Pierwszeństwo pieszych przy wchodzeniu na pasy

Zmienią się przepisy, dotyczące pierwszeństwa pieszych przy wchodzeniu na pasy. Co dokładnie mówią nowe przepisy? O czym muszą pamiętać kierowcy, a o czym piesi? I przede wszystkim – czy zmiana ta jest korzystna dla uczestników ruchu drogowego?
Decyzja w sprawie pierwszeństwa pieszych zapadła
Jeszcze do niedawna było to jedynie projekt ustawy, jednak w czwartek 21 stycznia 2021 roku Sejm podpisał nowelizację. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 czerwca 2021 roku. Jest to bardzo ważna informacja dla kierowców, a jednocześnie dla pieszych. Co dokładnie się zmieni?
Pierwszeństwo pieszych przy wchodzeniu na pasy
Dotychczas bezwzględne pierwszeństwo mieli piesi, którzy byli na pasach. Kiedy dana osoba znajdowała się na przejściu na pieszych, kierowca był zobowiązany ustąpić jej pierwszeństwa. Przepis ten był bardzo logiczny i doskonale sprawdza się przez wiele lat. Tym bardziej, że wystarczy przejechać autem kilka kilometrów, aby zauważyć, że kierowcy chętnie przepuszczają pieszych, którzy czekają na możliwość przejścia na drugą stronę.
Ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który planuje przejść
Wprowadzenie nowych przepisów oznacza jednak kluczową zmianę. Otóż, zgodnie z nową Ustawą, kierowcy będą zobowiązani ustępować pierwszeństwa nie tylko pieszych na przejściu, ale też tym, którzy do tego przejścia się zbliżają lu wchodzą na pasy. Jest to istotna zmiana, ponieważ niejednokrotnie piesi próbują wtargnąć na jezdnię bez upewnienia się, czy z którejś strony nie zbliża się samochód – a kierowca nie zawsze jest w stanie przewidzieć, czy pieszy planuje wbiec na ulicę, czy może nie.
Od teraz kierowca będzie miał obowiązek zmniejszenia prędkości, tak aby mógł zachować szczególną ostrożność i upewnić się, czy któryś z poruszających się pieszych planuje wejść na przejście lub właśnie się do niego zbliża.
Nowe obowiązki dla pieszych
Zgodnie z przepisami, pieszy ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia na przejście czy na przejazd kolejowy. Ma on jednak pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Co wobec tego się zmieni?
Zakaz używania telefonów przez pieszych
Otóż po wejściu w życie nowej wersji Ustawy, pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu komórkowego. Z punktu widzenia kierowców to bardzo dobra zmiana, gdyż niejednokrotnie zdarza się, że pieszy bez rozejrzenia się czy zachowania jakiejkolwiek ostrożności wchodzi na ulicę, nie zwracając uwagi na to, że zbliżają się samochody.
Takie wtargnięcie na jezdnię może skończyć się tragicznie, a pieszy wpatrzony w ekran telefonu i – co gorsza – z słuchawkami na uszach, nie będzie nawet miał świadomości, że nadjeżdża pojazd. Jest to więc bardzo mądra zmiana, która w istotny sposób poprawi bezpieczeństwo na drodze. Oczywiście przepis dotyczy nie tylko telefonów, ale też innych urządzeń elektronicznych.
Zakaz wchodzenia na jezdnię przed nadjeżdżającym pojazdem
Dodatkowo nowe przepisy zakładają, że pieszy nie może wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed pojazdem. Obecnie takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Od teraz pieszy będzie musiał ocenić, czy nadjeżdżający pojazd będzie w stanie bezpiecznie zahamować i się zatrzymać. W połączeniu z obowiązkiem kierowców do zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy pieszy planuje wejść na jezdnię, przepisy te mają sporą szansę na poprawę ogólnego bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych.
Pierwszeństwo pieszych przy wchodzeniu na pasy – podsumowanie
Końcówka 2020 roku i początek 2021 roku to czas wielkich zmian dla kierowców. Nie muszą już wozić ze sobą prawa jazdy, mogą rejestrować auto w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania, a dodatkowo mogą korzystać z tablic rejestracyjnych właściciela poprzedniego auta, o ile mieszkał w tej samej gminie. Nowe przepisy dotyczyć będą również kwestii pierwszeństwa pieszych przy wejściu na pasy. Planowane zmiany mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo, warto więc zapoznać się z nowymi przepisami i stosować się do nich. Co ważne, dotyczy to nie tylko kierowców, ale też pieszych.