Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Prawo jazdy na motocykl – jaką kategorię prawa jazdy trzeba mieć? | Porówneo

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
prawo-jazdy

Prawo jazdy na motocykl to marzenie wielu osób, jednak należy mieć świadomość, że w Polsce aż cztery kategorie uprawniają do prowadzenia jednośladów. Kategorią, która pozwala na prowadzenie "prawdziwego" motocyklu jest kategoria A, jednak wyrobić ją można dopiero od 24 roku życia. Warto połączyć kurs na kategorię A i B, ponieważ pozwoli to na spore oszczędności.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Już od wielu lat marzysz o posiadaniu własnego motocykla, a przede wszystkim – o prowadzeniu takiego pojazdu w letnie wieczory? Nie da się ukryć, że jazda motocyklem jest świetną alternatywą dla tradycyjnego samochodu osobowego. Nic nie daje takiego poczucia wolności, jak szybka (ale bezpieczna!) jazda motocyklem – oczywiście po dobrej jakości drogach! Sprawdź, jaką kategorię prawa jazdy trzeba mieć, aby móc prowadzić motocykl.

Prawo jazdy na motocykl – czego potrzebujesz?

Aby móc swobodnie poruszać się motocyklem po drogach, należy posiadać odpowiednie prawo jazdy. Niestety, nie w każdym przypadku jazda motocyklem jest możliwa. Obecnie konieczne jest wyrobienie odpowiednich uprawnień, aby jazda motocyklem była w pełni legalna. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z bardzo wysokim mandatem.

Jaką kategorię prawa jazdy trzeba mieć, aby prowadzić motocykl?

To zdecydowanie najważniejsze pytanie, jakie zadają sobie osoby marzące o jeździe motocyklem. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, jazda motocyklem jest możliwa, gdy kierowca posiada prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Okazuje się jednak, że istnieje kilka kategorii, które umożliwiają prowadzenie jednośladów.

Kategoria AM

Kategoria ta jest najniższą ze wszystkich opisanych w tym artykule kategorii. Upoważnia ona do prowadzenia takich pojazdów, jak:

oznaczenie pojazdów

Aby uzyskać kategorię AM, należy mieć ukończone zaledwie 14 lat, co jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich młodych osób, które marzą o posiadaniu prawa jazdy choćby na motorower.

Kategoria A1

Kategoria A1 jest nieco wyższa, w związku z czym umożliwia prowadzenie także innych pojazdów niż te, które określone zostały w kategorii AM. Chodzi tutaj o:

  • motocykl (pojemność skokowa silnika maksymalnie do 125 cm3, moc do 11 kW i stosunek mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg)
  • motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW,
  • pojazdy z kategorii AM.

O kategorię prawa jazdy A1 można ubiegać się od 16 roku życia, a zatem dwa lata później, niż w przypadku kategorii AM. Kategoria ta pozwala także na prowadzenie zespołu pojazdów, jak kat. AM.

Kategoria A2

Kategoria ta dostępna jest dla osób, które ukończyły już 18 lat. Nie ma więc możliwości, aby otrzymały ją osoby, które nie są jeszcze pełnoletnie Posiadanie prawa jazdy kategorii A2 pozwala na prowadzenie następujących pojazdów:

  • motocykl (moc do 35 kW, stosunek mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg. Uwaga: nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla)
  • motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW,
  • pojazdy z kategorii AM.

motocykl

Kategoria A

Kategoria A upoważnia kierowcę do prowadzenia każdego rodzaju motocykla – nie ma tutaj znaczenia moc silnika. Z całą pewnością właśnie ta kategoria jest istotna dla osób, które marzą o posiadaniu mocnego, szybkiego motocykla. Oczywiście z kategorią A można prowadzić wszystkie pojazdy, które wymienione zostały w powyższych kategoriach.

Kluczowa informacja jest taka, że o prawo jazdy kategorii A mogą ubiegać się osoby, które ukończył już 24 lata. Chodzi tutaj przede wszystkim o względy bezpieczeństwa. Niestety, to właśnie kierowcy przed 24. rokiem życia powodują najwięcej wypadków, a są one spowodowane przede wszystkim nadmierną prędkością, brawurową jazdą i brakiem doświadczenia. W przypadku jazdy motocyklem zagrożeń jest nieco więcej, stąd taki zapis w przepisach.

Uwaga: osoby, posiadające kategorię AM od dwóch lat, mogą ubiegać się o kategorię A, ukończywszy 20 lat. To jeden z powodów, dla których prawo jazdy kategorii AM jest tak popularne wśród młodych osób. Jest to bowiem sposób na możliwość wcześniejszego uzyskania prawa jazdy kategorii A.

Kurs na prawo jazdy na motocykl – jak zrobić uprawnienia?

Kurs na prawo jazdy jednej z wymienionych wyżej kategorii wygląda tak samo, jak w przypadku prawa jazdy kategorii B. W pierwszej kolejności należy zapisać się do szkoły jazdy, a następnie trzeba odbyć szkolenie teoretyczne i praktyczne. Kolejnym etapem jest zdaniem egzaminu wewnętrznego, a następnym – zdanie egzaminu państwowego w WORD.

Kurs na prawo jazdy na motocykl trwa łącznie 50 godzin. Jest to 30 godzin nauki teorii i 20 godzin nauki praktycznej. Wlicza się w to zarówno jazda po placu manewrowym, jak i po mieście.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

Ceny kursu prawa jazdy na motocykl wahają się zwykle od 1100 zł do nawet 1600 zł. Do kwoty tej należy doliczyć cenę egzaminu teoretycznego i praktycznego (odpowiednio 30 zł i 180 zł), a także badań lekarskich (około 200 zł). Młode osoby, które chciałyby zrobić prawo jazdy na motocykl i prawo jazdy kategorii B, mogą liczyć na bardzo korzystne rabaty. Wiele szkół jazdy oferuje spore obniżki dla osób, które chcą ukończyć jednocześnie obydwa kursy. Jest to więc dobry sposób na oszczędności – tym bardziej, że posiadanie prawa jazdy kat. B jest bardzo dużym ułatwieniem w codziennym życiu. W końcu nie zawsze warunki są odpowiednie do tego, aby poruszać się motocyklem. Warto więc poszukać korzystnych ofert, aby ukończyć dwa kursy jednocześnie. Tym bardziej, że przy okazji jest to również spora oszczędność czasu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty