Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Przyciemnione szyby w samochodzie – ile kosztują? Czy są zgodne z prawem?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Przyciemnione szyby w samochodzie – ile kosztują? Czy są zgodne z prawem?

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad przyciemnieniem szyb w swoim samochodzie? Bardzo podoba Ci się takie rozwiązanie, ale nie masz pewności, czy przyciemnienie szyb jest legalne? Odpowiedź na to i inne pytania poznasz w naszym poradniku!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czy przyciemnianie szyb w aucie to dobry pomysł?

Zacznijmy od tego, czy przyciemnianie szyb w samochodzie rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem. W wielu przypadkach jest to dobry pomysł. Jakie są największe zalety przyciemniania szyb?

Ochrona przed kradzieżą

Gdy nie chcemy, aby osoby z zewnątrz widziały, co takiego wozimy w swoim aucie. Na przyciemnienie szyb często decydują się właściciele firm, którzy często wożą towar w swoim samochodzie. To takie dobre rozwiązanie, gdy wyjeżdżamy na wakacje i nie chcemy, by osoby postronne przyglądały się naszym bagażom.

Poprawa bezpieczeństwa

Przyciemniane szyby mają też istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nie tylko chronią oczy i zapobiegają powstawaniu refleksów światła, ale też w razie stłuczki folia na szyby może uchronić pasażerów przed pokaleczeniem kawałkami szkła.

Większy komfort jazdy

Zalet przyciemniania szyb jest jednak o wiele więcej. Przede wszystkim takie szyby doskonale chronią pasażerów przed słońcem – dzięki temu nawet podczas długiej podróży, promienie silnego słońca nie oślepiają i nie są męczące.

Wolniejsze nagrzewanie auta

Dodatkowo warto wiedzieć, że przyciemnione szyby w samochodzie mogą sprawić, ze zimą auto będzie wolniej się wychładzać, a latem – nie będzie się tak szybko nagrzewać. Ciemniejsze szyby stanowią dobre wsparcie dla układu klimatyzacji, która może działać o wiele bardziej efektywnie.

Ile kosztuje przyciemnienie szyb w samochodzie?

Jak widać, przyciemnianie szyb ma naprawdę wiele zalet. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, a producenci aut coraz częściej wypuszczają auta z fabrycznie przyciemnionymi szybami. Cena przyciemnienia szyb w samochodzie jest zależna od kilku czynników.

Oczywiście aby przyciemnienie szyb było trwałe i dobrej jakości, warto zwrócić się do profesjonalnej firmy. I tutaj istnieją dwie możliwości. Szyby przyciemnić można metodą piecową – szkło metalizowane jest tlenkami tytanu. Taka usługa może kosztować od 1500 zł do 2000 zł, jest to jednak metoda, która gwarantuje trwałość i wysoką skuteczność ochrony.

Druga opcja to skorzystanie ze specjalnej folii przyciemniającej szyby. I w tym przypadku warto skorzystać z usługi firmy, która zajmuje się tym profesjonalnie. Taka usługa będzie o wiele tańsza. Jej koszt to z reguły kilkaset złotych.

Czy można to zrobić samodzielnie?

Oczywiście szyby można również przyciemnić samodzielnie. To zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, choć łatwo tutaj o niedociągnięcia, przez które ochrona nie będzie tak skuteczna, a przyciemnienie nie będzie zbyt trwałe. Folia do przyciemniania szyb jest materiałem dość trudnym w obsłudze, między innymi z uwagi na termokurczliwość. Sam proces jest czasochłonny i wymaga odpowiednich narzędzi, a brak doświadczenia może sprawić, że efekt… cóż, nie będzie najlepszy.

Niemniej jednak wiele osób decyduje się na samodzielne przyciemnianie szyb. Wystarczy kupić odpowiednie folie. Ich cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto tutaj postawić na lepszą jakość, gdyż kiepskie folie nie tylko zaczną szybko odchodzić, ale też mogą wyblaknąć na przykład pod wpływem wysokiej temperatury, w efekcie szpecąc auto.

Czy przyciemnianie szyb jest legalne?

To kluczowa kwestia, gdyż wielu kierowców nie decyduje się na przyciemnianie szyb w samochodzie w obawie, że nie jest to legalne. Polskie przepisy jednak dość jasno regulują tę kwestię:

Zgodnie z artykułem 8 ust. 5 pkt. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zabudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Z kolei w Dzienniku Ustaw z 2016 roku (Poz. 2022) czytamy:

Dział III rozdział I art. 8 ust. 5:

Szyby pojazdu:

_1) nie powinny dawać ostrych odprysków w razie rozbicia; przednia szyba powinna zapewnić kierowcy pełną i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu, a w razie rozbicia – zapewniać jeszcze dostateczną widoczność drogi; _

_2) powinny być umocowane w taki sposób lub sporządzone z takiego tworzywa, aby w razie konieczności istniała możliwość wyjścia na zewnątrz pojazdu co najmniej przez jeden otwór okienny z każdej strony pojazdu; nie dotyczy bankowozu; _

_3) powinny być ocechowane w miejscu widocznym z zewnątrz pojazdu; przepis stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1968 r.; _

_4) przednie i przednie boczne powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%; _

5) nie powinny odbijać światła w sposób powodujący oślepianie innych uczestników ruchu drogowego.

Istotna dla nas informacja jest taka, że współczynnik przepuszczania światła w przypadku szyby przedniej i przednich bocznych nie może być mniejszy niż 70 proc. Jeśli natomiast chodzi o pozostałe szyby, na przykład tylne bocznie, można przyciemnić je na dowolnym poziomie – pod warunkiem, że pojazd wyposażony jest w lusterka boczne.

Uwaga: w trakcie badania technicznego w stacji diagnostycznej stopień przyciemnienia szyb będzie kontrolowany. Obecnie szyby pojazdów często są fabrycznie przyciemnione, dlatego każde dodatkowe przyciemnienie może sprawić, że niebezpiecznie zbliżysz się do granicy 70 proc. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

Jaka jest kara za nieprawidłowe przyciemnienie szyb?

Podobnie podczas kontroli drogowej funkcjonariusz, który będzie miał wątpliwości co do tego, czy szyby nie są przyciemnione za bardzo, może wystawić mandat w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł. Dodatkowo policja może zatrzymać dowód rejestracyjny do momentu, aż szyby zostaną doprowadzone do stanu, kiedy stopień ich przyciemnienia będzie zgodny z prawem.

A zatem, decydując się na profesjonalną usługę przyciemniania szyb przednich czy przednich bocznych, warto poprosić o specjalne zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja, że współczynnik przepuszczania światła nie jest mniejszy niż 70 proc.

Przyciemnione szyby w samochodzie – podsumowanie

Przyciemnienie szyb w samochodzie to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Decydując się na nie, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, dzięki czemu przyciemnienie będzie trwałe i skuteczne. Należy także pamiętać o stopniu przyciemnienia szyb, aby mieć pewność, że nie skończy się ono mandatem.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty