Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Przerejestrowanie samochodu w 2021 roku

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Przerejestrowanie samochodu w 2021 roku

Zakup samochodu wiąże się z wieloma formalnościami – nawet jeśli auto kupione zostało w Polsce, a nie było sprowadzone z innego kraju. Osoby, które kupiły używany pojazd, przede wszystkim muszą zadbać o jego przerejestrowanie. No właśnie – jak wygląda przerejestrowanie samochodu w 2021 roku, ile kosztuje i o jakich formalnościach należy pamiętać?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kupiłeś używane auto? Koniecznie będzie jego przejestrowanie

Zakup wymarzonego auta to dla wielu osób bardzo ważna chwila. Ty również planujesz kupno nowego samochodu i postanowiłeś wybrać auto używane? A może już znalazłeś wymarzony samochód i kupiłeś go od poprzedniego właściciela? Gratulacje! Zanim jednak będziesz mógł w pełni cieszyć się jazdą swoim nowym nabytkiem, musisz pamiętać o szeregu formalności – między innymi o ubezpieczeniu OC i o przerejestrowaniu samochodu.

Przerejestrowanie auta to konieczność w sytuacji, kiedy samochód zmienia właściciela. Rynek samochodów używanych działa w Polsce doskonale, a wiele osób – zamiast zakupu samochodu prosto z salonu – decyduje się na kupno kilkuletniego pojazdu, z uwagi na o wiele niższą cenę. Na szczęście dopilnowanie wszystkich formalności nie musi być trudne – warto tylko wiedzieć, jak przerejestrować samochód.

Przerejestrowanie samochodu krok po kroku

Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży z poprzednim właścicielem i zakończeniu transakcji, możesz przystąpić do kolejnych czynności, związanych z przerejestrowaniem samochodu. W wielu przypadkach dokonanie większości z nim zajmie Ci jeden, maksymalnie dwa dni – o ile wszystko przebiegnie bez niespodziewanych komplikacji. Co musisz zrobić krok po kroku, aby przerejestrować samochód? text

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Pierwszą rzeczą będzie opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Osoba, która sprzedała Ci samochód, w ciągu 30 dni musi zgłosić ten fakt do Wydziału Komunikacji. Zanim jednak przystąpisz do formalności, związanych z przerejestrowaniem samochodu, musisz zapłacić taki podatek. Termin na jego opłacenie wynosi 14 dni. Jeżeli sprzedawca auta nie wystawił faktury VAT (na przykład gdy kupiłeś auto od osoby prywatnej), powinieneś uiścić opłatę w wysokości 2% wartości samochodu. Aby to zrobić, musisz udać się do Urzędu Skarbowego i złożyć wniosek PCC-3 oraz dokonać wpłaty. Oczywiście możesz to zrobić również online – niezbędne informacje znajdziesz na stronie internetowej swojego Wydziału Komunikacji.

Co ciekawe, zgodnie z prawem opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych może dokonać zarówno osoba, która kupuje samochód, jak i sprzedawca. Panuje tutaj dowolność. Przyjęło się jednak, że robi to kupujący. Niemniej jednak warto określić tę kwestię w umowie kupna-sprzedaży, aby w późniejszym czasie nie pojawiły się żadne wątpliwości.

Wizyta w Wydziale Komunikacji

Kiedy już opłacić należny podatek, możesz udać się do Wydziału Komunikacji, aby zająć się kolejnymi formalnościami. Może to być także Urząd Miasta lub Urząd Starostwa Powiatowego. Jeżeli auto będzie miało więcej niż jednego właściciela, każda z tych osób powinna pojawić się w urzędzie i uczestniczyć w formalnościach. text

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Aby przerejestrować samochód, należy przygotować komplet dokumentów – i wraz z nimi udać się do Wydziału Komunikacji. Potrzebne będą:

  • wniosek o rejestrację pojazdu – bez trudu znajdziesz go w internecie, na przykład na stronie Wydziału Komunikacji. Dostępny jest również w formie papierowej na miejscu,
  • dokument, który potwierdzi zawarcie umowy OC lub opłacenia składki – dopuszczalne jest przedstawienie dokumentu, który został wystawiony na dotychczasowego właściciela pojazdu. Jeśli kupujesz nową polisę, musisz mieć stosowny dokument, ponieważ niemożliwa jest rejestracja auta, które nie jest ubezpieczone,
  • dowód własności pojazdu – z reguły jest to umowa kupna sprzedaży, jednak może to być również faktura VAT czy inny dokument, który potwierdza, że kupiłeś to auto,
  • dowód osobisty lub inny dokument, potwierdzający tożsamość;
  • dowód rejestracyjny pojazdu – wraz z informację o ważnym przeglądzie,
  • stare tablice rejestracyjne,
  • kartę pojazdu – jeżeli została wydana i otrzymałeś ją od osoby, od której kupiłeś samochód.

Z tymi dokumentami musisz udać się do odpowiedniego miejsca w Wydziale Komunikacji – z reguły znajduje się tam specjalne okienko, w którym można zarejestrować lub przerejestrować samochód.

Na dokonanie tych formalności masz 30 dni – nie warto jednak czekać do końca tego terminu. Co prawda w 2020 roku termin ten został wydłużony do 180 dni, jednak wraz z początkiem 2021 roku ponownie skrócono go do 30 dni – warto o tym pamiętać, ponieważ w przypadku przekroczenia terminu można otrzymać karę w wysokości 1000 zł.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Na łączną kwotę, którą zapłacisz za przerejestrowanie samochodu, składa się kilka elementów:

text

Uwaga! Jeśli kupiłeś auto w swoim powiecie, możesz zaoszczędzić niemal 100 zł, z uwagi na brak konieczności opłaty za nowe tablice rejestracyjne i za naklejkę kontrolną).

Dodatkowe opłaty

  • W niektórych przypadkach mogą pojawić się dodatkowe koszty, na przykład jeśli właściciel auta nie będzie mógł osobiście pojawić się w Wydziale Komunikacji. W takiej sytuacji konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty za pełnomocnictwo, która wynosi 17 zł.

  • A może marzysz o indywidualnych tablicach rejestracyjnych? Ich cena wynosi 1000 zł. Takie rozwiązanie pozwoli Ci na zdecydowanie, jak cyfry i litery mają znaleźć się na tablicach. W przypadku tablic dla pojazdu zabytkowego konieczne będzie zapłacenie kwoty 100 zł.

Co z ubezpieczeniem OC?

Wielu kierowców zastanawia się, czy po zakupie samochodu używanego konieczny jest też zakup ubezpieczenia OC. Zgodnie z przepisami nabywca może w dalszym ciągu korzystać z ubezpieczenie poprzedniego właściciela, musi jednak o tym fakcie poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe. Być może ubezpieczyciel zechce dokonać rekalkukacji składki. W takim przypadku może się okazać, że nowy właściciel będzie musiał dopłacić do polisy. Warto wtedy zastanowić się nad zakupem nowego ubezpieczenia – korzystając na przykład z kalkulatora OC, aby mieć pewność, że dana polisa jest najtańsza.

Jeśli nabywca zdecyduje się na nową polisę, powinien zadbać o to, aby pomiędzy jednym i drugim ubezpieczeniem nie było ani jednego dnia przerwy. Dodatkowo poprzedni właściciel może ubiegać się o zwrot pieniędzy za OC.

Czy konieczna jest zmiana tablic rejestracyjnych?

Od niedawna w Polsce wprowadzono tzw. pakiet deregulacyjny, który niesie ze sobą szereg zmian. Pozwala między innymi na jazdę bez konieczności wożenia ze sobą prawa jazdy czy umożliwia czasowe wyrejestrowanie pojazdu, a także zarejestrowanie auta w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania. Jedną ze zmian, które mają ułatwić życie kierowcom, jest wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym nabywca auta po jego przerejestrowaniu nie będzie musiał zmieniać tablic rejestracyjnych. Co prawda w tej chwili jest to możliwe, jednak tylko pod warunkiem, że nabywca auta mieszka w tym samym powiecie, w którym było ono zarejestrowane wcześniej. Na ten moment jednak nie ma ostatecznego potwierdzenia terminu, w którym brak konieczności wymiany tablic rejestracyjnych zacznie obowiązywać dla wszystkich kierowców – niezależnie od miejsca zamieszkania.

Co grozi za niepowiadomienie urzędu o zmianie właściciela używanego samochodu?

Kierowcy, którzy nie powiadomią urzędu o tym, że samochód zmienił właściciela, powinni liczyć się z karą. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, niepowiadomienie urzędu w ciągu 30 dni od dokonania transakcji może grozi kara grzywny – wynosi ona od 200 do nawet 1000 zł. Biorąc pod uwagę, że wykrywalność tego rodzaju przewinień jest bardzo duża, nie należy liczyć na to, że urząd jej nie wykryje. Jest to też tzw. kara administracyjna, co oznacza, że wyegzekwowanie płatności od kierowcy jest o wiele prostsze niż na przykład w przypadku mandatu. Biorąc to pod uwagę, warto jak najszybciej powiadomić odpowiedni urząd zarówno o sprzedaży, jak i o nabyciu pojazdu używanego.

Gdzie można znaleźć wniosek o przerejestrowanie samochodu i jak go wypełnić?

Wniosek o przerejestrowaniu pojazdu bez trudu znajdziesz w internecie. Prawdopodobnie będzie on dostępny na stronie internetowej Wydziału Komunikacji, odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania. Możesz również skorzystać z innego wzoru – na przykład takiego, który akurat uda Ci się znaleźć w internecie.

Oczywiście wniosek ten dostępny jest również w formie papierowej, jeżeli chcesz udać się do urzędu osobiście. Wystarczy, że poprosić w Wydziale Komunikacji o jedną kopię wniosku, a uzyskasz go nieodpłatnie.

Wypełnienie wniosku przebiega tak samo, jak w przypadku rejestracji pojazdu. Wystarczy uzupełnić wszystkie pola, w których trzeba wpisać dane osobowe i informacje na temat auta. W ostatniej części wymień wszystkie załączone dokumenty.

Jak przerejestrować samochód z zagranicy?

Kupiłeś samochód w innym kraju, a następnie zdecydowałeś się na jego sprowadzenie? Powinieneś pamiętać o kilku formalnościach, przede wszystkim o ubezpieczeniu i rejestracji pojazdu. Dodatkowo niezbędne będzie również opłacenie podatku akcyzowego. Zastanawiasz się, jak przerejestrować samochód z zagranicy? Okazuje się, że to proste. Przede wszystkim upewnij się, że otrzymasz wszystkie niezbędne dokumenty – bowiem na ich podstawie będziesz mógł dokonać rejestracji pojazdu w Polsce. Kiedy samochód przekroczy już polską granicę, pamiętaj o tym, aby go ubezpieczyć. Następnie opłać podatek akcyzowy i zadbaj o tłumaczenie wszelkich dokumentów.

W przypadku samochodów, które zostały sprowadzone z krajów należących do Unii Europejskiej, niezbędne będzie przetłumaczenie wyłącznie umowy kupna sprzedaży. Nie trzeba tłumaczyć innych dokumentów, co z pewnością jest bardzo dobrą wiadomością dla tych kierowców, którzy chcą nieco zaoszczędzić i nie chcą wydawać zbyt wiele na załatwienie wszystkich niezbędnych formalności.

Kiedy opłacić OC i akcyzę, a także będziesz miał przetłumaczone dokumenty, możesz przystąpić do rejestracji pojazdu. W tym celu udaj się do Wydziału Komunikacji i złóż wniosek o rejestrację pojazdu, a także wszystkie niezbędne dokumenty. Koszt przerejestrowania samochodu, który został zakupiony w innym kraju, wynosi 256 zł.

Co się dzieje z OC po przerejestrowaniu samochodu?

Osoba, która kupiła samochód używany, może w dalszym ciągu korzystać z ubezpieczenia OC, które zostało zakupione przez poprzedniego właściciela. Niezbędne jest jednak poinformowanie o tym fakcie towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest to istotne, ponieważ w sytuacji, gdy spowodujesz stłuczkę, a ubezpieczyciel nie będzie miał informacji, że pojazd zmienił właściciela, mogą pojawić się problemy z uzyskaniem odszkodowania. Warto więc jak najszybciej – najlepiej od razu po zakupie auta – poinformować o tym ubezpieczyciela.

Uwaga – firma ubezpieczeniowa może wyrazić chęć dokonania rekalkulacji składki. Jeżeli a przykład jesteś młodym kierowcą, a auto kupiłeś od osoby, która ma już duże zniżki, konieczne może okazać się dopłacenie do OC. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź, czy inna firma ubezpieczeniowa nie będzie w stanie zaoferować Ci tańszego OC. Może również okazać się, że ubezpieczyciel nie będzie chciał rekalkulacji i – wtedy możesz korzystać z OC poprzedniego właściciela bez żadnych dodatkowych kosztów.

Przerejestrowanie samochodu w 2021 roku – podsumowanie

Choć 2021 roku przyniósł wiele zmian dla kierowców, w kwestii przerejestrowania samochodu niewiele się zmieniło – nadal jest ono konieczne, a większość formalności wygląda dokładnie tak samo, jak dotychczas. Należy pamiętać o tym, aby przerejestrować auto w ciągu 30 dni od jego zakupu oraz o opłaceniu podatku i ubezpieczeniu OC. Po dokonaniu wszystkich formalności można będzie cieszyć się nowym nabytkiem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jakie dokumenty są potrzebne do przerejestrowania samochodu?

Do przerejestrowania samochodu potrzebne będzie ubezpieczenie OC, wniosek o rejestrację pojazdu, dowód własności pojazdu, dowód osobisty, stare tablice rejestracyjne i karta pojazdu.

Ile jest czasu na przerejestrowanie pojazdu?

Przerejestrowania pojazdu należy dokonać w ciągu 30 dni od transakcji, czyli od zakupu samochodu.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Łączny koszt przerejestrowania samochodu wynosi 180,50 zł. Jeśli nie musisz wymieniać tablic rejestracyjnych, możesz obniżyć ten koszt o niemal 100 zł, ponieważ nie musisz płacić za tablice i nalepkę.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty