Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Podatek od kupna samochodu w 2021 roku – kto musi go zapłacić?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Podatek od kupna samochodu w 2021 roku – kto musi go zapłacić?

Planujesz zakup samochodu używanego? A może już znalazłeś wymarzone auto i stałeś się jego właścicielem? Jeśli tak, to zanim zaczniesz w pełni cieszyć się nowym nabytkiem, musisz dokonać niezbędnych formalności. Jedną z nich jest podatek od kupna pojazdu, który należy opłacić. Sprawdź, kto musi zapłacić podatek od kupna samochodu w 2021 roku, ile wynosi, jak go opłacić i kto może być zwolniony z tego obowiązku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kupiłeś samochód? Zadbaj o niezbędne formalności

Zakup samochodu wiąże się z kilkoma formalności – również wtedy, gdy jest to auto używane. W pierwszej kolejności należy pamiętać o spisaniu umowy kupna-sprzedaży. Powinna ona zawierać dane sprzedawcy i nabywcy, najważniejsze informacje na temat pojazdu, oświadczenie nabywcy o tym, że zna dokładny stan techniczny auta, cenę za samochód i datę przekazania pojazdu. Ważna jest także informacja na temat tego, która ze stron zapłaci podatek od czynności cywilnoprawnych.

Po dokonaniu transakcji trzeba z kolei pamiętać o opłacenia podatku od kupna samochodu, o przerejestrowaniu samochodu oraz o zakupie ubezpieczenia OC. Opłacenie podatku od kupna samochodu jest niezbędne do tego, aby mój zarejestrować samochód.

Deklaracja PCC-3 po kupnie auta – jak wypełnić?

W celu opłacenia podatku od kupna samochodu należy wypełnić deklarację PCC-3. Aktem prawnym, który reguluje PCC, jest Ustawa z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. W Ustawie tej znajduje się informacja m.in. na temat tego, co jest przedmiotem opodatkowania, jaka jest jego podstawa, jaka jest wysokość podatku i kto jest zwolniony z jego płacenia. Stawka podatku jest zależna od tego, co jest przedmiotem transakcji. W przypadku kupna samochodu wynosi ona 2 proc. wartości pojazdu.

Należy zacząć od wypełnienia formularza PPC-3, który można znaleźć na stronie internetowej https://www.podatki.gov.pl/pcc-sd/pcc/e-deklaracje-pcc/formularze-pcc/. Formularz można wypełnić w formie papierowej lub przez internet. Deklaracja PCC-3 nie jest bardzo skomplikowana. Przed przystąpieniem do wypełnienia formularza należy przygotować umowę kupna-sprzedaży pojazdu, dowód rejestracyjny i dowód osobisty.

Które pola PCC-3 mogą sprawić problem?

Jeśli auto ma mieć dodatkowego współwłaściciela, w rubryce B1 należy zaznaczać pole "podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku". Do druku PCC-3 należy dołączyć specjalny formularz PCC-3/A, w którym znajdą się wszystkie informacje dotyczące dodatkowego właściciela samochodu.

W rubryce C należy opisać przedmiot opodatkowania i treść umowy cywilnoprawnej. W polu 4 podaj informacje takie, jak: marka, model pojazdu, rok produkcji, pojemność silnika, przebieg, numer rejestracyjny, numer nadwozia, rodzaj nadwozia, typ paliwa oraz ewentualne uszkodzenia.

Problem może sprawić także rubryka D. W polu 27 podaj wartość pojazdu w momencie zakupu, czyli cenę, jaką zapłaciłeś za pojazd – na przykład 20 000 zł. Będzie to podstawa opodatkowania. W pola 28, 47 i 54 (Rubryka F) wpisz wartość podatku, którą musisz samodzielnie obliczyć.

Jak obliczyć wysokość podatku od zakupu samochodu?

Wyliczenie wysokości podatku od zakupu samochodu nie jest trudne. Wynosi on 2 proc. wartości pojazdu, wystarczy więc wyliczyć, jaka kwota stanowić będzie taki procent, uwzględniając cenę, którą zapłacono za samochód. Jeżeli za auto zapłaciłeś 20 000 zł, to kwota podatku, czyli 2 proc. od tej kwoty, wynosić będzie 400 zł. Jeżeli natomiast za auto zapłaciłeś 5000 zł, to podatek wynosić będzie zaledwie 100 zł.

Uwaga: w wielu przypadkach kierowcy próbują zaniżać wartość pojazdu, aby obniżyć kwotę podatku. Takie działanie nie ma sensu, gdyż urzędnicy dysponują danymi o wartości rynkowej pojazdów, mogą więc ją sprawdzić. Jeśli więc dostałeś spory upust albo kupiłeś auto "po znajomości" za połowę ceny rynkowej, kwotę podatku wylicz nie od kwoty, którą zapłaciłeś, ale od kwoty, będącej realną wartością rynkową pojazdu.

Przykładowo jeżeli kupiłeś za 2000 zł samochód, który warto jest 4000 zł, bo Twój znajomy chciał jak najszybciej pozbyć się pojazdu i zależało mu, aby oddać go w dobre ręce, to kwotę podatku wylicz od kwoty 4000 zł. Podatek w tym przypadku wynosić będzie 80 zł.

Podatek od kupna samochodu – kto musi go zapłacić?

Do zapłacenia podatku w większości przypadków zobowiązany jest nabywca używanego auta, jeśli kupił je od osoby prywatnej. Jeżeli auto kupione zostało z salonu, z komisu lub od osoby, która prowadzi firmę, to kupujący może otrzymać fakturę VAT lub fakturę VAT -marża. W takiej sytuacji nie musi on wnosić opłaty podatkowej, ponieważ za opłacenie podatku odpowiada sprzedający.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, podatek od kupna samochodu używanego może opłacić zarówno kupujący, jak i sprzedający. Przyjęło się jednak, że podatek płacony jest przez osobę, która kupiła samochód. Warto jednak określić tę kwestię w umowie, tak aby później nie pojawiły się żadne wątpliwości. Jeśli natomiast sprzedawca zaproponuje, że to on opłaci podatek, nic nie stoi na przeszkodzie – choć zdarza się to niezwykle rzadko.

Zwolnienie z podatku od kupna samochodu – kto może skorzystać?

Istnieje kilka sytuacji, w których nabywca nie musi płacić podatku od kupna samochodu. Jedną z nich jest sytuacja, kiedy wartość zakupionego pojazdu nie przekracza 1000 zł. Podatku nie trzeba płacić również wtedy, gdy zakupiony samochód jest w stanie egzekucyjnym lub upadłościowym.

Tak jak wspomniane zostało wyżej, podatku nie trzeba płacić również wtedy, gdy auto zostało kupione w komisie czy firmie, prowadzonej przez sprzedawcę. Wtedy to on ma obowiązek rozliczenia się z fiskusem. W tym przypadku warto jednak zawrzeć odpowiedni punkt w umowie kupna-sprzedaży, aby mieć pewność, że obowiązek opłacenia podatku spoczywa na sprzedawcy, a kupujące jest z niego zwolniony. Takie pismo może przydać się w momencie, gdy urząd będzie miał wątpliwości co do tego, że nabywca nie uiścił stosownej opłaty.

Z płacenia podatku od kupna samochodu zwolnione są także osoby niepełnosprawne, legitymujące się orzeczeniem o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub też orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu. Osoba taka musi jednak wykorzystywać to auto wyłącznie na własne potrzeby, jeśli chce być zwolniona z podatku.

Jak zapłacić podatek od zakupu samochodu?

Termin na opłacenie podatku od kupna samochodu to 14 dni od daty dokonania zakupu. Warto zapłacić go jak najszybciej, ponieważ w niektórych przypadkach urzędnicy mogą zakwestionować kwotę zakupu pojazdu uznając, że ta jest zbyt niska. W takiej sytuacji są dwie opcje – można albo dopłacić różnicę, którą wyliczył urzędnik, albo odwołać się od jego decyzji. Niemniej jednak może to zająć trochę czasu, dlatego lepiej wypełnić PCC-3 i opłacić podatek od razu po zakupie używanego samochodu.

Aby zapłacić podatek od kupna samochodu, należy albo udać się do urzędu, albo uiścić odpowiednią opłatę online. Warto również upewnić się, że nie będą wymagane żadne dodatkowe załączniki. Po dokonaniu przelewu można zadzwonić do urzędu, aby upewnić się, że kwota podatku się zgadza i że wszystko niezbędne formalności zostały dokonane. Należy także pamiętać o potwierdzeniu dokonania wpłaty z tytułu podatku za zakup auta, gdyż będzie ono niezbędne podczas rejestracji pojazdu.

Nie zapłaciłem podatku od kupna pojazdu – co robić?

W przypadku nieopłacenia podatku od zakupu samochodu, nabywcę mogą spotkać bardzo nieprzyjemne konsekwencje – włącznie z uznaniem tego jako przestępstwo skarbowe. Jeśli osoba, która kupiła auto, sama przyzna się do błędu, może złożyc specjalne pismo, tzw. czynny żal, a także opłacić podatek wraz z odsetkami.

Jeśli natomiast przewinienie zostanie wykryte przez Urząd Skarbowy, bo nabywca nie opłaci podatku w ciągu 14 dni od kupna pojazdu, to konsekwencje mogą być o wiele bardziej poważne. Wysokość kary zależy od urzędnika, może ona jednak być bardzo surowa. W 2021 roku kara ta wynosi od 280 zł do nawet 56 000 zł – choć z reguły oscyluje blisko dolnej granicy. Zdecydowanie jednak nie warto ryzykować.

Podatek od kupna samochodu w 2021 roku – podsumowanie

Choć wielu kierowcom, szczególnie tym, którzy kupują swoją pierwsze auto, formalności wydają się skomplikowane, wcale takie nie są. Należy tylko zadbać o to, aby krok po kroku dopełnić każdej z nich – od wypełnienia deklaracji PCC-3 i opłacenia podatku od kupna samochodu, aż po rejestrację auta i zakup ubezpieczenia OC. W większości przypadków wszystkie te formalności mogą zająć jeden lub dwa dni – dlatego też warto zająć się nimi od razu, aby jak najszybciej cieszyć się swoim nowym samochodem.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty