Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Podatek od kupna samochodu – ile wynosi i kto musi go zapłacić?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Podatek od kupna samochodu – ile wynosi i kto musi go zapłacić?

Kupiłeś wymarzony samochód i nie jesteś pewien, jakich formalności powinieneś dokonać? Podstawowe obowiązki nabywcy to opłacenie podatku od kupna samochodu, zadbanie o ubezpieczenie OC oraz rejestracja pojazdu. Największym zmartwieniem nowych właścicieli samochodów jest bez wątpienia podatek od czynności cywilnoprawnej – podpowiadamy, ile wynosi, kto powinien go zapłacić i w jakich sytuacjach można go uniknąć.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Formalności niezbędne po zakupie auta

Choć zarówno osoba sprzedająca samochód, jak i nowy nabywca, zobowiązani są do dokonania pewnych formalności, większość z nich jest obowiązkiem kupującego. To nowy właściciel auta musi zadbać o zarejestrowanie pojazdu, o ubezpieczenie OC oraz o opłacenie podatku od kupna samochodu. Warto zadbać o formalności już podczas zakupu samochodu. Najważniejszym dokumentem jest umowa kupna/sprzedaży. Powinna ona zawierać szczegółowe dane sprzedawcy i nabywcy, wszystkie informacje na temat pojazdu, oświadczenie nabywcy o tym, że zna stan techniczny auta, cenę i datę przekazania pojazdu, a także bardzo ważną informację na temat tego, która ze stron zapłaci podatek od czynności cywilnoprawnych.

Kupno samochodu a podatek – kto powinien go zapłacić?

Do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych z reguły zobowiązany jest nabywca samochodu. Warto wiedzieć, że ustawa przewiduje inne rozwiązania – możliwa jest również sytuacja, w której to sprzedawca auta zapłaci podatek lub obie strony podzielą się nim po połowie. Bardzo ważne jest, aby w umowie kupna/ sprzedaży pojazdu określić, która ze stron zapłaci podatek – dzięki temu będzie można uniknąć późniejszych nieporozumień.

Jak opłacić podatek po kupnie auta?

Aby opłacić podatek od kupna samochodu, należy udać się do Urzędu Skarbowego w swoim miejscu zamieszkania. Niezbędne będzie wypełnienie wniosku PCC-3, czyli Deklaracji od czynności cywilnoprawnych. W niektórych przypadkach może być potrzebne dołączenie załączników – podczas składania dokumentu warto upewnić się w Urzędzie, czy nie ma przypadkiem takiej konieczności.

Ile wynosi podatek od kupna pojazdu?

Podatek, który zobowiązany jest zapłacić każdy, kto nabył auto, wynosi 2% od wartości rynkowej samochodu. Kupujący ma 14 dni na to, aby zapłacić podatek – warto jednak dokonać tego od razu po zakupie pojazdu, aby w razie nieprzewidzianych zdarzeń, na przykład stłuczki, uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od kupna samochodu?

Istnieje kilka sytuacji, w których nie ma konieczności płacenia podatku od kupna pojazdu. Jedną z nich jest sytuacja, w której wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 złotych. Podatku nie trzeba płacić również wtedy, gdy zakupiony pojazd jest w stanie egzekucyjnym lub upadłościowym. Trzecia sytuacja, w której nie trzeba płacić podatku od kupna samochodu dotyczy pojazdów, które nie zostały nabyte od osób prywatnych, sporadycznie sprzedających samochody. Jeśli auto zostało zakupione od przedsiębiorcy lub podmiotu, który płaci podatek VAT i podatek dochodowy, nabywca nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnej. Należy jednak upewnić się, że nie ma takiej konieczności oraz zawrze\ć odpowiedni punkt w umowie.

Co bardzo ważne, nabywcy pojazdów mogą również otrzymać odpowiednie ulgi. Można na nie liczyć, jeśli zakupiony pojazd został kupiony przez osobę niepełnosprawną, która chce wykorzystywać go na własne potrzeby – warto o tym pamiętać.

Nowe auto? Formalności nie takie straszne!

Choć wiele osób martwi się, że zakup samochodu powoduje wiele obowiązków formalnych, nie jest wcale tak źle – podatek od kupna samochodu i rejestracja auta nie muszą być czasochłonne. Nie należy również zapominać o ubezpieczeniu – wielu nabywców samochodów decyduje się na korzystanie z obecnego ubezpieczenia do końca trwania polisy. Jak widać, nie trzeba wiele, aby w pełni cieszyć się nowym autem – odrobina czasu i cierpliwości!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty