Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak zadbać o oświetlenie samochodu jesienią?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Jak zadbać o oświetlenie samochodu jesienią?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Złe ustawienie świateł – poważny problem na polskich drogach

Choć wielu kierowców deklaruje, że woli jeździć po zmroku – szczególnie na długich trasach – nie zawsze taka jazda jest łatwa. Wystarczy przejechać kilkanaście kilometrów poza miastem, aby zauważyć poważny problem – źle ustawione reflektory w wielu samochodach. Kiedy auto takie jedzie z naprzeciwka, może oślepić kierowcę. Jeszcze gorzej jest, kiedy samochód ze źle ustawionymi światłami jedzie za nami, przez cały czas nas oślepiając – i gdy nie pomaga przestawienie lusterek. Jak wynika z raportu, przedstawionego przez markę ProfiAuto, aż 25% samochodów na polskich drogach ma nieprawidłowo ustawione reflektory. Z kolei zgodnie z informacjami Komendy Głównej Policji braki w oświetleniu pojazdów były przyczyną aż 30% wypadków z powodów technicznych w 2019 roku. Z tego powodu warto zadbać o prawidłowe oświetlenie jesienią i zimą. Nie tylko po to, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, ale też by nie oślepiać innych kierowców.

Jak zadbać o prawidłowe oświetlenie samochodu?

Starasz się zawsze mieć w aucie kilka zapasowych żarówek i wystarczy Ci, że w czasie badania technicznego samochodu diagnosta stwierdza, że światła świecą prawidłowo? Oczywiście, jest to absolutne minimum. Należy jednak pamiętać, że przez kolejne 12 miesięcy ustawienie świateł może się zmienić i mogą na przykład świecić gorzej, strumień światła może zostać skierowany w górę lub lampy mogą stać się mniej przejrzyste. Warto więc dodatkowo zadbać o prawidłowe oświetlenie. Jak to zrobić?

Samodzielna wymiana żarówek – czy to dobry pomysł?

Większość kierowców samodzielnie wymienia żarówki w samochodzie. Niestety, w wielu przypadkach skutkuje to nieprawidłowych ustawieniem strumienia światła. Po wymianie żarówki – szczególnie jeśli są to światła mijania lub drogowe – warto udać się do stacji diagnostycznej i sprawdzić, czy są dobrze ustawione. Z reguły nie kosztuje to więcej niż kilkanaście złotych i zajmuje kilka minut. Dodatkowo, jeśli wymiana żarówki wymaga nieco więcej pracy, na przykład trzeba zdjąć zderzak lub osłonę chłodnicy, także warto wybrać się do specjalisty.

Z drugiej jednak strony warto mieć w samochodzie kilka zapasowych żarówek. Jak wiadomo, auto lubi psuć się w najgorszym momencie – dlatego żarówki często przepalają się na długich trasach, oczywiście w nocy. Aby nie musieć jechać bez działającego światła, można wymienić żarówkę samodzielnie – a nazajutrz udać się na szybką kontrolę oświetlenia.

Wiele osób zastanawia się, czy po wymianie jednej żarówki trzeba wymienić również drugą – na przykład w światłach mijania. Warto to zrobić, aby obydwie żarówki świeciły tak samo. Jeśli jedna będzie słabsza, może nie zapewniać dobrej widoczności. A oprócz tego za kilka dni może okazać się, że ona również będzie wymagała wymiany. Lepiej wymienić dwie żarówki za jednym razem. Jest to szczególnie istotne w przypadku żarówek ksenonowych.

Jakie żarówki do samochodu wybrać?

Wystarczy pójść do dowolnego sklepu motoryzacyjnego (a nawet do supermarketu) i podejść do stoiska z żarówkami samochodowymi. Prawdopodobnie znajdziesz tam kilkadziesiąt, a nawet kilkaset rodzajów żarówek. Które z nich wybrać i czym się różnią? Czy zapewnienia producentów, że dana żarówka zapewni doskonałą widoczność w nocy, są prawdziwe?

Przede wszystkim wybierz żarówki, które przeznaczone są do danego modelu samochodu. Niestety, niektórzy kierowcy montują żarniki ksenonowe do zwykłych reflektorów halogenowych – takie postępowanie może być bardzo niebezpieczne. Może to oślepiać innych kierowców, a nawet doprowadzić do przepalenia przewodów.

Postaw też na dobrą jakość. Niestety, najtańsze żarówki mogą okazać się zawodne i mogą wymagać szybkiej wymiany. Nie warto także decydować się na żarówki typu long-life. Z reguły dają one o wiele mniej światła, więc w okresie jesienno-zimowym nie jest to dobry wybór.

Wymiana reflektorów – czy warto?

Lampy samochodowe to jeden z tych elementów, które szybko się zużywają. Z reguły jednak nie zwracamy na to uwagi. Dopiero po zamówieniu nowych lamp i zdemontowaniu starych jesteśmy zaskoczeni tym, jak zmatowione i zniszczone są nasze dotychczasowe reflektory. Jeśli więc Twoje auto ma już kilka lub kilkanaście lat i zauważyłeś, że widoczność na drodze po zmroku nie jest najlepsza, nawet gdy włączasz długie światła, to warto zastanowić się nad wymianą lamp. Inną opcją może być regeneracja kloszy reflektorów. Najlepiej w każdej sytuacji przekalkulować, która opcja będzie bardziej opłacalna pod względem finansowym.

Mandat za złe oświetlenie pojazdu

Zastanawiasz się, czy policja może wystawić mandat za niedziałającą żarówkę w samochodzie? Tak, choć z reguły kończy się na upomnieniu i poinformowaniu kierowcy, aby wymienił żarówkę na najbliższej stacji. Zgodnie z przepisami przepalona żarówka może oznaczać zły stan techniczny pojazdu. Grozi za to mandat w wysokości od 50 do 200 zł. Przed dłuższą trasą warto zatem sprawdzić, czy wszystkie światła działają.

To samo dotyczy sytuacji, gdy lampy i reflektory są szczególnie zaniedbane. W tym przypadku kierowcy również grozi mandat w wysokości do 200 zł. Raz na jakiś czas policja przeprowadza również specjalne akcje, podczas których kontroluje oświetlenie w samochodach. Warto więc – dla własnego bezpieczeństwa i po to, aby uniknąć ewentualnej kary – dbać o oświetlenie w samochodzie.

Jak zadbać o oświetlenie samochodu jesienią – podsumowanie

Odpowiednie oświetlenie samochodu to jedna z tych rzeczy, które warto skontrolować jesienią – na przykład wtedy, gdy wybieramy się na wymianę opon. Można przy okazji sprawdzić, czy światła działają prawidłowo i czy w bagażniku lub w schowku mamy kilka zapasowych żarówek. Takie działanie w połączeniu z nieco wolniejszą, ostrożną jazdą może w okresie jesienno-zimowym zapewnić bezpieczeństwo zarówno nam, jak i innych użytkownikom drogi – w szczególności pieszym.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty