Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Przerwa w ubezpieczeniu OC – co ze zniżkami?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
0

Jakiś czas temu sprzedałeś samochód, a dzisiaj – po kilku lub kilkunastu miesiącach – szukasz najtańszego OC dla nowego auta? Przerwa w ubezpieczeniu OC, spowodowana czasowym brakiem pojazdu, może mieć różne skutki. Najczęstszą jest utrata zniżek OC. Zdarza się, że kiedy chcesz kupić i ubezpieczyć nowe auto, nie możesz już liczyć na wypracowane zniżki i startujesz z ich gromadzeniem od początku. Na szczęście nie zawsze tak jest. Dowiedz się, co ze zniżkami w przypadku przerwy w ubezpieczeniu OC.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sposób naliczania zniżek OC jest zależny od ubezpieczyciela

O ile zakres OC jest szczegółowo ustalony przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnym, o tyle w kwestii sposobu naliczania zniżek OC towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną dowolność. Podobnie jest z cenami – zdarza się, że ta sama osoba za ubezpieczenie swojego auta może otrzymać różne ceny OC, a różnica pomiędzy nimi potrafi sięgać nawet 1000 złotych. W przypadku poszukiwania najtańszego OC sprawa jest stosunkowo prosta – wystarczy skorzystać z kalkulatora OC, który w kilka minut porówna oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i pozwoli znaleźć tę, gdzie OC kosztuje najmniej. Niestety, jeśli chodzi o naliczanie zniżek, kwestia jest nieco bardziej skomplikowana – szczególnie jeśli jako kierowca miałeś przerwę w ubezpieczeniu OC. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, zniżki wypracowane przed przerwą mogą być uwzględnione lub nie. Z perspektywy kierowcy to bardzo ważna informacja. Jeżeli przed sprzedażą auta, a tym samym przed przerwą, miał on zniżki w wysokości 50%, ich nagła utrata może być bardzo bolesna – szczególnie dla portfela. Podobnie jak w przypadku cen OC, tak i tutaj panuje pełna dowolność. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają zniżki, wypracowane przed przerwą, a inne nie – w drugim przypadku należy zapłacić pełną kwotę OC.

Najważniejsza jest historia ubezpieczenia samochodu?

Obecnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych w momencie wyliczania składki OC uwzględnia historię ubezpieczenia na okres kilku lat – często nawet dziesięciu. Oznacza to, że nawet jeśli miałeś przerwę w ubezpieczeniu OC, Twoje zniżki zostaną uwzględnione. Przykładowo, jeśli ubezpieczałeś samochód przez ostatnie dziesięć lat, mogłeś pochwalić się całkowicie bezszkodową jazdą i miałeś zniżki 50%, jednak przez ostatnie kilka miesięcy zrezygnowałeś z samochodu i miałeś przerwę w ubezpieczeniu, nadal możesz liczyć na uwzględnienie Twoich zniżek. W tym przypadku firmy ubezpieczeniowe starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów – a utrata zniżek po przerwie w ubezpieczeniu to z pewnością wystarczający powód do tego, aby zmienić ubezpieczyciela. Oczywiście na takiego, który bez żadnego problemu uwzględni zniżki, nawet po długiej przerwie. Należy pamiętać, że nie w każdej firmie ubezpieczeniowej tak jest. Zdarza się, że podczas wyliczania składki OC uwzględniają one krótszy okres – na przykład rok lub dwa lata. W takim przypadku, jeśli w tym czasie miałeś długą przerwę w ubezpieczeniu OC, musisz liczyć się z utratą zniżek. Choć w pierwszej chwili może wydawać się, że o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wybór tego ubezpieczyciela, który uwzględnia zniżki, warto dodatkowo porównać ceny OC.

Różnice w cenach OC a zniżki

Tak jak wspominaliśmy, różnice w cenach OC dla tego samego kierowcy mogą przekraczać nawet 1000 zł. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w ich wyliczaniu, dlatego niemal każda firma zaproponuje Ci inną wysokość składki. Jeśli miałeś przerwę w ubezpieczeniu OC, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest szczegółowe porównanie ofert. Być może okaże się, że towarzystwo, które nie uwzględni Twoich zniżek, zaproponuje Ci tańsze OC niż to, które przy wyliczaniu składki weźmie pod uwagę zniżki wypracowane przed przerwą. Warto skontaktować się z kilkoma firmami ubezpieczeniowymi, przedstawić swoją sytuację i zapytać, czy zniżki zostaną uwzględnione i jaka będzie cena OC. W pierwszej kolejności warto udać się do ubezpieczyciela, z usług którego korzystało się przed przerwą. Firmom ubezpieczeniowym zależy nie tylko na nowych, ale też na dotychczasowych klientach, dlatego może okazać się, że oprócz dobrej ceny OC i uwzględnienie zniżek, otrzymasz również korzystny rabat.

Przerwa w ubezpieczeniu OC – podsumowanie

Nawet krótka przerwa w ubezpieczeniu OC może spowodować spore komplikacje w momencie, kiedy zechcesz znowu ubezpieczyć samochód. Jeżeli nie uda Ci się zachować ciągłości, na przykład gdy sprzedasz stare auto i przez dłuższy czas będziesz poszukiwał nowego samochodu, masz dwa wyjścia. Możesz poszukać towarzystwa ubezpieczeniowego, które uwzględnia zniżki przed przerwą w ubezpieczeniu OC albo takiego, które zaproponuje Ci najtańsze OC. Oczywiście druga opcja jest lepsza, szczególnie jeśli dana firma zaoferuje Ci naprawdę tanie OC, nawet bez uwzględnienia zniżek. Poszukiwanie taniego ubezpieczenia po przerwie w OC może być czasochłonne, warto jednak poświęcić na nie nieco czasu, aby znaleźć rzeczywiście najlepszą ofertę.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty