Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Przerejestrowanie samochodu – co należy wiedzieć?

Porówneo: Przerejestrowanie samochodu – co należy wiedzieć?

Osoby, które marzą o własnych czterech kółkach, jednak nie mogą pozwolić sobie na zakup nowego auta z salonu, najczęściej decydują się na samochód używany. Po dokonaniu takiego zakupu należy udać się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego w swoim mieście w celu przerejestrowania samochodu. O czym należy pamiętać, dokonując niezbędnych formalności?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Rynek samochodów używanych w Polsce wciąż rośnie

Polacy chętnie kupują używane auta. Nic dziwnego – ich cena jest o wiele bardziej korzystna niż w przypadku aut pochodzących prosto z salonu, a stan często jest naprawdę zadowalający. Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2017 roku na polskich drogach przybyło łącznie aż 1,5 miliona aut osobowych i aut lekkich dostawczych. Ponad 935 tysięcy z nich to samochody używane, sprowadzone z zagranicy. Jak widać, samochody używane w Polsce nadal są niezwykle popularne. Oznacza to, że ogromna ilość osób staje przed koniecznością przerejestrowania samochodu – na szczęście zadbanie o wszelkie formalności może pójść całkiem sprawnie.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Na procedury, związane z przerejestrowaniem używanego samochodu, nowy właściciel ma 30 dni. W tym czasie osoba, która sprzedała pojazd, zobowiązana jest do zgłoszenia informacji o sprzedaży samochodu do wydziału komunikacji. Zanim jednak nowy właściciel zajmie się przerejestrowaniem samochodu, powinien pamiętać o zapłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych. Termin na wniesienie opłaty wynosi 14 dni. Jeśli sprzedawca auta nie wystawił faktury VAT, należy uiścić opłatę w wysokości 2% wartości samochodu. W tym celu należy udać się do Urzędu Skarbowego i złożyć wniosek PCC-3 oraz dokonać wpłaty.

Gdzie przerejestrować samochód?

Po opłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych można zająć się przerejestrowaniem samochodu. Aby tego dokonać, należy udać się do wydziału komunikacji w swoim miejscu zamieszkania. Może to być urząd miasta lub urząd starostwa powiatowego. Warto pamiętać o tym, że jeśli nowy nabytek jest współwłasnością, w urzędzie muszą pojawić się wszyscy właściciele pojazdu – pozwoli to uniknąć dodatkowych wizyt w wydziale komunikacji.

Przerejestrowanie samochodu – wymagane dokumenty

Aby dokonać przerejestrowania samochodu, należy przygotować komplet dokumentów. Wśród nich powinny znaleźć się między innymi:

  • wniosek o rejestrację pojazdu – można go znaleźć na stronie internetowej wydziału komunikacji lub w urzędzie w formie papierowej;
  • dowód własności pojazdu – może to być umowa kupna-sprzedaży, zawarta z poprzednim właścicielem auta, umowa darowizny lub faktura VAT;
  • dokument potwierdzający zawarcie umowy OC lub opłacenia składki – dopuszcza się przedstawienie dokumentu, który został wystawiony na dotychczasowego właściciela pojazdu;
  • dowód tożsamości – dowód osobisty lub inny dokument, potwierdzający tożsamość;
  • dowód rejestracyjny pojazdu – powinien zawierać informację o aktualnym badaniu technicznym;
  • stare tablice rejestracyjne oraz dodatkową tablicę rejestracyjną, jeśli została wydana;
  • kartę pojazdu – jeżeli została wydana.

Przerejestrowanie pojazdu – opłaty

Aby dokonać przerejestrowania samochodu, należy uiścić opłatę w wysokości 180,50 zł. Na opłatę tę składa się opłata za tablice rejestracyjne – 80 zł w przypadku samochodu. Za tablice motocyklowe należy zapłacić 40 złotych, co odpowiednio obniża cały koszt przerejestrowania samochodu. Koszt przerejestrowania samochodu zawiera także opłatę za dowód rejestracyjny – 54 zł, nalepkę kontrolną – 18,50 zł, nalepkę legalizacyjną – 12,50 zł, opłatę ewidencyjną – 2 zł oraz pozwolenie czasowe – 13, 50 zł.

Czy konieczne są nowe tablice rejestracyjne?

Większość osób uważa, że podczas przerejestrowania pojazdu niezbędne jest otrzymanie nowych tablic rejestracyjnych. Otóż nie zawsze jest to konieczne. Jeśli auto zakupione zostało w tym samym mieście lub powiecie, co adres nowego właściciela, wystarczy zmiana nalepek legalizacyjnych. W tym przypadku nowy właściciel auta otrzyma stare tablice rejestracyjne, a koszt rejestracji wyniesie 81 złotych. Warto o tym pamiętać podczas czynności, związanych z przerejestrowaniem samochodu.

Rejestracja czasowa i właściwa

W czasie pierwszej wizyty w urzędzie nabywca samochodu otrzymuje tzw. "miękki dowód". W czasie 30 dni urzędnik dokonuje niezbędnych czynności, związanych z przerejestrowaniem samochodu. Po upływie tego czasu właściciel otrzymuje dowód właściwy.

Zakup używanego samochodu a ubezpieczenie OC

Kupując używane auto, należy dowiedzieć się, czy posiada ono ważne ubezpieczenie OC. Nowy właściciel może korzystać z ubezpieczenia do końca jego okresu trwania. Może również w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę poprzedniemu ubezpieczycielowi i zawrzeć ją z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby pomiędzy okresami trwania poszczególnych ubezpieczeń nie było ani jednego dnia przerwy – mogłoby to skutkować dodatkowymi kosztami. W przypadku zawarcia nowej umowy OC, poprzedni właściciel może ubiegać się o zwrot wartości ubezpieczenia do końca czasu trwania poprzedniej polisy. Warto również wiedzieć, że w przypadku zachowania dotychczasowego OC, ubezpieczyciel może zechcieć dokonać rekalkulacji składki.

Przerejestrowanie samochodu – podsumowanie

Formalności, których należy dokonać po zakupie używanego auta są bardzo podobne do tych, które wymagane są w przypadku kupna auta z salonu. Należy pamiętać o tym, aby nie przekroczyć terminów – im szybciej nowy właściciel auta upora się ze wszystkimi formalnościami, tym szybciej otrzyma nowy dowód rejestracyjny i będzie mógł cieszyć się swoim nowym samochodem.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty