Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Przebieg auta a wysokość ubezpieczenia OC

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Samochodzik na kalkulatorze

Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, którą każdy właściciel samochodu musi wykupić. Jej posiadanie jest uregulowane przepisami, podobnie jak zakres i zasady jej funkcjonowania. Suma ubezpieczenia również nie podlega negocjacjom, jest z góry ustalona. Jedyna zmiana w tym zakresie może dotyczyć wyłącznie jej podwyższenia. W tak skonstruowanym produkcie ubezpieczeniowym, który jest odgórnie ukształtowany znaczenia nabiera wyłącznie cena. Jak wyliczana jest składka? Jakie parametry na nią wpływają i czy przebieg ubezpieczanego auta może mieć znaczenie?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ile kosztuje ubezpieczenie OC

To, ile kosztuje ubezpieczenie OC, zależne jest od wielu różnorodnych czynników. Można je podzielić na dwie grupy. W pierwszej grupie znajdą się czynniki, które dotyczą bezpośrednio właściciela pojazdu, natomiast drugiej są to czynniki, które wiążą się z ubezpieczanym samochodem. Warto jednak sprawdzić najpierw, czy auto posiada wykupioną polisę OC, w szczególności, gdy kupujemy samochód używany. Przeczytaj więcej: Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony

Co wpływa na cenę OC ze strony właściciela

Jeżeli chodzi o właściciela to tu znaczenie ma bardzo wiele czynników. Na składkę wpływa przede wszystkim staż w roli kierowcy. Im dłuższy czas upłynął od uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami, tym większa zniżka. Znaczenie ma również to, ile lat ma kierowca i jaki jest skład jego rodziny. Zwyżkę mają na przykład single, a osoby w związku małżeńskim i w dodatku z dziećmi mogą liczyć na zniżki ze strony ubezpieczyciela. Znaczenie ma również wykonywany przez kierowcę zawód. Niektóre profesje wpływają na podniesienie składki, inne ją obniżają.

Jakie czynniki związane z samochodem wpływają na cenę ubezpieczenia OC

Wycena OC bierze pod uwagę bardzo wiele czynników związanych z ubezpieczanym samochodem. Znaczenie ma jego rok produkcji, pojemność silnika, liczba koni mechanicznych. Znaczenie ma to, w jaki sposób auto jest garażowane, jakie jest planowane jego użytkowanie i w jakim stopniu będzie eksploatowane. Bardzo duże znaczenie ma również to, jaki do tej pory miało ono przebieg.W ciągu ostatnich kilku miesięcy zyskały na popularności również samochody elektryczne, które również posiadają osobne stawki OC. Przeczytaj więcej: Ubezpieczenie samochodu elektrycznego

Jak przebieg auta wpływa na wysokość ubezpieczenia OC

To, ile kosztuje ubezpieczenie OC zależy od tego, jak wiele kilometrów auto ma przejechane. I tu sprawdza się zasada, że im więcej kilometrów tym droższa polisa. Nie jest to oczywiście bez przyczyny. Auto, które ma za sobą duży przebieg jest znacznie bardziej wyeksploatowane. Wszystkie jego części są już w jakimś stopniu zużyte, a to zaś przyspiesza moment, w którym się po prostu uszkodzą. Takie uszkodzenie to duże prawdopodobieństwo wypadku. Co za tym idzie, to również bardzo duża szansa na to, że trzeba będzie wypłacić świadczenie ubezpieczeniowe. Zwiększone ryzyko, to automatycznie wyższa składka. Stąd właśnie tak duży wpływ przebiegu na wysokość OC To, ile kosztuje ubezpieczenie OC to bardzo złożony temat, którego nie da się w prosty i jednoznaczny sposób wyjaśnić. Działa tu wiele czynników, a każdy z nich może zwiększać lub zmniejszać składkę.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty