Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Procedura ubezpieczenia samochodu dla Ukraińców

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Procedura ubezpieczenia samochodu dla Ukraińców

Osoby pochodzące z Ukrainy coraz chętniej i częściej przyjeżdżają do Polski, by tu właśnie ułożyć sobie życie. Czasem decydują się w pierwszej kolejności na pobyt czasowy, który dopiero później zmienia się w pobyt stały, czasem stawiają wszystko na jedną kartę i od razu decydują się zostać tu na stałe. Zależnie od podstaw prawnych, na jakich Ukraińcy znajdują się w Polsce, obowiązują ich nieco inne zasady dotyczące rejestrowania i ubezpieczania przez nich pojazdów. Oto najważniejsze informacje.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Pobyt czasowy

Pobyt czasowy jest to pobyt w obcym kraju, który trwa krócej niż 6 miesięcy. W tym czasie nie trzeba rejestrować swojego pojazdu w miejscu pobytu. Wystarczy jeżeli samochód, który jest używany do przemieszczania się będzie zarejestrowany w miejscu stałego zamieszkania i zameldowania, a z powodzeniem można się nim poruszać w miejscu pobytu czasowego, czyli w tym przypadku w Polsce. W tym czasie nie trzeba też ubezpieczać samochodu w Polsce. W pełni wystarczy dowód ważnego ubezpieczenia zawartego na Ukrainie. Ewentualnie Zielona Karta posiadana przez właściciela pojazdu.

Pobyt stały

Pobyt stały to pobyt, który trwa dłużej niż 6 miesięcy. W tej sytuacji, obcokrajowiec, który przebywa na terytorium Polski jest już zobowiązany do zarejestrowania swojego pojazdu w Polsce, w miejscu zamieszkania. Warto udać się do urzędu gminy, w którym będzie się zamieszkiwało na pobyt stały, by doprecyzować obowiązujące terminy. Każda gmina interpretuje je bowiem po swojemu. By nie sprowadzić na siebie kłopotów lepiej jest sprawdzić oczekiwania w miejscu pobytu. Poza zarejestrowaniem pojazdu w Polsce, należy również zadbać o jego prawidłowe ubezpieczenie.

Ubezpieczenie pojazdu przez Ukraińców

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie pojazdów w Polsce przez Ukraińców, to procedura jest bardzo podobna, jak w przypadku Polaków. Wystarczy spełnić wymagania, poszukać najlepszej oferty i przygotować niezbędne dokumenty. Ubezpieczenie zawiera się zgodnie z zasadami obowiązującymi Polaków. Przede wszystkim należy poszukać takiego ubezpieczenia, które finansowo będzie najbardziej korzystne. W tym celu najlepiej jest po prostu porównać dostępne oferty, sprawdzić ich zakres oraz porównać ceny składek. Po wybraniu najlepszego rozwiązania, należy zawrzeć umowę. Potrzebny będzie dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku Ukraińców będzie to po prostu ważny paszport. Nie wolno też zapomnieć o karcie stałego pobytu, która potwierdza prawa do zamieszkiwania na terytorium Polski. Warto też mieć dokument potwierdzający zameldowanie w danym miejscu. Dalsza procedura niczym się nie różni od ubezpieczenia dla Polaków. Wskazywany jest numer konta do opłacenia składki, a po opłaceniu przekazywane jest klientowi potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia ze wskazaniem terminu jego wygaśnięcia. Jak widać na podstawie powyższych informacji, zawarcie ubezpieczenia przez osoby z Ukrainy nie jest bardziej skomplikowane niż zawarcie go przez Polaków. Różnica polega na potwierdzaniu tożsamości i potwierdzaniu prawa do pobytu w Polsce.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty