Popularne wykluczenia z ubezpieczenia AC
Ubezpieczenie AC dla samochodu osobowego to doskonały sposób na rozszerzenie swojej podstawowej ochrony w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych. To również bardzo dobre zabezpieczenie swojego majątku na wypadek, gdyby doszło do bardo poważnego zdarzenia drogowego z udziałem ubezpieczonego lub samochód został po prostu skradziony. W takiej sytuacji, koszty napraw czy w ogóle samego samochodu mogłyby być naprawdę obciążające. Dzięki AC bierze je na siebie ubezpieczyciel. Warto jednak wiedzieć, kiedy Twoja [polisa AC](https://www.porowneo.pl/ubezpieczenia/samochodu/ubezpieczenie-ac-autocasco) nie zadziała.
Jak działa polisa AC
Ubezpieczenie AC, czyli auto casco to ochrona finansowa dla właściciela pojazdu. Ubezpieczenie działa w momencie gdy samochód zostanie zniszczony częściowo lub całkowicie na skutek działania samego kierowcy. Jeżeli bowiem do uszkodzenia dojdzie z winy innego uczestnika ruchu, to on ze swojego OC odpowiada finansowo za zniszczenia. Auto casco działa również w momencie, gdy sprawca zniszczenia jest nieznany. Takie sytuacje mają często miejsce na parkingu. Nieuważny kierowca, który wyjeżdża lub wjeżdża nieostrożnie na miejsce parkingowe może zarysować cudzy samochód lub nawet w niego uderzyć. Jeżeli poczeka na właściciela zniszczonego auta lub zostawi jakiś kontakt do siebie, to sprawa jest rozwiązana. Jeżeli jednak odjedzie z miejsca zdarzenia, to właściciel zniszczonego samochodu musi samodzielnie sobie z tą sytuacją poradzić. Może to zrobić właśnie w ramach auto casco. To ubezpieczenie działa również w sytuacji, gdy samochód zostanie zniszczony na skutek aktu wandalizmu. Zdarzają się takie sytuacje, że auta zaparkowane pod blokiem mają powybijane szyby czy porysowany lakier. To często młodzieżowe zabawy prowadzą do takich skutków. Próżno jednak szukać sprawcy, jest to bowiem niemożliwe. I wreszcie, AC to ubezpieczenie, które działa w momencie kradzieży samochodu. Kradzież to bardzo przykre, ale i kosztowne doświadczenie. Nikt bowiem samochodu za darmo nie ma, trzeba za niego płacić. W momencie kradzieży jest to więc bardzo wymierna strata. Dzięki ubezpieczeniu AC, można sobie z nią nieco łatwiej poradzić.
Wyłączenia w polisie ubezpieczeniowej
Wyłączenia w polisie ubezpieczeniowej, to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie bierze na siebie odpowiedzialności finansowej za powstałą szkodę. Wyłączenia mają chronić przede wszystkim towarzystwa ubezpieczeniowe przed próbami wyłudzeń poprzez celowe narażanie swojego majątku na utratę lub pozorną utratę. Dzięki temu skłaniają właścicieli do większej dbałości – większa szansa na niższą składkę i wypłatę ubezpieczeń, a z drugiej strony zabezpieczają się przed seriami nieuprawnionych wypłat. Ubezpieczenie ma bowiem działać w czasie zdarzenia losowego, a nie wynikającego z niefrasobliwości, nieuwagi czy celowego narażenia.
Wyłączenia w ubezpieczeniu AC
Najczęściej występujące wyłączenia w auto casco zamykają się zaledwie w kilku sytuacjach. Oczywiście, poszczególne towarzystwa mogą tę listę powiększyć, rozszerzyć. Jednak zasadniczo, jest to zaledwie parę zdarzeń. Przede wszystkim prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. To główne i najważniejsze wyłączenie. Jeżeli do zdarzenia dojdzie dlatego, że sprawca prowadził samochód pod wpływem alkoholu, towarzystwo ubezpieczeniowe nie uwzględni tego zdarzenia i nie wypłaci odszkodowania. Prowadzenie samochodu bez uprawnień jest drugim bardzo istotnym i popularnym wyłączeniem. Jego obecność jest dość oczywista. Prowadzenie samochodu bez uprawnień to celowe i świadome narażanie siebie i innych uczestników drogi na zdarzenie. Towarzystwo nie będzie za taką lekkomyślność odpowiadało. Nieuważność, lekkomyślność czy brak ostrożności również często jest podejmowany przez różnorodne towarzystwa, jako powód do wyłączenia odpowiedzialności i niewypłacenia świadczenia. Chodzi tutaj o pozostawienie kluczyków w samochodzie, co znacznie zwiększa ryzyko kradzieży. Pozostawienie samochodu bez należytej opieki w miejscu niebezpiecznym i inne, podobne zachowania. Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania również wtedy, gdy samochód nie zostanie poddany obowiązkowemu badaniu technicznemu. Takie badanie, wykonywane na stacji kontroli pojazdów, jest formą weryfikacji sprawności auta. Jako takie ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa. Jeżeli kierowca nie wykona takiego przeglądu, to znaczy, że naraża siebie i innych uczestników ruchu, a takich działań towarzystwo nie będzie finansować. I na koniec, wyłączeniem objęte jest również celowe zniszczenie swojego pojazdu właśnie po to, by otrzymać ubezpieczenie, udział w rajdach, wyścigach czy nielegalnych pościgach samochodowych. Towarzystwo nie odpowiada również za zniszczenia, jeżeli auto ucierpiało w trakcie protestów, blokad, manifestacji lub przestępstwa. Widać zatem, że wyłączenia te to dość oczywiste i zrozumiałe sytuacje. Trudno bowiem oczekiwać od towarzystwa ubezpieczeniowego, że będzie finansowało komuś zabawy lub też pozwoli sobie na nieuprawnione lub nieuzasadnione wypłacanie odszkodowania. Wymienione sytuacje to zdarzenia raczej ekstremalne, które w normalnym użytkowaniu pojazdu się nie pojawiają.