Praca w Uber a ubezpieczenie OC

Uber jest to aplikacja na urządzenia mobilne, za pomocą której można zamówić dla siebie przejazd z jednego punktu w danym mieście, do drugiego punktu w tej samej miejscowości. Wystarczy założyć konto w aplikacji, zalogować się i zgłosić chęć przejazdu na wskazanej trasie. Zalogowani do aplikacji kierowcy odpowiadają na zgłoszenie i ten, który jest najszybszy ma ten właśnie kurs przydzielony. Klient od razu wie, ile będzie go ten przejazd kosztował i może również automatycznie wykonać przelew ze swojego konta na konto firmy Uber. Kierowca nie pobiera opłaty za przejazd, ma obowiązek pojechać trasą najkrótszą i najszybszą, a gdyby się okazało, że dało się przejechać taniej, to kierowca reguluje różnicę w opłacie, a pasażer płaci tę mniejszą kwotę.
Kto może zostać kierowcą
Kierowcą może zostać niemalże każdy. Wystarczy mieć prawo jazdy dłużej niż rok, auto młodsze niż dziesięcioletnie i czystą kartotekę. Kierowca, który chce świadczyć usługi w ramach Uber musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności, ale również o tym, że nigdy nie toczyła się przeciwko niemu sprawa o przestępstwo drogowe. Taki kierowca musi też prowadzić własną działalność gospodarczą, ponieważ współpraca ma charakter współpracy między przedsiębiorcami. To kierowca rozlicza za siebie podatki z uzyskanych dochodów i to kierowca opłaca za siebie ZUS.
Koszty związane z samochodem
Uber dba o swoich kierowców i w wyjątkowych sytuacjach partycypuje w kosztach utrzymania tych pojazdów. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kierowcy do przewożenia pasażerów wykorzystują własne, prywatne samochody, nie dostają pojazdów od firmy. Dla zachowania wysokich standardów świadczonych usług, firma Uber decyduje się czasem na sfinansowanie myjni samochodowej, czy też zwraca koszty za przejazd drogami płatnymi, np. autostradą, gdy klient sobie taki kurs zamówi. Na tym jednak nie kończą się przecież koszty związane z utrzymaniem samochodu. Pojazd również trzeba od czasu do czasu naprawić czy wykonać mu przegląd lub badanie techniczne, które kierowca Ubera musi mieć zawsze aktualne. Niewątpliwie obowiązkowym kosztem, który należy pokryć jest również ubezpieczenie OC samochodu.
Ubezpieczenie OC dla kierowcy Ubera
W tym temacie sprawa zaczyna się nieco komplikować. Kierowcy Ubera to osoby, które mają auta nieoznakowane, nie są również zarejestrowane w żadnej oficjalnej bazie, jeżeli chodzi o prowadzenie działalności polegającej na przewożeniu osób. Mogą więc z powodzeniem kupić ubezpieczenie OC dla osób prywatnych. Jest to jeden z elementów, który stanowi kość niezgody między kierowcami Ubera i taksówkarzami. Zarejestrowani taksówkarze, zgłaszając swoje auto do ubezpieczenia muszą podać ubezpieczycielowi informację, że ich samochód służy również do przewozu osób. To powoduje, że ubezpieczenie OC automatycznie jest droższe, muszą więc więcej płacić. Kierowcy Ubera nie mają obowiązku zgłaszania przewozu, ponieważ nie pracują tam w sposób zorganizowany. Można bowiem zalogować się do aplikacji raz w miesiącu i tylko tego dnia wozić pasażerów, a można też logować się codziennie. Zgłaszanie auta jako pojazdu prywatnego pozwala im na opłacenie niższych składek, a zatem koszt samej działalności też jest mniejszy. Ubezpieczeni OC każdy kierowca i tak musi wykupić, jeżeli dodatkowo na swoim samochodzie może zarobić, to jest dla niego opłacalne rozwiązanie. Tym bardziej, że w tych okolicznościach nie musi płacić więcej.