je przygotować i jakie kroki podjąć, kiedy dokument będzie już gotowy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Spowodowałem kolizję! Co robić?

Osoby, które na co dzień poruszają się samochodem powinny mieć świadomość tego, że w każdej chwili może przydarzyć im się kolizja – i niekoniecznie muszą być jej sprawcami. Z reguły jednak pierwsza kolizja drogowa, nawet jeśli jest to niegroźna stłuczka, jest źródłem ogromnego stresu. Pojawia się mnóstwo pytań: co należy zrobić? Czy trzeba wezwać policję? Czy może warto spisać jakieś oświadczenie? W pierwszej kolejności warto postarać się zachować spokój – w ten sposób można o wiele lepiej poradzić sobie w trudnej sytuacji.

Jeśli kolizja jest niegroźna, na przykład jest to drobna stłuczka, w której nikt nie ucierpiał, nie ma potrzeby wzywania policji. Jeśli natomiast pojawiają się wątpliwości co do tego, która ze stron zawiniła, warto zdecydować się na wezwanie policji. Pomoże ona w rozstrzygnięciu tego sporu. Jeżeli natomiast strony dojdą do porozumienia, wystarczy spisanie oświadczenia sprawcy kolizji. Będzie to podstawa do wypłacenia odszkodowania osobie, która została poszkodowana.

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Oświadczenie sprawcy kolizji może zostać spisane na specjalnym druku, jednak większość kierowców nie wozi przy sobie takiego dokumentu (choć byłoby to niezłe rozwiązanie). W większości przypadków wykorzystuje się jednak dowolny kawałek papieru i długopis. Istotna jest tutaj zawartość dokumentu oraz podpis każdej ze stron. Bardzo ważne jest, aby zarówno sprawca, jak i osoba poszkodowana, mieli swoją kopię oświadczenia sprawcy kolizji – nawet jeśli będzie to wymagało przepisania ręcznie całej treści. Jest to m.in. zabezpieczenie się przed oszustwem ze strony osoby poszkodowanej – jeśli tylko ona ma kopię dokumentu, może dopisać do niej dodatkowe uszkodzenia, starając się tym samym wyłudzić wyższe odszkodowanie. Dodatkowo warto udokumentować treść dokumentu, robiąc zdjęcie przy pomocy smartfona – w końcu przezorny zawsze ubezpieczony.

Oświadczenie sprawcy kolizji – co powinno zawierać?

Spisując oświadczenie sprawcy kolizji należy zwrócić uwagę na to, aby nie pominąć żadnego z elementów. Każda informacja jest tutaj istotna, a jej brak może spowodować późniejsze problemy z otrzymaniem odszkodowania przez osobę poszkodowaną. Co musi zawierać oświadczenie sprawcy kolizji?

  • dokładną datę i miejsce zdarzenia,
  • dane sprawcy – imię, nazwisko, numer dowodu osobistego i adres zamieszkania, a także dane pojazdu, takie jak model, marka, rok produkcji i numer rejestracyjny,
  • dane poszkodowanego i dane jego pojazdu,
  • numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy i nazwę firmy ubezpieczeniowej – są niezbędne podczas ubiegania się o odszkodowanie,
  • dokładny opis okoliczności i skutków kolizji – w jaki sposób doszło do kolizji, jakie są uszkodzenia każdego z pojazdów, czy istnieją jakieś dodatkowe uszkodzenia. Można postarać się dokładnie opisać okoliczności, na przykład W trakcie wycofywania sprawca uderzył tyłem swojego auta o samochód poszkodowanego albo W momencie wykonywania manewru parkowania kierowca nie zachował odpowiedniej ostrożności, w związku z czym uderzył w samochód poszkodowanego itp. Warto również, szczególnie jeśli sytuacja była skomplikowana, narysować dokładne okoliczności – będzie to ważna wskazówka dla ubezpieczyciela,
  • ręczny podpis każdej ze stron.

Jeżeli na samochodzie osoby poszkodowanej znajdują się widoczne uszkodzenia, na przykład rysy lub wgniecenia, które powstały przed daną kolizją, należy o tym wspomnieć w oświadczeniu. W ten sposób osoba poszkodowana nie będzie miała możliwości stwierdzenia, że dane szkody również powstały w czasie tej kolizji, a nie wcześnie, a tym samym nie będzie mogła uzyskać wyższego odszkodowania niż to, które rzeczywiście jej się należy.

Oświadczenie sprawcy kolizji to niezwykle istotny dokument, o którym nie należy zapominać, nawet w przypadku bardzo drobnych stłuczek. Co ważne, tego typu dokument chroni nie tylko poszkodowanego, ale też sprawcę, a także stanowi najważniejszą podstawę do wypłaty odszkodowania.

Co zrobić po spisaniu oświadczenia?

Kiedy oświadczenie zostało już przygotowane, należy skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy. Po przekazaniu informacji na temat zdarzenia prawdopodobnie dojdzie do spotkania poszkodowanego z rzeczoznawcą, który oceni skalę szkód i będzie mógł oszacować, jaka powinna być wysokość odszkodowania. Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, wypłata odszkodowania może nastąpić nawet kilka dni po całym zajściu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty