Najczęstsze oszustwa przy kupnie używanego samochodu
Planujesz zakup używanego samochodu, ale obawiasz się, że padniesz ofiara oszustwa? Wiele nasłuchałeś się o nieuczciwych sprzedawcach, którzy oferują auta z ukrytymi usterkami? Dowiedz się, jakie są najczęstsze oszustwa przy sprzedaży używanego samochodu. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio się przygotować do zakupu i dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby uchronić się przed sztuczkami nieuczciwych sprzedawców!
Jakie pułapki czekają na osoby, które chcą kupić używane auto?
Rynek używanych samochodów w Polsce kwitnie. Wystarczy wejść na dowolny portal sprzedażowy, aby znaleźć mnóstwo ofert samochodowów. Niektóre z nich sprzedawane są przez osoby prywatne, inne przez niewielkie, jednoosobowe firmy, a jeszcze inne przez autokomisy. Oczywiście nie brakuje również salonów samochodowych czy autoryzowanych dilerów. Najczęściej jednak samochody używane kupujemy od osób prywatnych czy w niewielkich firmach, które na sprzedaż mają kilka lub kilkanaście samochodów.
Pułapek, które mogą czyhać na osoby zainteresowane zakupem używanego auta, może być naprawdę sporo. Niestety, wśród sprzedawców takich pojazdów bardzo często zdarzają się osoby nieuczciwe, które nad dobro klienta przedkładają swój zarobek. W efekcie w internecie bardzo często pojawiają się nieuczciwe oferty. Jakich oszustw najczęściej dopuszczają się sprzedawcy używanych samochodów?
Cofnięty licznik
To chyba jedna z tych rzeczy, których najbardziej boją się osoby kupujące używany samochód. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu sprzedawcy używanych aut bardzo często decydowali się na cofanie liczników. W efekcie na rynku było mnóstwo starszych, zniszczonych samochodów, które rzekomo miały na liczniku 150 tys. km przebiegu. Obecnie jednak do takiego oszustwa dochodzi stosunkowo rzadko, m.in. z uwagi na systemy, które mają na celu monitorowanie przebiegu samochodów. Przebieg jest notowany przy każdym przeglądzie samochodu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy stan auta pokrywa się z przebiegiem. Można to ocenić na przykład po stopniu zniszczenia tapicerki czy kierownicy. W razie wątpliwości warto sprawdzić przebieg samochodu na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/, podając numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. Uczciwy sprzedawca nie będzie miał kłopotu z podaniem Ci tych informacji.
Ukryte usterki
Niestety, nie wszystkie usterki widać gołym okiem – i sprzedawcy bardzo chętnie to wykorzystują. Niejednokrotnie zdarza się, że podczas oględzin auta sprawdzamy tylko jego wnętrze i to, jak samochód wygląda pod maską. Rzadziej decydujemy się na wizytę autem w warsztacie lub na stacji diagnostycznej. Przed zakupem samochodu warto jednak poświęcić nieco więcej czasu na dokładne zapoznanie się z jego stanem technicznym. Osoby, które nie znają się na autach zbyt dobrze, mogą skorzystać z pomocy specjalisty, np. z zaprzyjaźnionego warsztatu. Innym rozwiązaniem jest wizyta na stacji diagnostycznej. Obecnie można również skorzystać z usług firm, które specjalizują się w sprawdzaniu aut przed zakupem.
Sprzedaż kradzionego samochodu
Zdarzają się również sytuacje, gdy sprzedawcy są na tyle nieuczciwi, że decydują się na sprzedaż kradzionego samochodu. Choć w ostatnich latach kradzieże aut dokonywane są w Polsce coraz rzadziej, a większość złodziei decyduje się raczej na sprzedaż takich auta na części lub wywóz ich za granicę, to nadal można trafić na oferty, gdzie przedmiotem sprzedaży jest auto z kradzieży. I w tym przypadku warto sprawdzić auto na https://historiapojazdu.gov.pl/ – w ten sposób można upewnić się, że samochód nie został skradziony i jego sprzedaż jest legalna. Niestety, zakup kradzionego auta może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, dlatego warto ograniczyć zaufanie do sprzedawcy i upewnić się, że pod względem prawnym auto jest w porządku.
Zatajenie wypadku samochodowego
W przypadku samochodów używanych może zdarzyć się również sytuacja, gdy sprzedawca zataja fakt, iż auto uczestniczyło w wypadku samochodowym. O ile była to drobna stłuczka, to najczęściej nie ma się czym martwić, bo wystarczą drobne naprawy blacharskie. Jeśli jednak doszło do poważnego zderzenia, uszkodzenia mogą być na tyle duże, że jazda takim samochodem może nie być do końca bezpieczna. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy auto brało udział w wypadku, warto skorzystać z pomocy dobrej stacji diagnostycznej. A jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie innego auta, pochodzącego od uczciwego sprzedawcy.
Jak nie paść ofiarą oszustwa?
Nieuczciwi sprzedawcy używanych samochodów mają wiele sposobów na to, aby zachęcić klientów do zakupu. Niestety, bardzo często są skuteczni w swoich działaniach, w efekcie czego do klientów trafiają samochody, które często mogą zagrażać bezpieczeństwu. Z tego powodu przed zakupem samochodu warto przede wszystkich dowiedzieć się wszystkiego o samochodzie, który chcemy kupić, dokładnie sprawdzając jego historię. Oprócz tego warto zapoznać się z opiniami na temat sprzedawcy. Często wystarczy popytać wśród znajomych – wiele osób ma swoich zaufanych sprzedawców samochodów, w których zawsze kupują nowe auta i nigdy się nie zawiedli. To lepsze rozwiązanie niż kupno samochody od obcej osoby. Dodatkowo warto wesprzeć się opinią specjalisty, na przykład mechanika z warsztatu, z usług którego się korzysta lub kogoś z rodziny, kto wielokrotnie kupował samochody i wie, na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać.