Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Prawo jazdy AM a karta motorowerowa

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Prawo jazdy AM a karta motorowerowa

Zastanawiasz się nad wyrobieniem prawa jazdy kat. AM i nie jesteś do końca przekonany, czy to dobry pomysł? Sprawdź, kto może zrobić takie prawo jazdy, kto jest zobowiązany do jego posiadania i na prowadzenie jakich pojazdów pozwala prawo jazdy AM. Przy okazji dowiesz się, czym różni się ono od znanej i lubianej niegdyś karty motorowerowej.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy AM?

Prawo jazdy kat. AM uprawnia kierowcę do kierowania lekkim czterokołowcem o maksymalnej masie do 350 kg, rozwijającym prędkość maksymalnie do 45 km/h. Osoba posiadająca takie uprawnienia, może jeździć między innymi skuterem czy motorowerem. Dodatkowo jednak istnieje możliwość prowadzenia pojazdów czterokołowych lekkich – takich jak popularne dzisiaj quady.

Prawo jazdy AM a karta motorowerowa – czym się różnią?

Jeszcze kilka lat temu młode osoby miały możliwość wyrobienia karty motorowerowej, która upoważniała do prowadzenia takich pojazdów, jak motorower. Podobnie jak w przypadku karty rowerowej, egzamin kosztował kilkadziesiąt złotych i odbywał się w szkolnej klasie czy nawet na boisku. Od 2013 roku jednak w Polsce kartę motorowerową zastąpiło prawo jazdy kat. AM.

Jaka jest różnica pomiędzy prawem jazdy AM a kartą motorowerową? Prawo jazdy AM pozwala na prowadzenie nie tylko takich pojazdów, jak motorowery, ale też na kierowanie quadami. Karta motorowerowa daje możliwość kierowania wyłącznie motorowerem.

Istotną różnicą jest też to, że wraz ze zmianą z karty motorowerowej na prawo jazdy kat. AM, forma egzaminu zmieniona została na państwową. Obecnie więc nie ma możliwości odbycia egzaminu w szkole. Konieczny jest egzamin państwowy, tak jak w przypadku prawa jazdy kat. B. Niestety, oznacza to znaczący wzrost kosztów w porównaniu do karty motorowerowej, gdzie cena często nie sięgała nawet 100 zł.

Kto może, a kto musi mieć kategorię AM?

Prawo jazdy kat. AM, podobnie jak kilka lat temu karta motorowerowa, to kategoria przeznaczona dla najmłodszych użytkowników dróg. Wyrobić taką kategorię można już od 14 roku życia, jest to więc bardzo dobra wiadomość dla wszystkich nastolatków, którzy chcieliby po raz pierwszy spróbować swoich sił za kierownicą – choćby lekkiego quada. Nastąpiła tutaj zmiana, gdyż o kartę motorowerową mogły ubiegać się osoby, które skończyły 13 lat.

Czy istnieją sytuacje, w których posiada prawa jazdy kat. AM jest niezbędne? Teoretycznie musi je mieć każdy, kto chce prowadzić skuter czy quada, jednak istnieją wyjątki. Jeśli dana osoba posiada prawo jazdy kat. A, B lub C, nie musi mieć kat. AM – gdyż posiada uprawnienia do jazdy wszystkimi pojazdami dla tej kategorii. Jeżeli więc kierowca ma prawo jazdy kat. B, a chce prowadzić skuter czy quada, nie potrzebuje dodatkowej kategorii AM.

Obowiązujące w Polsce przepisy przewidują również sytuację, w której motorowerem chcą jeździć osoby, które ukończyły 18 lat, ale nie mają uprawnień. Jeżeli osoby te urodziły się przed 19 stycznia 2013 roku, mogą jeździć takim pojazdem bez żadnych uprawnień. Przed zmianami w przepisach w 2013 roku obowiązywał przepis, zezwalający im na prowadzenie motoroweru bez dodatkowych uprawnień. Co istotne, osoby nim objęte zachowały to uprawnienie również po nowelizacji. Niemniej jednak osoby, które urodziły się 20 stycznia 2013 roku i później, do jazdy motorowerem potrzebują prawa jazdy kat. AM.

Prawo jazdy kategorii AM – szkolenie i egzamin

Jak wygląda szkolenie i egzamin na kat. AM? Bardzo podobnie jak w przypadku innych kategorii. Kandydat musi więc przejść przez kilka etapów.

Profil kandydata na kierowcę

Po pierwsze, osoba taka musi wyrobić sobie profil kandydata na kierowcę. by to zrobić, należy udać się razem z rodzicem lub opiekunem do Wydziału Komunikacji odpowiednim do miejsca zamieszkania przyszłego kierowcy. Należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy AM, orzeczenie lekarskie, fotografię oraz zgodę rodziców.

Kurs na kat. AM

Kolejnym krokiem jest zapisanie się do szkoły jazdy na kurs prawa jazdy kat. AM. Szkolenie składa się z dwóch etapów:

 • kurs teoretyczny – trwa 10 godzin,
 • kurs praktyczny – trwa 10 godzin, obejmuje zajęcia praktyczne, m.in. ćwiczenia w ruchu miejskim.

Egzamin wewnętrzny

Po ukończeniu szkolenia kandydat musi ukończyć egzamin wewnętrzny. Przeprowadzany jest on przez instruktora w szkole jazdy. Po jego zaliczeniu kandydat otrzymuje zaświadczenie, na podstawie którego może przejść do kolejnego etapu.

Egzamin państwowy

Ostatnim etapem jest zapisanie się na egzamin państwowy i jego zaliczenie. Egzamin przeprowadzany jest w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). W czasie egzaminu należy mieć przy sobie dowód tożsamości.

Trzeba również podać swój numer PKK, a także wnieść opłatę za egzamin. Opłata ta wynosi 30 zł za część teoretyczną i 140 zł za egzamin praktyczny.

Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy AM

Przed 2013 roku wyrobiłeś sobie kartę motorowerową, jednak teraz – po zmianie przepisów – chciałbyś wymienić ją na prawo jazdy kat. AM? Jest to jak najbardziej możliwe. Zrobić to może każdy, kto ma kartę motorowerową. Uwaga: nie trzeba wymieniać karty motorowerowej na kat. AM, jeśli ma się prawo jazdy innej kategorii.

Aby dokonać takiej wymiany, należy przygotować:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy,
 • orzeczenie lekarskie,
 • potwierdzenie opłaty za wydanie dokumentu,
 • aktualne zdjęcie,
 • dowód osobisty albo paszport,
 • paszport albo kartę pobytu,
 • kartę motorowerową,
 • pisemną zgodę rodzica albo opiekuna prawnego – jeśli masz mniej niż 18 lat.

Wniosek i pozostałe dokumenty można złożyć:

 • w urzędzie miasta, w którym mieszkasz,
 • w urzędzie dzielnicy – jeśli mieszkasz w Warszawie,
 • w starostwie powiatu.

Można to zrobić osobiście lub drogą pocztową. Opłata za wydanie prawa jazdy to 100, 50 zł. Czas oczekiwania wynosi 9 dni roboczych. W niektórych sytuacjach może zostać wydłużony do 2 miesięcy.

Istnieje także możliwość dokonania wymiany karty motorowej na prawo jazdy kat. AM w serwisie internetowym ePUAP.

Czy warto zdawać na prawo jazdy kat. AM?

Kwestia tego, czy warto robić prawo jazdy kat. AM, budzi sporo wątpliwości. Powodem tego jest fakt, że cena jest wysoka. Wynosi ona od 500 do 1000 zł, nie wliczając w to kosztów egzaminu państwowego. Różnica pomiędzy ceną karty motorowerowej (kilkadziesiąt złotych) a prawem jazdy AM jest więc spora – szczególnie dla czternastolatka.

Alternatywą może być zaczekanie dwa lata, gdyż od 16 roku życia można już zrobić prawo jazdy kat. A1, które upoważnia do prowadzenia pojazdów o pojemności do 125 cm3. Możliwości są więc tutaj o wiele większe, a kategoria A1 pozwala także na prowadzenie wszystkich pojazdów z kategorii AM.

Prawo jazdy AM a karta motorowerowa – podsumowanie

Prawo jazdy AM zastąpiło popularną kiedyś kartę motorowerową. Pozwala ono na prowadzenie pojazdów, takich jak skutery czy quady, już od 14 roku życia. Nie trzeba więc czekać do 16. urodzin na to, aby móc wyrobić prawo jazdy kat. A1. Czy warto robić prawo jazdy AM? To zależy – bo czasem warto zaczekać na kat. A1. Niemniej jednak AM z pewnością pozwoli młodej osobie na poznanie przepisów drogowych i na zdobycie umiejętności, które okażą się cenne w kolejnych latach, gdy młody kierowca będzie zdobywał kolejne uprawnienia, jak kat. B.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty