Jak jeździć oszczędniej samochodem i obniżyć spalanie

Oszczędna jazda samochodem to coś, czego każdy kierowca chciałby się nauczyć. Z drugiej jednak strony codzienny pośpiech, stres podczas wzmożonego natężenia ruchu czy konieczność ciągłego zwalniania i zatrzymywania pojazdu mogą zwiększać zużycie paliwa. Czy istnieją złote zasady, dzięki którym oszczędna jazda może być nie tylko możliwa, ale też prosta? Oczywiście, że tak! Poznaj dziesięć zasad oszczędnej jazdy.
Oszczędna jazda – dlaczego warto?
Dla większości kierowców odpowiedź będzie oczywista – po to, aby jak najmniej wydawać na paliwo. I bez wątpienia jest to prawda. W końcu żaden kierowca nie przepada za tym momentem, kiedy trzeba odwiedzić stację benzynową i zatankować auto. A jeśli dodatkowo pojazd sporo pali i trzeba tankować go często, to zdecydowanie może obciążać portfel.
Okazuje się jednak, że oszczędna jazda może też pozwolić na inne oszczędności. Chodzi tutaj o różne komponenty auta. Zbyt gwałtowne przyspieszanie, nerwowa zmiana biegów czy ciągła zmiana prędkości nie służą silnikowi. Nasze auta wolą spokojną, przemyślaną jazdę. Tak, aby wszystkie komponenty silnika zdążyły dobrze się naowilić, rozgrzać oraz by poszczególne części nie ulegały przedwczesnej eksploatacji.
Warto także wspomnieć o aspekcie ekologicznym. Dziś szczególnie modne stają się auta hybrydowe czy elektryczne, a silniki spalinowe powoli odchodzą do lamusa – choć do tego jeszcze długa droga. Niemniej jednak warto wiedzieć, że ecodriving oznacza jazdę nie tylko oszczędną, ale też ekologiczną – bo im mniej spalin będzie emitowane, tym w lepszym stanie będzie nasza planeta.
Dziesięć zasad oszczędnej jazdy
Pora zatem na konkrety. Jak jeździć, żeby oszczędzać – paliwo, samochód i środowisko? Oto dziesięć prostych zasad, które warto wprowadzić w życie już od dzisiaj. Wystarczy kilka dni, aby weszły one w nawyk – a naprawdę warto!
1. Dobrze zaplanuj trasę
Zanim wyruszysz w trasę, skorzystaj z GPS-a i zobacz, która droga będzie najkrótsza i czy możesz ominąć ewentualne korki. Może uda Ci się znaleźć skrót lub bardziej dogodny dojazd, dzięki któremu zaoszczędzisz nie tylko paliwo, ale też czas? Dotyczy to w szczególności tras, którymi nie jeździsz na co dzień – choć można również sprawdzić, czy da się zoptymalizować trasę do pracy.
2. Pierwszy bieg tylko do ruszania
Zbyt długa jazda na pierwszym biegu po ruszeniu samochodem w istotny sposób zwiększa zużycie paliwa. Pamiętaj: pierwszy bieg służy tylko do ruszania. Gdy auto zacznie wolno się toczyć, od razu wrzuć drugi bieg.
3. Ruszaj z miejsca od razu
Po uruchomieniu auta od razu ruszaj. Pojazd rozgrzewa się szybciej w ruchu, a nie na postoju, nie ma więc powodu, aby zwlekać z ruszaniem po uruchomieniu pojazdu. Grzanie silnika na postoju nie jest najlepszym pomysłem – chyba, że Twoje auto wyposażone jest w webasto.
4. Zadbaj o płynność jazdy
To jedna z najważniejszych zasad oszczędnej jazdy. Gwałtowne przyspieszanie i hamowanie w istotny sposób zwiększa zużycie paliwa. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie płynne, delikatne przyspieszanie. To samo dotyczy hamowania. Spokój i opanowanie może być tutaj na wagę złota – i to dosłownie.
5. Płynnie zmieniaj biegi
Umiejętna zmiana biegów to kolejny sposób na oszczędność paliwa. Doświadczeni kierowcy potrafią wsłuchać się w głos pojazdu – a ten z reguły daje znać, kiedy potrzebuje zmiany biegu, szczególnie na wyższy. Kiedy zauważysz wzrost obrotów i specyficzny hałas, delikatnie zmień bieg. W ten sposób cały czas utrzymasz niskie spalanie paliwa, a auto będzie poruszać się płynnie.
6. Nie przesadzaj z prędkością
No właśnie – jeśli kiedyś zdarzyło Ci się docisnąć gaz na autostradzie do sporej prędkości, pewnie zauważyłeś, że wskaźnik poziomu paliwa zaczął szybko opadać. Niestety, przy bardzo dużej prędkości, np. 150 km/h lub wyższej, paliwa spalane jest o wiele szybciej. Lepiej więc zachować rozsądną prędkość – także dla bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników drogi.
7. Regularnie sprawdzaj stan pojazdu
Aby jeździć oszczędnie, należy regularnie sprawdzać stan auta. Łożyska, filtry, oleje, ciśnienie w oponach, stan opon czy wyważenie kół – wszystko to wpływa na tempo spalania. Dzięki regularnym przeglądom masz także większe szanse na uniknięcie poważnych, kosztownych napraw.
8. Postaraj się zmniejszyć ciężar pojazdu
Wozisz w bagażniku mnóstwo przedmiotów, których prawdopodobnie nie będzie używał? Zapasowe obuwie, zabawki dzieci, trochę narzędzi czy sprzętu biwakowego… Wszystko to może sprawiać, że ciężar pojazdu będzie większy, a to także ma wpływ na spalanie. Jeśli nie musisz – nie woź ze sobą zbyt wielu rzeczy, dodatkowego bagażnika, a nawet koła zapasowego (jeśli jeździsz tylko kilka kilometrów do pracy). W ten sposób możesz odchudzić auto nawet o kilkadziesiąt kilogramów, co z pewnością pozwoli na mniejsze spalanie.
9. Hamuj silnikiem
Hamowanie na tzw. luzie – mimo, że lubiane przez kierowców – nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zużycie paliwa może wtedy wzrastać. Lepiej hamować tradycyjnie, czyli silnikiem, redukując biegi. Uwaga: wrzucanie na luz na mokrej i śliskiej powierzchni może sprawić, że stracisz kontrolę nad autem – zimą zawsze hamuj silnikiem!
10. Obserwuj sytuację i przewiduj
Złota zasada oszczędnej jazdy – uważnie obserwuj sytuację na drogę, jedź ostrożnie i przewiduj. Dzięki temu unikniesz gwałtownego hamowania, przyspieszania i innych manewrów, które powodują zwiększenie zużycia paliwa. Warto także utrzymywać stałe prędkości – Twoje auto naprawdę lubi spokojną jazdę!
Jak jeździć oszczędnie – podsumowanie
Jak widzisz, zasady oszczędnej jazdy wcale nie są skomplikowane. Warto je poznać i wprowadzić w życie, a z czasem wejdą Ci w nawyk. Nie bez powodu ecodriving jest tak popularny na całym świecie. W końcu pozwala na spore oszczędności, w tym na ekonomiczną i ekologiczną jazdę, a także na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.