Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Przegląd samochodu w 2021 roku

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Przegląd samochodu w 2021 roku

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do tego, aby raz w roku przeprowadzić przegląd samochodu. Od 2021 roku wchodzą w życie pewne zmiany, dotyczące badania technicznego. Sprawdź, jak wygląda przegląd auta, ile kosztuje i gdzie go wykonać. Przy okazji dowiesz się, co powinien zrobić kierowca, który zapomniał o terminie badania.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Przegląd techniczny pojazdu to konieczność

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych i kolizji jest zły stan techniczny poruszających się po drogach pojazdów. Według oficjalnych szacunków w 2019 roku była to przyczyna 0,3% wypadków, jednak – jak twierdzą eksperci – wpływ stanu technicznego samochodów na liczbę wypadków jest o wiele większy, niż wynikałoby z tych danych.

Na drogach niejednokrotnie można zauważyć samochody, które – widać to już na pierwszy rzut oka – nie są w najlepszym stanie technicznym. Często w czasie hamowania wydają niepokojące dźwięki, a z rury wydechowej ulatnia się czarny dym. Nie należy tego ignorować, bo stan pojazdu w istotny sposób wpływa zarówno na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, jak i innych użytkowników drogi.

Jak przygotować samochód do przeglądu?

W większości przypadków nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania samochodu do przeglądu. Oczywiście jeśli auto jest bardzo brudne i zabłocone, warto udać się na myjnię, aby nie utrudniać zadania pracownikom stacji kontroli diagnostycznej. Warto również sprawdzić, czy wszystkie żarówki działają – w czasie badania sprawdzane będą także światła. Jeśli z samochodem coś jest nie w porządku, warto jeszcze przed terminem badania udać się do warsztatu i naprawić usterki, aby nie musieć dwukrotnie odwiedzać stacji diagnostycznej.

Jak wygląda przegląd samochodu?

Kierowcy, którzy po raz pierwszy wybierają się na przegląd samochodu, nie do końca wiedzą, czego się spodziewać. Z reguły wystarczy po prostu podjechać na stację diagnostyczną, zostawić kluczyki pracownikowi i… wrócić za 20 minut. W tym czasie samochód poddawany jest dokładnemu przeglądowi, a pracownicy sprawdzają:

 • oświetlenie – czy działają wszystkie światła, czy są odpowiednio ustawione,
 • stan silnika i emisję spalin,
 • układ hamulcowy, kierowniczy i wydechowy,
 • elementy nośne nadwozia,
 • stan zawieszenia,
 • stan opon,
 • pasy bezpieczeństwa,
 • wyposażenie auta – m.in. gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy
 • od 2021 roku sprawdzany jest też stan świateł i czystość spalin.

Dodatkowo pracownik stacji może sprawdzić zgodność numeru VIN na aucie z danymi w dowodzie rejestracyjnym. I gotowe – po dokonaniu badania pracownik wprowadzania informację do dokumentów i do systemu, a Ty możesz dalej jeździć swoim autem.

Przegląd pojazdu – zmiany w 2021 roku

Unia Europejska już w 2014 roku wprowadziła dyrektywę, która miała regulować kwestię przeglądów technicznych pojazdów na terenie całej Wspólnoty. Przepisy te jednak weszły w życie w Polsce dopiero na początku 2021 roku. Jak zmieniają się przepisy, dotyczące badania okresowego pojazdów?

Obowiązek fotografowania samochodu

Jedną z najważniejszych, a zarazem najbardziej odczuwalnych dla kierowców zmian, jest obowiązek fotografowania pojazdu w czasie badania technicznego. Może to być zaskoczenie dla osób, które udadzą się na przegląd w tym roku – jednak jak wiadomo, do każdej zmiany trzeba się przyzwyczaić. W czasie badania diagnostycznego samochód będzie musiał zostać sfotografowany z przodu, z tyłu i z każdego boku, a zdjęcia muszą obejmować całą bryłę pojazdu. Dodatkowo konieczne będzie zrobienie zdjęcia licznikom, znajdującym się na tablicy rozdzielczej.

Zmiana ta ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie sytuacji, w których wprowadzane są jakiekolwiek zmiany w przebiegu pojazdu lub takim, gdy pracownik stacji diagnostycznej pomyli się poprzez wprowadzania przebiegu do systemu. Zdjęcia pozwolą również na udokumentowanie, w jakim stanie znajduje się pojazd w czasie przeglądu.

Termin przeglądu – większa elastyczność

Kolejna ważna zmiana ma pozwolić na większą elastyczność w kwestii terminu przeglądu. Dotychczas było tak, że data wykonania przeglądu wpisywana była do dowodu rejestracyjnego i to od tego dnia liczony był rok ważności badania. Oznaczało to, że nawet jeśli kierowca zrobił przegląd na dwa tygodnie przed terminem, to "tracił" te dwa tygodnie.

Zgodnie z nowymi przepisami kierowca będzie mógł wykonać badanie w ciągu 30 dni przed upływem terminu poprzedniego badania. W dokumentach wpisana będzie data od dnia zakończenia poprzedniego badania. Zapobiegnie to utracie kilku dni czy tygodni. To bardzo wygodne rozwiązanie dla kierowców, którzy będą mogli udać się na badanie w dogodnym dla siebie terminie, a nie w dniu, w którym wygasał poprzedni przegląd.

Bardziej skrupulatne badanie

Dotychczas w wielu przypadkach badanie samochodu w czasie przeglądu technicznego wykonywane było dość pobieżnie, a pracownicy stacji diagnostycznej pomijali niektóre elementy – szczególnie, jeśli w kolejne na przegląd czekało kilka aut. Teraz sytuacja ta ma ulec zmianie, a dzięki nowym przepisom kontrole mają być bardziej skrupulatne.

Od początku 2021 roku pracownicy stacji diagnostycznych będą zobowiązani do przeprowadzenia badania w pełnym zakresie, i to z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Dodatkowo będą mieli obowiązek sprawdzenia stanu świateł i czystości spalin. Zmiana ta ma na celu zapobieganie sytuacjom, w którym przegląd przechodzi auto w złym stanie technicznym, które może stanowić zagrożenie dla innych użytkowników drogi.

Kontrole stacji diagnostycznych

Od 2021 roku kontroli w zwiększonym zakresie podlegać będą nie tylko samochody, ale też stacje diagnostyczne. Od stycznia 2021 roku urzędnicy przynajmniej raz w roku dokonywać będą szczegółowej kontroli stacji diagnostycznych, Zwiększy się także zakres kompetencji Transportowego Dozoru Technicznego. Odtąd TDT przeprowadzać będzie losowe kontrole, a pracownicy TDT będą mogli przyglądać się pracy osób, które dokonują przeglądu.

Celem tej zmiany jest poprawa standardów pracy na stacjach diagnostycznych i oczywiście zwiększenie dokładności badań okresowych pojazdu. Należy również podkreślić, że TDT będzie mogło odbierać i nadawać uprawnienia stacjom diagnostycznym.

Ile kosztuje przegląd samochodu? Ceny w 2021 roku

Ceny przeglądu samochodu nie uległy zmianie w ciągu ostatnich kilku lat. Cena badania technicznego pojazdu w 2021 roku to nadal 99 zł w przypadku samochodu osobowego – tak samo jak rok temu czy wcześniej. Co istotne, cena ta jest regulowana odgórnie, co oznacza, że stacje diagnostyczne nie mają dowolności w ich ustalaniu. Niezależnie od tego, na jaką stację diagnostyczna się udasz i czy będzie ona znajdowała się w Warszawie czy w małej miejscowości, za przegląd samochodu osobowego zawsze zapłacisz 99 zł.

A ile kosztuje przegląd techniczny w przypadku innych pojazdów? Ceny w 2021 roku są następujące:

 • samochód ciężarowy i specjalny do 3,5 T – 99 zł,
 • autobus przeznaczony do przewozu nie więcej nie 15 osób z kierowcą – 99 zł,
 • motocykl – 63 zł,
 • motorower – 51 zł,
 • ciągnik rolniczy – 63 zł,
 • badanie specjalistyczne pojazdu przystosowanego do zasilania gazem – 64 zł.

Za przegląd należy zapłacić z góry, czyli przed przystąpieniem do badania. Uwaga: pieniądze nie są zwracane nawet w sytuacji, kiedy pojazd nie przejdzie przeglądu technicznego z powodu usterek.

Auto nie przeszło przeglądu – co robić?

No właśnie – co w sytuacji, gdy pojazd nie przeszedł badania technicznego? W większości przypadków pracownik stacji diagnostycznej wystawia wtedy specjalne zaświadczenie, które pozwala kierowcy na jazdę tym autem przez kilka dni. W tym czasie musi on dokonać naprawy usterek, a następnie wrócić na stację (lub pojechać na inną), aby ponownie wykonać przegląd. Zaświadczenie to należy wozić ze sobą, aby w razie kontroli drogowej wykazać, że auto może poruszać się po drogach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda wada, która została wykryta w trakcie badania pojazdu, zgłaszana jest do systemu CEPiK. Kierowca nie może więc udać się na inną stację, licząc na to, że usterka nie zostanie wykryta.

Ile kosztuje ponowne badanie po wykryciu usterki?

Po dokonaniu napraw usterek, które zostały wykryte w czasie poprzedniego badania, kierowca może ponownie udać się na stację diagnostyczną. Za drugim razem nie będzie już musiał płacić pełnej kwoty, a pracownicy stacji diagnostycznej sprawdzą tylko te elementy, które poprzednim razem nie przeszły badania. Cena ponownego przeglądu będzie więc zależna od tego, ile elementów i które z nich wymagają ponownego sprawdzenia.

Dodatkowe badanie techniczne pojazdu – kiedy trzeba je wykonać?

W większości przypadków kierowca zobowiązany jest do wykonania badania technicznego raz na 12 miesięcy. Zdarzają się jednak sytuację, kiedy trzeba wykonać dodatkowy przegląd, na przykład po wypadku lub kolizji lub gdy auto zostało skierowane do przeglądu przez organy kontroli ruchu drogowego.

Ceny dodatkowego badania technicznego są następujące:

 • badanie po wypadku lub kolizji – 94 zł,
 • ustalenie danych pojazdu na potrzeby rejestracji – 64 zł,
 • w przypadku podejrzenia, że pojazd nie spełnia warunków technicznych – 20 zł,
 • badanie po montażu instalacji zasilania gazem – 114 zł,
 • skierowanie do badania od organów ścigania – od 20 do 94 zł,
 • badanie pojazdu, który ma służyć jako taksówka – 42 zł,
 • badanie auta, w którym wprowadzono zmiany konstrukcyjne, wymagające kolejnego przeglądu – 82 zł.

Zapomniałeś o przeglądzie pojazdu?

Przekroczenie terminu przeglądu technicznego samochodu może przysporzyć kierowcy sporo problemów. Kiedy tylko zorientujesz się, że Twoje auto nie ma już ważnego badania okresowego, czy prędzej wykonaj przegląd. Uwaga: musisz przewieźć samochód na lawecie. Nie warto ryzykować jazdy, ponieważ w razie zatrzymania przez policję możesz dostać mandat w wysokości do 500 zł.

W sytuacji, kiedy kierowca zapomni o terminie przeglądu, będzie musiał zapłacić nieco więcej niż przy standardowym, terminowym badaniu. W przypadku przekroczenia terminu o 30 dni cena przeglądu wynosić będzie 126 złotych, a po upływie 45 dni – nawet 150 zł. Obecnie jednak wiele stacji diagnostycznych wysyła swoim klientom SMSy-y przypominające, które mają zapobiegać takim sytuacjom. Dodatkowo warto ustawić sobie przypomnienie w terminarzu, aby w natłoku codziennych spraw nie przeoczyć terminu badania technicznego pojazdu.

Przegląd samochodu w 2021 roku – podsumowanie

Kwestie związane z obowiązkowym przeglądem samochodu nie uległy znacznym zmianom w 2021 roku. Cena nadal wynosi 99 zł w przypadku samochodów osobowych. Istotną z punktu widzenia kierowcy zmianą może być jedynie konieczność wykonania zdjęć pojazdu czy nieco dokładniejsze badanie. Oprócz corocznego przeglądu warto również samodzielnie kontrolować stan pojazdu, aby mieć pewność, że poruszanie się nim jest całkowicie bezpieczne.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty